10 rzeczy, które każdy switcher musi wiedzieć
Zaraz po przejściu z PC na Maka może dziwić wiele rzeczy na nowym komputerze. Mac OS X to rzeczywiście inny świat, niż Windows. Lista ta powstała, aby wskazać 10 zupełnie podstawowych różnic i ułatwić Wam przystosowanie się do nowych, lepszych realiów.
12.03.2009 | aktual.: 12.03.2009 18:00
Zaraz po przejściu z PC na Maka może dziwić wiele rzeczy na nowym komputerze. Mac OS X to rzeczywiście inny świat, niż Windows. Lista ta powstała, aby wskazać 10 zupełnie podstawowych różnic i ułatwić Wam przystosowanie się do nowych, lepszych realiów.
Gdzie jest pasek i przycisk „Start”
Na Maku ich po prostu nie ma. Jest za to Dock. Znajdują się tam ikony najczęściej używanych programów. Kiedy chcemy umieścić pewną ikonę w Docku wystarczy ją ta przenieść przytrzymując myszką.
Pasek Menu
Chodzi o pasek u góry ekranu, gdzie wyświetlane są opcje rożnych programów. Na Maku jest zawsze jeden pasek, w tym samym miejscu. Kiedy zmieniamy program, zmienia się też zawartość tego paska. Na Windowsie każdy program ma swój własny pasek.
Zamykanie programów
W Windowsie wystarczy kliknąć na przycisk X w prawym górnym rogu okna i program zostanie zamknięty. Na Maku klikamy w czerwony, okrągły przycisk z X, tyle, że po lewej stronie okna. Co więcej, nie zamkniemy w ten sposób całego programu, gdyż możemy ponownie otworzyć to okno klikając w ikonę programu w Docku. Aby zupełnie zamknąć aplikację trzeba wybrać polecanie Plik > Zakończ z paska menu u góry lub zamknąć program skrótem klawiszowym ⌘ + Q. Więcej o skrótach za chwilę.
Co, jeśli program przestanie odpowiadać? System Mac OS X jest bardzo stabilny, ale niektóre programy czasem się wieszają. Makowy odpowiednik Ctrl + Alt + Delete z pecetów to skrót command (⌘) + option / alt (⌥) + Esc. Po wybraniu tej konfiguracji klawiszy otworzy się małe okno. Wybieramy aplikację, która nie odpowiada i klikamy „Wymuś koniec”.
Wyjmowanie płyt CD i DVD
Wiem, że to banalnie proste, ale jeśli ktoś pierwszy raz w życiu widzi Maka to może na początku się zastanawiać, dlaczego przy czytniku nie ma żadnego przycisku. Nie ma, ponieważ umiejscowiono go na klawiaturze. Poszukajmy klawisza z takim logiem (patrz obrazek poniżej) i przyciśnijmy ok 2 sekund. Płyta powinna szybko wyskoczyć z Maka.
Jest jeszcze Inna metoda. Najeżdżamy myszką na ikonę dysku na pulpicie, klikamy na ikonę i przeciągamy ją do kosza. Płyta powinna się po chwili wysunąć, a nie skasować. Dla maniaków wszelkiego rodzaju skrótów dodam tylko: ⌘ +E.
Skróty klawiszowe
Na Maku korzysta się ze skrótów, które bardzo usprawniają pracę. W systemie Windows również możemy korzystać z różnych kombinacji klawiszowych, ale w Leopardzie są one dużo bardziej rozpowszechnione. Oto kilka podstawowych, najczęściej wykorzystywanych skrótów:
⌘ + tab = przełączanie między oknami
⌘ + Q = zamknij program
⌘ + W = zamknij okno programu
⌘ + C = kopiuj
⌘ + V = wklej
⌘ + X = wytnij
⌘ + S = zapisz
⌘ + Z = cofnij
⌘ + A = zaznacz wszystko
⌘ + P = drukuj
Więcej na ten temat: Lista najbardziej przydanych skrótów klawiszowych
Maksymalizowanie okien
Korzystając z Windowsa jesteśmy pewnie przyzwyczajeni, że klikając na środkowy przycisk w prawy roku okno powiększy się na cały ekran. W systemie Mac OS X mamy podobny przycisk (zielony, okrągły), który znajduje się w lewym górnym rogu okna. Po jego wciśnięciu okno powiększy się do optymalnych rozmiarów i nie musi to oznaczać całego obszaru ekranu.
Expose, Spaces i Dashboard
To trzy rewelacyjne funkcje które bardzo ułatwiają pracę na Maku. Expose pozwala na pokazanie obok siebie wszystkich otwartych okien na pulpicie poprzez naciśnięcie jednego przycisku (F3). Warto też zwrócić uwagę na możliwość przypisania różnych czynności aktywnym rogom ekranu. Po skierowaniu myszki w róg możemy np. rozsunąć wszystkie programy albo włączyć wygaszacz ekranu.
Dzięki Spaces możemy stworzyć do 16 pulpitów i swobodnie przechodzić między nimi. Standardowo w każdym pulpicie pozostaje ten sam Dock, tylko zawartość przestrzeni się zmienia. Więcej na ten temat w tekście: „Świeżo upieczony jabłecznik” - obnażanie programów i zmiana przestrzeni
Dashboard uruchamiamy przyciskiem F4. Na ekranie pojawią się wtedy różne widgety, które można do woli dodawać (zobacz stronę Apple) i usuwać. W tym tekście prezentowałem kilka ciekawych widgetów
Programy, które uruchamiają się na starcie
W Windowsie często w użyciu jest formuła „msconfing”, która otwiera okno odpowiadające między innymi za programy uruchamiające się przy starcie. Na komputerach Apple sprawa wygląda inaczej i prościej. Otwieramy Programy > Preferencje systemowe > Konta, wybieramy naszego użytkownika (jeśli jest ich kilku) i klikamy w zakładkę Startowe. W oknie tym możemy dodać lub usunąć aplikacje, które mają się uruchamiać przy starcie systemu. Przy okazji, Preferencje systemowe to odpowiednik Panelu Sterowania znanego z Windy.
Z kim mam przyjemność
Warto czasem wiedzieć co siedzi w naszym Maku. Nie trzeba szukać w Panelu sterowania. Wystarczy kliknąć na Jabłko (lewy, górny róg ekranu), wybrać Ten Macintosh i Więcej informacji. Teraz wiemy z kim mamy do czynienia.
Dysku nie trzeba defragmentować
Będąc użytkownikiem Windowsa zapewne jesteśmy przyzwyczajeni do defragmentowania dysku raz na jakiś czas. System plików na Maku jest oparty na architekturze Unix'owej i uogólniając wykonuje to za nas w razie potrzeby. Aby dbać o ogólną higienę systemu warto ściągnąć program OnyX.
Za mało?
Na applemanii prowadzony jest cykl "Świeżo upieczony jabłecznik" w którym jako switcher, staram się opisywać swoje przygody po przesiadce z peceta. Zapraszam każdego, kto dopiero co odpalił swojego pierwszego Maka lub ma już duże doświadczenie i chce pomóc.