10 programów ułatwiających odzyskanie skradzionego telefonu

SmartProtect oraz RTConfig.
SmartProtect oraz RTConfig.
Komórkomania.pl

12.05.2009 11:30, aktual.: 12.05.2009 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedruk z SIMblog.pl:

Kradzież lub zagubienie telefonu mogą stanowić prawdziwą tragedię, zwłaszcza jeśli urządzenie sporo kosztowało albo znajdowały się w nim cenne dane. Na szczęście pechowy posiadacz (już były) komórki nie zawsze stoi na straconej pozycji. O zabezpieczeniu się trzeba jednak pomyśleć zawczasu, najlepiej od razu po kupieniu telefonu.

Przedruk z SIMblog.pl:

Kradzież lub zagubienie telefonu mogą stanowić prawdziwą tragedię, zwłaszcza jeśli urządzenie sporo kosztowało albo znajdowały się w nim cenne dane. Na szczęście pechowy posiadacz (już były) komórki nie zawsze stoi na straconej pozycji. O zabezpieczeniu się trzeba jednak pomyśleć zawczasu, najlepiej od razu po kupieniu telefonu.

W Internecie znaleźć można bardzo bogaty zestaw programów ułatwiających odnalezienie skradzionej bądź zawieruszonej komórki. Z reguły oferują one jedną (lub kilka) spośród następujących funkcji:

  • śledzenie urządzenia za pomocą GPS,
  • wysyłanie powiadomienia o wymianie karty SIM,
  • blokowanie telefonu,
  • zdalne kasowanie poufnych danych.

Programy tego typu są z reguły płatne. Warto jednak zastanowić się, czy telefon lub znajdujące się w nim informacje nie są dla nas o wiele cenniejsze niż pieniądze wydane na opłatę licencyjną.

Komercyjny program przeznaczony dla posiadaczy smartfonów z systemem Symbian. Anti-Thief powiadamia prawowitego użytkownika urządzenia o wymianie karty SIM. Poza tym umożliwia podsłuchiwanie złodzieja oraz uruchomienie głośnego alarmu. Działanie aplikacji (z wyjątkiem sygnału alarmowego) jest całkowicie niewidoczne na osoby, która dokonała kradzieży.

Darmowy program przeznaczony dla posiadaczy telefonów działających na platformie Java. mGuard posiada stosunkowo niewielki zestaw funkcji, które do swojego działania nie wymagają jednak obsługi GPRS ani modułu GPS.

Program wysyła powiadomienia o wymianie karty SIM w telefonie. Jego zaletę stanowi znikome obciążenie dla procesora, a także całkowita niewidoczność dla potencjalnego złodzieja.

Komercyjny program przeznaczony dla urządzeń z systemem Symbian. Bogaty zestaw funkcji. Program potrafi zablokować telefon po otrzymaniu odpowiedniego SMS-a. Dezaktywacja komórki może również nastąpić po wymianie karty SIM. Dodatkowo aplikacja emituje głośny dźwięk syreny po wystąpieniu któregokolwiek ze zdarzeń powodujących blokadę telefonu.

RecoveryCop reklamuje się jako najgorsza zmora złodziei komórek. I rzeczywiście, zestaw szykan stosowanych przez aplikację jest imponujący. Wysoka jest jednak także cena tego narzędzia (blisko 30 dolarów amerykańskich).

Program emituje alarm, powiadamia o wymianie karty SIM, rejestruje SMS-y wysyłane ze skradzionego urządzenia, a nawet... podsłuchuje. Taka rzecz, jak monitoring za pomocą odbiornika GPS to przy tym mała drobnostka. Oczywiście program posiada także tę funkcję.

Opisywany już przez nas darmowy program pozwalający na zlokalizowanie skradzionego telefonu z systemem operacyjnym Windows Mobile. Aplikacja korzysta z odbiornika GPS, a jeśli urządzenie go nie posiada, to przybliżona lokalizacja ustalana jest za pomocą systemu OpenCellID.

Program przeznaczony dla posiadaczy urządzeń BlackBerry. Po wymianie karty SIM narzędzie wysyła niewidocznego dla użytkownika SMS-a zawierającego dane nowej karty, a także numer IMEI telefonu. Te dane mogą ułatwić policji odnalezienie złodzieja, a także zablokowanie komórki w sieci każdego operatora.

Bardzo ważną funkcję stanowi też ustalenie miejsca, w którym znajduje się telefon. W przypadku urządzeń wyposażonych w odbiornik GPS SimGuard wysyła pod zdefiniowane wcześniej numery dokładne dane lokalizacyjne. Przybliżone miejsce, w którym znajduje się komórka, jest też szacowane w przypadku smartfonów pozbawionych funkcji nawigacji satelitarnej. Program komercyjny.

RecoveryCop (z lewej) i Ultimate Theft Alert.
RecoveryCop (z lewej) i Ultimate Theft Alert.

Darmowy program przeznaczony dla posiadaczy smartfonów z systemem Windows Mobile. Wymagane jest .NETCF 2.0.

Aplikacja blokuje telefon. Po wykonaniu tej operacji urządzenie powinno stać się dla złodzieja bezużyteczne. Poza tym program kasuje foldery wskazane przez prawowitego użytkownika aparatu, a także zawartość książki adresowej. Twórca aplikacji zaleca zastanowienie się przed zastosowaniem najbardziej radykalnych funkcji.

Darmowy program blokujący skradziony telefon z Symbianem S60. Blokada włączana jest po otrzymaniu SMS-a o treści wskazanej przez użytkownika. Dodatkowo program posiada funkcję alarmu.

Płatny program dla urządzeń Pocket PC. Aplikacja reaguje na wymianę karty SIM. Właściciel telefonu może wówczas zablokować urządzenie, skasować dane osobiste lub ograniczyć się do śledzenia złodzieja. Aplikacja przesyła wszystkie wiadomości tekstowe wysyłane przez złodzieja, a także wybierane przez niego numery telefonu. Poza tym przekazuje również dane lokalizacyjne, korzystając w tym celu z odbiornika GPS.

Konkurent Phone Guardiana, posiadający nieco mniejszy zestaw funkcji. Program działa na smartfonach z Symbianem. WaveSecure Lite blokuje komórkę w momencie wymiany karty SIM, emitując przy tym głośny dźwięk ostrzegawczy. Aplikacja komercyjna.

Na zrzutkach: u góry SmartProtect oraz RTConfig; u dołu RecoveryCop (z lewej) i Ultimate Theft Alert.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)