To koniec Ubuntu for Android i pięknej wizji smartfonów-komputerów?

Ubuntu for Android miało być rewolucja, ale wyszło jak zwykle...

Wizja zmiany smartfona w komputer po wpięciu go do specjalnej podstawki lub podłączeniu do telewizora nie jest nowa. Dość wspomnieć o Motoroli Artrix czy koncepcie NexPhone'a. Najciekawszy projekt miała firma Canonical, która na początku 2012 roku zapowiedziała Ubuntu for Androida.

Pod nazwą tą kryło się współdzielenie w urządzeniu mobilnym dwóch systemów operacyjnych — Androida i Ubuntu. Pierwszy odpowiadać miał za pracę smartfona. Drugi byłby aktywowany po podłączeniu telefonu do monitora, tym samym zamieniając go w (niemal) pełnoprawny komputer. Dodając do tego opcję dostępu do tych samych plików z poziomu obu systemów czy działanie funkcji telefonicznych nawet po podłączeniu monitora, projekt wydawał się naprawdę interesujący. Część użytkowników Ubuntu for Android uważała nawet za rewolucję na rynku.

Aby myśleć o sukcesie brytyjska firma potrzebowała jednak wsparcia innych graczy i solidnych partnerów sprzętowych, o czym już wiele razy wspominaliśmy na Komórkomanii. Z tym było gorzej. Przedstawiciele Canonicala co prawda twierdzili, że projekt cały czas idzie do przodu — Jono Bacon (Community Manager w Canonicalu) niedawno nawet zapewniał, że w tym roku pojawią się smartfony z Ubuntu for Android.

Było to jednak robienie dobrej miny do złej gry. Firma bowiem zaprzestała prac na tą wersją swojego systemu. O zatrzymaniu rozwoju Ubuntu for Android wzmianki najpierw pojawiły się na jednej z stron związanych z systemem, a potem zostały potwierdzone przez Canonicala. W odpowiedzi na wiadomość od Android Authority stwierdzono, że system nie jest w tej chwili aktywnie rozwijany.

Czy oznacza to, że to już koniec Ubuntu for Android? Niekoniecznie. Może okazać się, że firma tymczasowo odeszła od projektu i w przyszłości do niego wróci. Powodem może być chęć skupienia się na Ubuntu Touch, które w tym roku ma zadebiutować m.in. na smartfonach chińskiego Meizu.

Wątpię jednak w taki obrót sprawy. Zachwyty części użytkowników, nie skłoniły producentów do zainteresowania się Ubuntu for Android i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w przyszłości. Prawdopodobne jest za to, że część rozwiązań przygotowywanych dla telefonów z Androidem pojawią się w przyszłości w smartfonach z Ubuntu. Dotyczyć będą one jednak nie tyle przełączania się na desktopowy system, co dopasowywania aplikacji do różnych typów ekranów.

Nad podobnymi rozwiązaniami stale pracują Microsoft i Google. Wizja smartfonów-komputerów jedynie nieco zmienia formę, ale z pewnością nie odejdzie w zapomnienie.

Źródło: OMGUbuntu, Engadget

Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Co było przed Google Glass? Niezwykła historia okularów rozszerzonej rzeczywistości Zanim zaczęliśmy grać na smartfonach - ciąg dalszy historii mobilnego grania Części do Google Glass kosztują jedynie 80 dol.? Oto HP Slatebook 14, czyli 14-calowy laptop z Androidem Zanim zaczęliśmy grać na telefonie. Historia gier mobilnych Szaleństwo trwa w najlepsze - nadciągają tablety z ekranami 4K Wynalazek Koreańczyków naładuje 40 smartfonów z odległości 5 metrów LG już promuje swojego G Watcha. Co o nim wiadomo? Rufus Cuff - czas na gigantyczny zegarek LG potwierdza własny układ ARM. Może być lepszy, niż sądziłem Project Ara wyląduje w sklepach już za kilka miesięcy. Czekacie? Ja nie Google Glass w życiu codziennym Inteligentne zegarki będą ładowane ciepłem naszego ciała Marzenia o mobilnej przyszłości technologii Polscy studenci stworzyli interaktywną szczoteczkę, która zachęci dzieci do mycia zębów Smartfon Amazonu już w czerwcu. Będzie miał prawie holograficzny wyświetlacz? 64 bity Qualcomma na serio We wtorek rusza sprzedaż Google Glass. Jest jednak jedno "ale" AMOLED z rekordowym zagęszczeniem pikseli zaprezentowany. Nie, nie przez Samsunga O Project Ara wiem coraz więcej i coraz bardziej mi się podoba Ta ładowarka naładuje dowolnego smartfona w 30 sekund! will.i.am pracuje nad własnym inteligentnym zegarkiem. Premiera wkrótce Snapdragon 810 i 808, czyli 64-bitowe i 8-rdzeniowe układy Qualcomma oficjalnie

Popularne w tym tygodniu:

Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym