Android P na ukończeniu. Kiedy spodziewać się premiery ostatecznej wersji?

Android P na ukończeniu. Kiedy spodziewać się premiery ostatecznej wersji?

Android P na ukończeniu. Kiedy spodziewać się premiery ostatecznej wersji?
Miron Nurski
26.07.2018 09:32, aktualizacja: 26.07.2018 11:32

Prace nad Androidem P wkroczyły w fazę Final Preview. Oznacza to, że Google jest już niemal gotowy do wypuszczenia ostatecznej wersji Androida 9.0. Kiedy to nastąpi?

Potencjalnie ostatnią wersję testową Androida P mogą już pobrać użytkownicy Pixela i Pixela 2 (również w wersjach XL) oraz Essential Phone'a.

Beta 4, bo tak nazywa się ta wersja systemu, w najbliższych tygodniach ma także pojawić się na pozostałych urządzeniach biorących udział w programie Android Beta: OPPO R15 Pro, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2s, Vivo X21 oraz OnePlus 6.

Zainteresowani powinni udać się na tę stronę. Teoretycznie to wydanie powinno być już wolne od większych błędów, ale historia zna przypadki, gdy poważne niedoróbki lądowały w finalnym oprogramowaniu, więc wszystko robicie na własną odpowiedzialność.

Android P - kiedy ostateczna wersja?

W kontekście wydania finalnej wersji Google zasłania się niewiele mówiącym "wkrótce". Niemniej datę premiery można oszacować.

Prześledźmy cykl rozwoju ostatnich wydań Androida.

Android 7.0 Nougat

 • Developer Preview - 9 marca 2016
 • Final Developer Preview - 18 lipca 2016
 • Ostateczna wersja - 22 sierpnia 2016

Android 8.0 Oreo

 • Developer Preview - 21 marca 2017
 • Beta - 8 maja 2017
 • Final Preview - 24 lipca 2017
 • Ostateczna wersja - 21 sierpnia 2017

Android P

 • Developer Preview - 7 marca 2018
 • Beta - 8 maja 2018
 • Final Preview - 25 lipca 2018
 • Ostateczna wersja - ?

Android 9.0 P powinien zadebiutować w okolicach 20 sierpnia

Na obecnym etapie oprogramowanie jest tzw. kandydatem do wydania. Jeśli programiści nie wyłapią żadnych błędów, Android 9.0 oficjalnie wyląduje na smartfonach w niezmienionej formie. Ewentualnie po drodze zostaną załatane mniejsze błędy.

Jak możecie zauważyć, dotychczas Google wkraczał w kolejne etapy cyklu życia oprogramowania z mniej więcej równymi odstępami. Jeśli nie wystąpią więc żadne większe komplikacje, prace nad Androidem P powinny zostać dopięte w ciągu miesiąca.

W sierpniu powinniśmy wreszcie poznać także nazwę systemu. Według czytelników Komórkomanii będzie to Android 9.0 Pancake.

Większość użytkowników i tak będzie musiała poczekać na aktualizację

Zapewne w pierwszej kolejności Android 9.0 trafi na pokład smartfonów z linii Pixel. Co się będzie działo później - czas pokaże.

Istnieje jednak szansa na to, że proces aktualizacyjny będzie przebiegał sprawniej niż we wcześniejszych latach. Jedna z głównych nowości w ubiegłorocznym Androidzie 8.0 Oreo to technologia Treble, która ma znacznie ułatwić aktualizowanie smartfonów do kolejnych wydań systemu. W kolejnych tygodniach to szumnie zapowiadane rozwiązanie zostanie wystawione na próbę.

O nowościach w Androidzie P przeczytacie tutaj.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)