GPS w telefonie – co warto o nim wiedzieć?

GPS jest niesamowitym wynalazkiem. Ułatwia nawigację w terenie czy trasie. Oto najważniejsze informacje na temat systemu globalnej nawigacji.

gps tripod
gps tripod
Tomasz Hamryszak

07.12.2010 | aktual.: 28.02.2020 09:19

Telefony komórkowe wyposażone w GPS są dostępne na rynku od około 3 lat. W tym stosunkowo krótkim czasie stały się niemal standardem i teraz nikt nie wyobraża sobie słuchawki choćby ze średniej półki pozbawionej tej funkcji. Co warto wiedzieć o tym ciekawym dodatku?

Co to jest GPS i do czego służy?

GPS to skrót od Global Positioning System (Globalny System Nawigacji). Pozwala na zlokalizowanie urządzenia w dowolnym miejscu kuli ziemskiej dzięki dedykowanym satelitom stacjonującym na orbicie.

W telefonie bez wątpienia jest bardzo przydatną funkcją. Zapewne wielu z Was, będąc w nowym miejscu, badało okolicę za pomocą właśnie tej technologii. Jak każdy wie, za pomocą GPS możemy określić nasze położenie na mapie, co ułatwia orientację w terenie. Jednak poza tą podstawową funkcją GPS niesie często ze sobą inne, dodatkowe.

Geotagging - co to?

Geotagging jest funkcją umożliwiającą połączenie danych współrzędnych geograficznych z wykonaną fotografią. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde zdjęcie zrobione w połączeniu z funkcją geotagu ma przypisane dokładne położenie na mapie. Komu z Was nigdy nie zdarzyło się zapomnieć, gdzie wykonał dane ujęcie?

Na wstępnie należy jednak zapamiętać kilka prostych, ale i ważnych pojęć, które ułatwią korzystanie z GPS-u:

  • **Fix **– jest to nic innego jak ściągnięcie naszej pierwszej prawidłowej pozycji.
  • **Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) **– rodzaj systemu GPS, w którym w celu skrócenia czasu potrzebnego do określenia pierwszego położenia używa się serwerów operatora sieci komórkowej. Usługa ta oczywiście musi być dostępna u danego operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze \połączenie z satelitami. Należy także pamiętać, że A-GPS w większości przypadków będzie usługą płatną z racji naliczania kosztów za transmisję danych przez operatorów.
  • Cold Start – jest to proces pierwszego ustalenia położenia (jeżeli nasz telefon nie łączył się z satelitami w czasie ostatnich 4 godzin), który zajmuje przy dobrych warunkach pogodowych do 40 sekund.
  • Warm Start - proces ten trwa od 20 minut do 4 godzin od ostatniego użycia nawigacji. Zajmuje - w zależności od warunków i modelu odbiornika - od 7 do 35 s.
  • **Hot Start ** - następuje on w czasie nie później niż do 20 minut od ostatniego uruchomienia nawigacji. Te 20 minut to czas, w jakim nasz telefon jest zsynchronizowany z systemem GPS. Taki proces zajmuje wtedy od 1 do 3 sekund.

GPS w starszym telefonie

Takie rozwiązanie obecnie jest coraz mniej popularne, lecz wykorzystywane do tej pory. Dużą zaletą zewnętrznego modułu GPS jest bardzo często lepsza jakość odbiornika.

Zewnętrzny moduł GPS
Zewnętrzny moduł GPS

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć w przypadku korzystania z lokalizacji w starszych telefonach, jest jakość nawigacji. Telefony, które nie mają systemu operacyjnego, będą współpracować tylko z nawigacjami działającymi na Javie, a to - jak wiadomo - niesie ze sobą pewne ograniczenia. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest smartfon pracujący pod kontrolą Symbiana bądź mobilnego Windowsa.

Nawigacja online czy offline?

Przed rozpoczęciem korzystania z GPS-u w telefonie musimy jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy decydujemy się na nawigację działającą w trybie online, czy na taką, która mapy będzie przechowywać na karcie pamięci telefonu.

Największą zaletą nawigacji działającej w trybie offline jest brak konieczności stałego połączenia z Internetem, dzięki czemu nie ponosimy kosztów związanych z transmisją danych. Niestety, w przypadku takiego rozwiązania nie mamy pewności, że wyświetlane dane są aktualne, co w nawigacji pobierającej mapy z Sieci raczej nam się nie zdarzy.

Trzeba pamiętać, że wybierając nawigację pobierającą mapy z Internetu, równocześnie decydujemy się na ponoszenie opłat za transmisję, co czasem może nas słono kosztować – szczególnie kiedy nie korzystamy z żadnego pakietu oferowanego przez naszego operatora. Oczywiście również taka usługa będzie kosmicznie droga za granicą przy wykorzystaniu roamingu.

GPS nie działa?

Prawidłową pracę odbiornika GPS w telefonie może zakłócić każda przeszkoda znajdująca się pomiędzy odbiornikiem a satelitą. Mogą to być zarówno wysokie budynki, drzewa, jak i bardzo gęste chmury. W celu uruchomienia nawigacji  zawsze musimy znajdować się poza budynkami, na wolnej przestrzeni. Wiele osób o tym niestety zapomina. Z pomocą przychodzi system A-GPS, o którym wspominałem wyżej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)