HTC EVO 3D – pierwsze wrażenia
Kilka dni temu do moich rąk trafił HTC EVO 3D - pierwszy smartfon tajwańskiego producenta wykorzystujący technologię 3D i drugi oparty na dwurdzeniowym procesorze, znanym z HTC Sensation. Co mogę o nim powiedzieć po kilku dniach używania?
Wykonanie
Obudowa jest zwarta. Niestety, plastikowe przyciski do przełączania się między trybem 2D a 3D oraz spust od aparatu latają luzem, przez co psują nieco to pozytywne wrażenie. EVO 3D z pewnością nie należy do grupy smukłych i pięknych smartfonów, ale mimo to może się podobać. Pomimo prostej konstrukcji EVO 3D wyróżnia się na tle pozostałych telefonów. Ma niebanalnie wyglądające elementy klapki, osłony obiektywów, wejście minijack czy dotykowe przyciski funkcyjne.
System
Trójwymiarowe EVO działa pracuje na systemie Android 2.3.4 z praktyczną nakładką Sense UI 3.0. Więcej przeczytacie o niej w tym wpisie. Użytkownik ma do dyspozycji doskonałe rozwiązania, takie jak: aktywny ekran blokady, trójwymiarowe przejścia między pulpitami oraz odświeżone pod względem wyglądu i funkcjonalności aplikacje czy widżety Muzyki, Pogody, Wiadomości czy Galerii. System wraz z nakładką działa płynnie i nie zawodzi - do tej pory ani razu nie restartowałem systemu, nie pojawił się też żaden błąd w jego pracy.
Fotograficzne EVO
Jak wiadomo, HTC zwykło traktować funkcje fotograficzne po macoszemu, przez co trudno było określić jego produkty jako typowo fotograficzne. Najnowsze dziecko HTC można śmiało nazwać pewnym krokiem naprzód pod tym względem. Na prawej krawędzi EVO 3D znajduje się dedykowany, dwustopniowy spust od aparatu oraz przełącznik, pozwalający wybrać opcję wykonywania zdjęć i nagrywania wideo w trybie 2D lub 3D.
Aparat wyposażony jest w opcję autofocus oraz podwójną lampę błyskową LED. Zdjęcia 2D użytkownik uchwyci w rozdzielczości do 5 Mpix, te w trójwymiarze do 2 Mpix. Być może nie są to pod względem liczb specyfikacje z górnej półki, jednak zdjęcia wychodzą naprawdę dobre. Te wykonane w technologii trójwymiaru nie muszą mieć wielu milionów pikseli, by użytkownik mógł cieszyć się tym specjalnym efektem. Sam efekt wydaje się zadowalający, ale czy funkcja 3D w smartfonach rzeczywiście jest nam potrzebna? Mnie pozostaje tylko ocenić tę funkcję w testowanym urządzeniu: działa dobrze, choć nie mam zamiaru z niej stale korzystać.
Kamera pozwala na nagrywanie materiałów wideo 2D oraz 3D w rozdzielczości HD – do 720p. Wszystkie fotografie i filmy 3D znajdują się w osobnym folderze w Galerii, dzięki czemu są szybko i łatwo dostępne.
Podobnie jak inne najnowsze produkty HTC, także ten ma zaporową cenę. Wynosi ona około 2500 zł. EVO jest droższy od pozostałych dwurdzeniowych smartfonów konkurencji i bezpośredniego konkurenta technologicznego - LG Swift 3D. Czy osiągnie sukces? HTC EVO 3D to tak naprawdę cięższy HTC Sensation z nieco większą ilością pamięci RAM i możliwością tworzenia materiałów 3D. Jeśli popyt na tę ostatnią funkcję okaże się wystarczająco duży, to EVO ma szanse dobrze się przyjąć. Niestety wszystko mi mówi, że model ten będzie raczej ciekawostką technologiczną zarezerwowaną dla najbogatszych.