10 lat minęło, czyli ulotki promocyjne z 2005 roku

10 lat minęło, czyli ulotki promocyjne z 2005 roku

10 lat minęło, czyli ulotki promocyjne z 2005 roku
Łukasz Skałba
09.02.2015 16:56, aktualizacja: 09.02.2015 17:56

Sprzątając mieszkanie, przypadkowo natknąłem się na ulotki reklamujące telefony firmy Samsung, Motorola oraz Siemens... z 2005 roku. Jak wtedy producenci zachwalali swoje flagowe komórki?

Samsung używa sformułowań "klasyka i nowoczesność" albo "dyskrecja i elegancja" i stawia na telefony z klapką. Na przykład "Samsung X200 to ponadczasowa prostota. Telefon oferuje funkcjonalność i styl w smukłej, składanej obudowie [...] Po otwarciu X200 zaświeca się duży, wewnętrzny wyświetlacz, na którym można oglądać wyraźne, żywe obrazy". Opisywana "smukła" obudowa ma 19,8 mm grubości, a ekran przekątną 1,67 cala i rozdzielczość 128 x 160 pikseli.

Obraz

Dlaczego w 2005 roku mieliśmy wybrać akurat ten model? "Oprócz zwartej konstrukcji X200 wyróżnia szereg funkcji rzadko spotykanych w niewielkim telefonie, takich jak pakiet emotikonów czy port IrDA". Teraz te luksusy znajdziemy nawet w wielkim, 6-calowym telefonie - ale postęp! My się tu śmiejemy, ale gdy przypomnę sobie jak w podstawówce przesyłaliśmy sobie z kolegami przez port podczerwieni tapety i dzwonki, stojąc przy kimś i trzymając blisko siebie telefony, to aż łezka się w oku kręci.

Obraz

Kolejny przykład to dowód na to że dla Samsunga słowo "Selfie" było znane już 10 lat temu. Model SGH-X640 wyprzedzał swoje czasy - miał "soczewkę aparatu fotograficznego znajdującą się nad świecącym lustrem do autoportretów" - i po co komu przednia kamerka? Z lusterkiem Samsunga można pstrykać słitfocie bez ograniczeń... no dobra, tylko do momentu zapełnienia pamięci wewnętrznej urządzenia, która wynosiła 6,5 MB! Szczytem technologii jest także "zintegrowana kamera cyfrowa o rozdzielczości VGA (640 x 480 pikseli)".

Już wtedy Samsung zasypywał nas fotograficznymi bajerami - "daje możliwość eksperymentowania (m.in. czterokrotny cyfrowy zoom, ramki, zdjęcia sekwencyjne).". Producent nie chwali się tutaj cienką obudową, gdyż ta była prawie pół centymetra grubsza niż modelu X200.

Obraz

Telefony Siemens z kolei "pobudzały wyobraźnię", miały "elegancki i nowoczesny wygląd" oraz 65 tysięcy kolorów, a poniższy tekst zamieszczony dekadę temu na ulotce tej firmy jest w 100% aktualny również dziś - szczególnie ostatnie zdanie.

Obraz

Perełkę zostawiłem na koniec - telefon powstały przy współpracy Motoroli oraz Apple - Motorola ROKR E1. Komórka oferowała stereofoniczne głośniki oraz miała na pokładzie iTunes, co czyniło ją według Apple najlepszym odtwarzaczem muzycznym na świecie. Według oficjalnej ulotki reklamowej, telefon ma "lśniącą, biało-srebrną obudowę, w kształcie batonika" oraz "boczne światełka zsynchronizowane z grami, muzyką, otaczającymi dźwiękami".

Obraz

Wydaje się śmieszne? Trochę tak. Czy wtedy dało się przewidzieć, że 10 lat później telefony zamiast dalej maleć, wzrosną do takich rozmiarów? Albo to, że w bateriach przez całą dekadę praktycznie nic nie posunie się naprzód? Nie. Nikt nie wie, co będzie za kolejne 10 lat, ale wiem za to, że gdy następnym razem będę w sklepie z elektroniką, wezmę kilka ulotek i schowam głęboko w szufladzie, aby w 2025 roku z szerokim uśmiechem na twarzy wrócić do czasów, gdy smartfony miały 5 cali, FullHD i 4 rdzenie...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)