10 ważnych faktów o nowościach Apple, które mogłeś przeoczyć
Apple chyba nigdy nie wprowadziło tak wielu nowości bez przygotowanego wystąpienia ze Stevem w roli głównej. Przeglądając nowe produkty firmy z Cupertiono można popaść w zawrót głowy. Przygotowaliśmy listę 10 ważnych faktów i nowych technologii niedawno zaprezentowanych przez Apple, które mogłeś przeoczyć.
MacBook zyskał nową plastikową obudowę typu unibody, a jego design został lekko zmieniony. Jednocześnie zniknęły też dwa porty.
Podobnie, jak aluminiowe MacBooki wypuszczone rok temu (już wyszły z produkcji) najnowszy model nie posiada portu FireWire. W ten sposób z rynku zniknął ostatni Mac z portem FW 400. Wszystkie inne komputery Apple posiadają już gniazdo FW800.
MacBooka uszczuplono także o dedykowane wyjście audio. Teraz rolę wejścia i wyjścia pełni jeden port.
MacBook powinien być cięższy, a jest minimalnie lżejszy
Plastikowy notebook Apple otrzymał nową obudowę, która posiada niemal identyczne wymiary, co jej poprzedniczka. Nowy MacBook jest o 0,5 cm szerszy, 0,4 cm głębszy, ale waży mniej o 0,14 kg (2.13kg). Firmie z Cupertino po raz kolejny udało się zatrzymać zbliżone wymiary wkładając więcej do nowego produktu. Biały laptop otrzymał przecież większy i cięższy szklany touchpad oraz większą zintegrowaną baterię.
iMaki otrzymały procesory nowej generacji
W najdroższych iMakach zastosowano 4-rdzeniowe procesory Intel Core i5 i i7 wyposażony w tryb Turbo Boost zwiększający taktowanie do 3.46GHz oraz technologią Hyper-Threading. W tańszych wersjach nadal królują poczciwe procki Core 2 Duo.
Udoskonalenia nawet w nowej klawiaturze
Apple cały czas udoskonala także swoje akcesoria. Bezprzewodowa klawiatura wykorzystuje teraz o jedną baterię AA mniej.
27” iMac, jako HDTV dzięki Mini DisplayPort
Dzięki wbudowanemu wejściu i wyjściu Mini DisplayPort 27-calowe iMaki mogą służyć jako dodatkowy monitor. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś korzystał z tego komputera tylko jako zewnętrzny wyświetlacz. Ale mocno prawdopodobne jest, aby duży monitor iMaka posłużył jako nieduży wyświetlacz HDTV do zewnętrznego odtwarzacza DVD, Blu-ray czy Playstation.
Matryce IPS w iMakach
Apple zastosowało w nowych desktopach matryce wysokiej jakości typy IPS (In-Plane Switching).
Wyświetlacze wykonane w tej technologii bardzo dobrze oddają barwy i posiadają duże kąty widzenia. W przypadku iMaków jest to 178 stopni.
Według Apple iMac to tańszy monitor
Największe modele najnowszych iMaków kosztują niemal identyczne pieniądze, jak 30-calowe monitory Cinema Display. Koszt tańszego iMaka 27” to 1699 dolarów. Za 30-calowy monitor Apple zapłacimy 1799 dolarów. Cinema Display chyba przejdzie do historii.
iMac - brak miejsca na drugi dysk
Wbrew pierwotnym informacjom najnowsze iMaki zostały wyposażone tylko w jeden dysk. Co więcej, desktopy Apple nie mają miejsca na umieszczenie drugiego.
Panoramiczne wyświetlacze 16:9
Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo postawiła na panoramiczne wyświetlacza w proporcjach 16:9 w swoich flagowych desktopach. iMaki zawsze były pierwszymi komputerami, na których Apple testował nowe rozwiązania, zatem nie zdziwię się, jeśli niedługo zobaczymy monitory 16:9 także w innych sprzętach.
Nowy pilot wyglądający jak stary iPod
W całym zgiełku wielkich nowości gdzieś z tyłu schował się niepozorny nowy, aluminiowy pilot Apple. Urządzenie działa ze wszystkimi iMakami oraz z iPhone'ami i iPod'ami podłączonymi do stacji dokującej wyprodukowanymi po 2005 roku, które miały wbudowany czujnik podczerwieni.
Srebrny Pilot przypomina w stylistyce starszego iPoda. Posiada duże czarny przycisk w kształcie okręgu oraz dwa mniejsze przyciski poniżej. Apple Remote kosztuje 19.99 dolara.