Nowe prawo podatkowe przyjęte - likwidacja ulgi na Internet od 2013 roku

Nowe prawo podatkowe przyjęte - likwidacja ulgi na internet (fot.: Flickr/kenteegardin/CC BY-SA 2.0)

Nowe prawo podatkowe przyjęte - likwidacja ulgi na internet (fot.: Flickr/kenteegardin/CC BY-SA 2.0)

Najwyraźniej zbyt chętnie korzystamy z globalnej sieci, bo Ministerstwo Finansów uznało, że ulga na Internet niczemu już nie służy. Zostanie więc od 2013 roku zlikwidowana. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednym z jego punktów jest właśnie odebranie nam prawa do odliczeń wydatków poniesionych na dostęp do Internetu.

Jeszcze w jednym tylko rozliczeniu podatkowym, za rok 2012, będzie można odpisać od dochodu do 760 zł kosztów poniesionych na dostęp do Internetu. Wbrew pozorom nie jest to niska kwota, bo daje nieco ponad 60 zł miesięcznie — w tej sumie mieści się całkiem sporo obecnych ofert. Przykładowo, z ulgi w 2010 roku skorzystało około 4 mln podatników, odliczając łącznie 2,3 miliarda złotych. Wynika z tego, że średnio na dostęp do Internetu wydawaliśmy u swoich dostawców usług 571 zł rocznie, czyli 47,5 zł miesięcznie.

Plan Okazjonalny — najtańszy dostęp do Internetu w Plus Internet

Dlaczego ulga na Internet znika?

Wprowadzenie możliwości odpisania faktur za dostęp do sieci miało związek z podniesieniem stawek VAT z 7% do 22% w czasie, kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Dla wielu osób oznaczało to niestety wzrost ceny łącza. Wprowadzona wówczas ulga miała te podwyżki w pewnym zakresie rekompensować, tak aby unijne przepisy nie utrudniały dostępu do Internetu.

Obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. Jak podkreślono w komunikacie CIR:

[…] w ostatnich latach usługi internetowe staniały, a liczba korzystających z sieci systematycznie rośnie. W takiej sytuacji likwidacja ulgi jest uzasadniona.


Cóż, niewątpliwie nasz rząd ma rację: Internet stał się na tyle integralną częścią naszego życia. Raczej nikt nie będzie rezygnował z łącza tylko dlatego, że nie da się już odpisać faktury od dochodu. Budżet państwa zaoszczędzi więc około 424 miliony złotych, a liczba internautów i tak będzie systematycznie rosnąć.

Polski rynek telekomunikacyjny nie rośnie. Czy pomogą płatności mobilne?

Niewykluczone jednak, że zanim fiskus zyska na naszych rozliczeniach za 2013 rok, będzie musiał stracić na PIT-ach za rok 2012. Z ostatniej możliwości dokonania odliczenia mogą chcieć skorzystać nawet ci, którzy do tej pory nie zaprzątali sobie głowy zbieraniem faktur za dostęp do Internetu.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Źródło: Bankier.pl • Wyborcza.biz • Telepolis.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Samsung Galaxy Core Max oficjalnie. Kolejny średniak z AMOLED-em W skócie: Microsoft Lumia zamiast Nokii, aparat Oppo N3 i Galaxy Note 4 w częściach iPad w dół, iPhone i zyski w górę. Apple ogłasza wyniki finansowe za ostatni kwartał OnePlus One'a w końcu kupisz bez zaproszenia, ale będziesz musiał się pospieszyć W skrócie: zegarek Microsoftu, lepszy Gmail 5.0 i Sting śpiewający dzwonki Android 5.0 Lollipop na wideo. Wygląda prześlicznie Motorola Droid Turbo na zdjęciach Tydzień w krzywym zwierciadle: to trwało zbyt długo Weekendowy Zestaw gier i Aplikacji: UP by Jawbone, Entwined Challenge i Daddy Long Legs Android 5.0 Lollipop - jakie urządzenia zostaną zaktualizowane? W skrócie: ZenFone'y w przedsprzedaży oraz przykładowe zdjęcia zrobione Nexusem 6 i Nexusem 9 W skrócie: Nexus 6 u boku iPhone'a 6 Plus, Galaxy Golden 2 i nowe iPady na stronie Apple'a Oppo N3 będzie miał udoskonalony obracany aparat, ale co z tego? HYENT kolejny polski startup, który zdecydował się na crowdfunding Jaka będzie nazwa nowego Androida? W skrócie: zegarek will.i.ama, wyciek haseł do Dropboksa i Skype Qik Ogromny Nexus 6 i Nexus 9 przyłapane na nowych reklamach Androida Formuła Play Stacjonarna - numer stacjonarny dla abonentów Play już od 1 zł W skrócie: współpraca OnePlusa i JBL, Huawei Honor 6 Extreme Edition i klon iPhone'a on Lenovo Tydzień w krzywym zwierciadle: wielozadaniowość w Androidzie i Microsoft w kosmosie Gigantyczny wyciek prywatnych zdjęć użytkowników Snapchata W skrócie: polska cena Galaxy Note'a 4 i HTC One (M8) również z funkcjami Eye Experience Korzystanie z dwóch aplikacji jednocześnie na współdzielonym ekranie stanie się androidowym standardem? W skrócie: nowe Lumie już wkrótce, drogi G Watch R i Xperie z DropBoxem

Popularne w tym tygodniu:

Google Assistant po polsku jeszcze w tym roku? W końcu coś ruszyło Huawei P20 Lite będzie wyglądał jak iPhone X - to już niemal pewnie. Murowany hit Galaxy S9: Samsung oficjalnie zapowiada kluczowe funkcje Apple dotrzymał słowa. Jeśli iPhone zwolni, będziesz mógł temu zapobiec, choć kosztem stabilności Huawei P20 Plus z aparatem jakiego jeszcze nie było. Wycieka jego wygląd Galaxy S9 i Galaxy S9+ w pełnej krasie. Wyciekają zdjęcia i specyfikacja OnePlus chciał wybić się tam, gdzie poległo Xiaomi. Cóż, nie udało się... Bolesny okres przejściowy prędko się nie skończy. Apple wciąż nie wymaga od deweloperów dopasowania wszystkich apek do iPhone'a X LG G7 jednak zadebiutuje pod inną nazwą? Spora porcja przecieków na temat nowego flagowca Nieważne, kto zrobił coś pierwszy. Istotniejsze jest to, kto zrobił to dobrze #wSkrócie: Redmi Note 5 Pro i Nokia 9 na zdjęciach oraz nowości w Galaxy S9 #wSkrócie: Xiaomi Redmi 5 i 5 Plus w Polsce, niebieski Galaxy S9+ i Huawei P20 Lite