Inteligentne zegarki będą ładowane ciepłem naszego ciała

Krótki czas pracy baterii staje się powoli problemem nie tylko smartfonów, ale też inteligentnych zegarków. Trwają więc prace nad usprawnieniem procesu ładowania urządzeń noszonych.

Koncept inteligentnego zegarka przyszłości

Koncept inteligentnego zegarka przyszłości (thomasswart)

Wśród dostępnych na rynku inteligentnych zegarków są już urządzenia oparte na dwurdzeniowych układach, a część producentów przygotowuje samodzielne zegarki, które — tak jak LG GD910 Watch Phone — będą umożliwiały dzwonienie. W topowych inteligentnych zegarkach pojawia się też coraz więcej sensorów i dodatków, które również potrzebują zasilania. Trudno więc wymagać od stosunkowo małych ogniw w gadżetach noszonych, że zapewnią więcej niż dzień pracy.

Opcja znacznego zwiększenia pojemności baterii nie wchodzi w grę, ponieważ przełożyłoby się to na zmianę rozmiarów urządzeń. Producenci nie mogą sobie na to pozwolić. Trwają więc poszukiwania dodatkowych źródeł zasilania, które pomogą w doładowywaniu ogniw, gdy gadżet jest odpięty od ładowarki. Od jakiegoś czasu mówi się o możliwości wykorzystania paneli słonecznych wbudowanych w ekrany czy ładowaniu kinetycznym. Teraz pojawił się kolejny pomysł: doładowywanie baterii… ciepłem ludzkiego ciała.

Ładowanie za pomocą ciepła ciała użytkownika

To koncepcja naukowców z Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii w Korei (KAIST). Opracowali oni technologię przenoszenia ciepła wytwarzanego przez ludzkie ciało do malutkich generatorów (o grubości około 500 μm), które zamieniają je na energię elektryczną. Generatory drukowane na przezroczystej warstwie z tworzywa sztucznego są strukturami samowystarczalnymi. Są również lekkie, giętkie i można je wyginać, dzięki czemu dopasowują się do kształtu ciała.

Przedstawiciele KAIST widzą wiele możliwości wykorzystania nowego typu generatorów. Małe przetwornice mogą m.in. być instalowane w zegarkach i innych gadżetach na rękę. Pozwoli to na ich stałe doładowywanie energią cieplną użytkownika. Nie będą to wielkie wartości, ale mogą wydłużyć czas pracy gadżetu.

Podobnie jak w przypadku innych rewolucyjnych pomysłów nie wiadomo, kiedy nowy typ generatorów termoelektrycznych może pojawić się na rynku. Nie wiadomo również, czy faktycznie znajdzie zastosowanie na rynku urządzeń noszonych. Pewne jest tylko to, że rozwiązanie KAIST to przyszłościowa technologia.

Źródło: Engadget

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Marzenia o mobilnej przyszłości technologii Polscy studenci stworzyli interaktywną szczoteczkę, która zachęci dzieci do mycia zębów Smartfon Amazonu już w czerwcu. Będzie miał prawie holograficzny wyświetlacz? 64 bity Qualcomma na serio We wtorek rusza sprzedaż Google Glass. Jest jednak jedno "ale" AMOLED z rekordowym zagęszczeniem pikseli zaprezentowany. Nie, nie przez Samsunga O Project Ara wiem coraz więcej i coraz bardziej mi się podoba Ta ładowarka naładuje dowolnego smartfona w 30 sekund! will.i.am pracuje nad własnym inteligentnym zegarkiem. Premiera wkrótce Snapdragon 810 i 808, czyli 64-bitowe i 8-rdzeniowe układy Qualcomma oficjalnie Cortana to nie klon Siri czy Google Now. To coś na co czekałem od dawna Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje produkcja smartfonów? GPS i pulsometr na nadgarstku oraz bardzo wysoka cena, czyli inteligentny zegarek według TomToma Windows Phone 8.1 w naszych rękach [pierwsze wrażenia] Windows Phone 8.1 oficjalnie - okienka wreszcie będą konkurencją dla Androida? Jak nas widzą, tak nas cyborgizują, czyli coś o wearables Quantified Self. Gdy zmierzymy wszystko, nasze życie będzie lepsze? Znamy już następców Tegry K1. Zapowiadają się świetnie Kontrakt z największym producentem okularów podpisany. Google Glass trafią do mas? Mobilne gry na Unreal Engine 4 to będzie coś wielkiego! LG zrobiło żarówkę z Wi-Fi i Bluetooth. Po co? Apple będzie nas monitorować, ale za to iPhone'y będą pracować dłużej Co nas irytuje w smartfonach Gear 2 z opcją dzwonienia nie musi być złym pomysłem

Popularne w tym tygodniu:

Android P Developer Preview oficjalnie. Co nowego? "Sztuczna inteligencja" to najbardziej nadużywany slogan ostatnich lat Samsung Aurora: wirtualny asystent jako "hologram"