TOP 6 smartfonów idealnych do grania w Pokemon GO
Pokemon GO to gra, która działa na większości smartfonów z Androidem w wersji co najmniej 4.4 i 2 GB pamięci RAM. Wśród nich są jednak urządzenia, na których granie w tytuł Niantic dostarcza więcej frajdy. O jakie modele chodzi?
22.08.2016 | aktual.: 22.08.2016 16:30
Ciężko wyobrazić sobie kupowanie nowego smartfona wyłącznie pod kątem jednej gry mobilnej. Jeżeli jednak zastanawiacie się obecnie nad zmianą telefonu, a przy tym Pokemon GO bardzo wam się spodobało i planujecie trochę pograć w tę pozycję, warto wiedzieć o kilku rzeczach.
Wymagania sprzętowe Pokemon GO
Smartfon z systemem Google’a, na którym uruchomione ma być Pokemon GO, musi mieć:
Gra nie została póki co zoptymalizowana pod kątem tabletów, ani urządzeń opartych na układach x86 Intela (działa tylko na ARM-ach).
Co brać po uwagę wybierając smartfona?
Poza tym, że smartfon musi spełniać wymagania sprzętowe gry, użytkownicy powinni zwrócić uwagą na jeszcze kilka czynników, które wpłyną na komfort grania w Pokemon GO. Przyjrzyjmy się im bliżej:
- Wydajny układ – w Pokemon GO większość danych przetwarzana jest na serwerach, ale ważne jest również, aby smartfonowi nie zabrakło mocy obliczeniowej. Szczególnie, gdy gracz znajduje się w miejscu, w którym znajduje się kilka Poke Stopów z uruchomionymi Lure Module. Z tym modele z dwu- i czterordzeniowymi jednostkami z Cortexami-A7 miewają problemy.
- Czytelny w słońcu ekran – Pokemon GO to tytuł, w który gra się na zewnątrz, więc ważne jest, aby wyświetlacz smartfona cechował się dobrą widocznością w słońcu. Najlepszym rozwiązaniem są więc panele AMOLED, które mają bezkonkurencyjny kontrast, ale na rynku można znaleźć też sporo dobrych IPS-ów o wysokim poziomie jasności.
- Tryb oszczędzania energii - firma Niantic wprowadziła dodatkowy tryb oszczędzania energii w Pokemon GO, który wygasza ekran smartfona. Idealnie sprawdza się on w parze z energooszczędnymi ekranami AMOLED.
- Pojemna bateria – im większa, tym lepsza! Pokemon GO cały czas korzysta z łączności z siecią i usług lokalizacyjnych, a rozgrywka wymaga niemal stale aktywnego ekranu. Baterie o pojemności ok. 2500 mAh zapewnią dobrych kilka godzin grania, ale nie ma mowy o zapewnieniu rozgrywki przez cały dzień.
- Szybkie ładowanie – możliwość błyskawicznego doładowania urządzenia jest szalenie użyteczna również dla graczy Pokemon GO. Wystarczy bowiem kilka minut spędzonych w kafejce z telefonem podpiętym do ładowarki, aby zyskać kilka dodatkowych godzin grania.
- Szczelna obudowa - podczas grania w Pokemon GO gracze narażeni są na opady deszczu. Dobrze więc zaopatrzyć się w urządzenie, które cechuje się wodoszczelną obudową (IP68).
Warto wspomnieć jeszcze o kwestii związanej z żyroskopem. Pokemon GO wykorzystuje ten czujnik do ustalania orientacji aparatu w trybie AR (rozszerzonej rzeczywistości). Użytkownicy, którym zależy na wyświetlaniu łapanych pokemonów na obrazie rejestrowanym przez kamerę smartfona, powinny upewnić się, że wybrany sprzęt ma żyroskop. Sam nie traktowałbym tego jednak priorytetowo - tryb AR bardzo szybko się nudzi, a do tego przeszkadza przy łapaniu pokemonów (ciężko oszacować odległość i siłę rzutu).
Najlepsze smartfony do grania w Pokemon GO
Smartfonów, które spełniają większość z powyższych wymagań na rynku nie brakuje. Postanowiliśmy wybrać więc sześć naszym zdaniem najbardziej atrakcyjnych modeli do grania w Pokemon GO. Oto one:
Samsung Galaxy S7 edge
Galaxy S7 edge - jak przystało na jeden z najlepszych androidów na rynku - jest idealnym smartfonem do grania w Pokemon GO. Ma ekran Super AMOLED Quad HD, który cechuje się bardzo dobrą widocznością nawet w mocnym słońcu. Co więcej, gra wykorzystuje energooszczędne walory panelu OLED pozwalając w trybie energooszczędnym na przyciemnianie ekranu podczas grania.
Flagowiec Samsunga to ponadto bardzo wydajny układ Exynos, 4 GB RAM-u, najnowsze moduły łączności oraz spora bateria, którą można szybko doładowywać. Nie można zapomnieć również o wodoszczelnej obudowie.
Samsung Galaxy A5 (2016)
Jeżeli Galaxy S7 edge jest opcją zbyt drogą, to warto rozważyć najnowszy model Galaxy A5. Sprzęt ten również ma czytelny i energooszczędny ekran AMOLED, dość wydajny układ i nowsze moduły łączności, a do tego ma baterię o pojemności 2900 mAh z opcją szybkiego ładowania. Galaxy A5 (2016) jest przy tym o wiele tańszy niż topowy smartfon Samsunga. Jedyną niedogodnością jest brak żyroskopu.
Huawei Mate 8
Ciekawym wyborem dla zapalonych graczy Pokemon GO może być Huawei Mate 8. Szczególnie tych, którzy gustują w smartfonach z wielkimi ekranami. Sprzęt ten nie jest może tak wydajny jak Galaxy S7, ale i tak nikt nie powinien narzekać na płynność jego działania. Zresztą, bateria o pojemności 4000 mAh i autorski mechanizm zarządzania energią Huaweia wynagradzają ewentualne braki.
Asus ZenFone Max
Ciekawą opcją z niższej półki cenowej jest Zenfone Max, którego głównym atutem jest ogniwo o pojemności aż 5000 mAh. Tak pojemna bateria zapewni więcej niż kilka godzin grania na świeżym powietrzu. Sprzęt Asusa nie jest oczywiście demonem szybkości, ale można za to kupić go za mniej niż 1000 zł. Zenfone Max nie ma żyroskopu.
LG X power
Przeglądając smartfony ze sporymi bateriami warto wziąć również pod uwagę LG X power, który wchodzi właśnie na nasz rynek. Jego sugerowana cena to 999 zł. Za to użytkownicy dostają m.in.: 5,3-calowy ekran IPS, 2 GB pamięci RAM, czterordzeniowy układ, moduł LTE oraz baterię o pojemności 4100 mAh, którą można ładować szybko dzięki technologii MediaTeka. LG X power nie ma żyroskopu.
Sony Xperia Z5 Compact
Na koniec wspomnę jeszcze o Xperii Z5 Compact, która zdążyła już znacznie potanieć. Smartfon Sony cechuje się nie tylko sporą wydajnością, ale i niezłym czasem pracy na baterii (ogniwo 2700 mAh przy ekranie HD) oraz wodoszczelną konstrukcją. Dzięki niedużym rozmiarom sprzęt nie ciąży w dłoniach nawet przy dłuższej zabawie w Pokemon GO.