To koniec Ubuntu for Android i pięknej wizji smartfonów-komputerów?
Ubuntu for Android miało być rewolucja, ale wyszło jak zwykle...
02.05.2014 | aktual.: 02.05.2014 17:20
Wizja zmiany smartfona w komputer po wpięciu go do specjalnej podstawki lub podłączeniu do telewizora nie jest nowa. Dość wspomnieć o Motoroli Artrix czy koncepcie NexPhone'a. Najciekawszy projekt miała firma Canonical, która na początku 2012 roku zapowiedziała Ubuntu for Androida.
Pod nazwą tą kryło się współdzielenie w urządzeniu mobilnym dwóch systemów operacyjnych - Androida i Ubuntu. Pierwszy odpowiadać miał za pracę smartfona. Drugi byłby aktywowany po podłączeniu telefonu do monitora, tym samym zamieniając go w (niemal) pełnoprawny komputer. Dodając do tego opcję dostępu do tych samych plików z poziomu obu systemów czy działanie funkcji telefonicznych nawet po podłączeniu monitora, projekt wydawał się naprawdę interesujący. Część użytkowników Ubuntu for Android uważała nawet za rewolucję na rynku.
Aby myśleć o sukcesie brytyjska firma potrzebowała jednak wsparcia innych graczy i solidnych partnerów sprzętowych, o czym już wiele razy wspominaliśmy na Komórkomanii. Z tym było gorzej. Przedstawiciele Canonicala co prawda twierdzili, że projekt cały czas idzie do przodu - Jono Bacon (Community Manager w Canonicalu) niedawno nawet zapewniał, że w tym roku pojawią się smartfony z Ubuntu for Android.
Było to jednak robienie dobrej miny do złej gry. Firma bowiem zaprzestała prac na tą wersją swojego systemu. O zatrzymaniu rozwoju Ubuntu for Android wzmianki najpierw pojawiły się na jednej z stron związanych z systemem, a potem zostały potwierdzone przez Canonicala. W odpowiedzi na wiadomość od Android Authority stwierdzono, że system nie jest w tej chwili aktywnie rozwijany.
Czy oznacza to, że to już koniec Ubuntu for Android? Niekoniecznie. Może okazać się, że firma tymczasowo odeszła od projektu i w przyszłości do niego wróci. Powodem może być chęć skupienia się na Ubuntu Touch, które w tym roku ma zadebiutować m.in. na smartfonach chińskiego Meizu.
Wątpię jednak w taki obrót sprawy. Zachwyty części użytkowników, nie skłoniły producentów do zainteresowania się Ubuntu for Android i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić w przyszłości. Prawdopodobne jest za to, że część rozwiązań przygotowywanych dla telefonów z Androidem pojawią się w przyszłości w smartfonach z Ubuntu. Dotyczyć będą one jednak nie tyle przełączania się na desktopowy system, co dopasowywania aplikacji do różnych typów ekranów.
Nad podobnymi rozwiązaniami stale pracują Microsoft i Google. Wizja smartfonów-komputerów jedynie nieco zmienia formę, ale z pewnością nie odejdzie w zapomnienie.