HTC One X - pierwsze wrażenia
BARTOSZ DUL • dawno temuW Barcelonie zaprezentowano potężny telefon HTC — One X. Jest to prawdopodobnie najlepszy smartfon z Androidem, jaki udało się wyprodukować tajwańskiej firmie. HTC One X został ogłoszonym najlepszym smartfonem MWC 2012.
Dlaczego ja – androidowiec – wybiorę na swój następny telefon iPhone’a
HTC One X znany był wcześniej pod nazwą Endeavour. Jest to pierwszy czterordzeniowy smartfon HTC. Opiera się na układzie 4-Plus-1 Nvidia Tegra 3 o taktowaniu 1,5 GHz, który wykorzystuje rdzenie Cortex-A9, dodatkowy Companion Core i 12-rdzeniową grafikę GeForce ULP.
Wygląd i wykonanie
HTC One X ma obudowę unibody wykonaną z poliwęglanu (bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego). Materiał ten cechuje się lekkością, elastycznością i długą żywotnością. Cały przedni panel pokrywa warstwa ochronna Gorilla Glass (odporna na porysowania i uderzenia).
Zobacz również: Orange
Obudowa nie zbiera łatwo odcisków palców, w przeciwieństwie np. do HTC Sensation. Jest też całkiem odporna na niewielkie upadki — nie powstają po nich żadne ślady.
Telefon jest stosunkowo lekki i przede wszystkim cienki. Wygodnie leży w dłoni, moim zdaniem nawet wygodniej od Galaxy Nexusa, który jest od niego odrobinę większy. Rozmiarami jest zbliżony do innego 4,7-calowego smartfona HTC - Sensation XL.
Matowa powłoka jest bardzo przyjemna w dotyku i świetnie się komponuje z lakierowanymi, błyszczącymi bokami telefonu.
Obudowa telefonu jest delikatnie wygięta, podobnie jak w Galaxy Nexusie. Z tą różnicą, że ekran w One X nie jest wklęsły. Co więcej, podobnie jak np. w Nokii N9 tafla wyświetlacza nieco wystaje ponad pozostałą cześć obudowy, tworząc jakby menisk.
HD Super AMOLED jednak nie taki super?
Niektórym może nie przypaść do gustu odstająca kamera. Jest to jednak dość praktyczne, ponieważ dzięki temu nie rysuje się tylna obudowa podczas kontaktu z twardą, płaską powierzchnią.
Smartfon cechuje się bardzo solidnym wykonaniem, żaden element obudowy nie trzeszczy. Zadbano dosłownie o każdy szczegół i nie boję się przyznać, że to prawdopodobnie najlepiej wykonany telefon, jaki trzymałem w ręce. HTC postawiło na jakość, tak jak obiecało.
Wyświetlacz
Flagowy smartfon HTC został wyposażony w 4,7-calowy ekran Super LCD 2 o rozdzielczości HD — 1280 x 720 pikseli. Nie ma on matrycy PenTile. Kolory są żywe, ale nie przesycone. Trzy warstwy ekranu: wyświetlacza, dotykowa oraz Gorilla Glass, zostały przekształcone w jedną. Dzięki temu zmniejszono efekt odbicia światła.
Zobaczcie jak kolosalną różnicę robi zastosowanie ekranu Super LCD 2 zamiast Super AMOLED z PenTile.
W HTC One X znajduje się jeden z najlepszych wyświetlaczy na rynku. Ekran flagowca HTC cechuje się:
- bardzo dobrą czytelnością nawet przy kącie patrzenia 170 stopni,
- świetnym odwzorowaniem kolorów,
- ogromną szczegółowością dzięki rozdzielczości HD.
Komórkomania.TV: HTC One X – nasz hands-on
System i wydajność
Smartfon działa pod kontrolą Androida 4.0 Ice Cream Sandwich z najnowszą wersją nakładki Sense UI 4.0, która wprowadza kilka ciekawych nowości. Pierwszą jest integracja z Dropboxem, dzięki której użytkownicy na dwa lata otrzymują konto 25 GB. Dostępny jest również HTC Watch, ulepszone HTC Sync umożliwiające bezprzewodową synchronizację z programami iTunes i Windows Media Player, a z Beats Audio mogą od teraz korzystać aplikacje firm trzecich.
Na HTC One X Android 4.0 Ice Cream Sandwich działa wręcz doskonale. System pracuje bez zacięć, nie zdarzają opóźnienia w reakcji na polecenia dotykowe czy lagi podczas przewijania pulpitów i wykonywania innych czynności. Interfejs, przeglądarka i aplikacje działają płynnie.
Już sam Android 4.0 wnosi sporo zmian w porównaniu z wersją 2.3 Gingerbread. W telefonach HTC zawsze jednak były najważniejsze dodatki własne, niewynikające z bazy oryginalnego systemu. Tajwański producent po raz kolejny pokazał konkurencji, jak powinno się robić nakładki.
Moim zdaniem Sense UI 4.0 to najbardziej udana nakładka w historii Androida. Na tyle, że nie przeszkadza mi niemal całkowite zakrycie czystego UI Androida Ice Cream Sandwich.
Design nakładki jest spójny, dodano kilka nowych widżetów, funkcji i rodzajów ekranu blokady. Szczególnie przypadł mi do gustu ten na screenie powyżej, z listą powiadomień, które można przeciągnąć do obręczy i przejść bezpośrednio np. do dialera, SMS-a czy maila itd. Swoją drogą, przypomina on nieco powiadomienia pojawiające się na ekranie blokady w iOS.
Część użytkowników uważa, że odejście od dawnej dolnej belki powoduje, że Sense UI traci charakter, jest brzydsze. Mnie podoba się nowa dolna belka, jest ładniejsza od tej w Sense UI 3.6 (obecnej m.in. w HTC Sensation/XE po aktualizacji). Co istotne, stała się ona dużo praktyczniejsza (jest modyfikowalna).
Zmian wizualnych (i nie tylko) jest całkiem sporo. HTC mocno odświeżyło swoją nakładkę, co widać niemal na każdym kroku obcowania z systemem (w widżetach, menu, belkach, wewnątrz aplikacji).
ICS to także zmiany, o których — o dziwo — nie mówi się głośno. Z nową wersją systemu użytkownicy otrzymują obsługę akcesoriów USB, możliwość całkowitego wyłączania aplikacji czy obsługę WiFi Direct.
Premiera rynkowa HTC One S przełożona. Dlaczego?
HTC One X robi bardzo pozytywne wrażenie. Według mnie flagowiec HTC wyrasta na najlepszego Androida na rynku. Konkurencją mogą być dla niego Samsung Galaxy S III i iPhone 5, ale na razie próżno szukać lepszego smartfona z systemem Google'a.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze