WiFi w telefonie - co warto wiedzieć

WiFi w telefonie - co warto wiedzieć

WiFi w telefonie - co warto wiedzieć
Jakub Płaza
04.12.2010 18:56, aktualizacja: 02.03.2020 11:44

WiFi w telefonie to szalenie istotna rzecz. Dzięki niemu nie musimy płacić za transfer danych poprzez sieć 3G. Wszyscy dobrze wiemy, że operatorzy słono liczą sobie za wykorzystanie kilobajty. Z pomocą przychodzą specjalne pakiety oraz główny bohater niniejszego artykułu.

Co to jest sieć?

Sieć to połączenie wielu komputerów i innych urządzeń ze sobą odpowiednimi kanałami wraz z oprogramowaniem służącym do jej działania. Może to być sieć połączona z kilku komputerów na uczelni, sieć komputerów w mieście lub całym kraju. Jedną z sieci jest także internet.

Co to jest internet?

Internet to sieć komputerów łącząca urządzenia na całym świecie. Określa się go też jako sieć sieci. Dzięki niemu możemy natychmiastowo wymieniać wiadomości z osobami na drugim końcu kuli ziemskiej, wyszukiwać informacje czy przesyłać pliki. Możemy się z nim łączyć przewodowo poprzez kabel lub bezprzewodowo, np. przez Wi-Fi.

Co to jest Wi-Fi?

Wi-Fi to technologia, która umożliwia dostęp do internetu metodą bezprzewodową. Zasięg sieci jest ograniczony od kilku metrów do kilku kilometrów. Funkcję Wi-Fi mogą mieć różne urządzenia, nie tylko komputery czy telefony, ale także drukarki, lodówki, pralki, a nawet grille.

Obraz

WiFi jest skrótem, który tak naprawdę niewiele znaczy. Jego rozwinięcie brzmi „Wireless Fidelity”, co można przetłumaczyć jako bezprzewodowa dokładność. Ważne jest jednak to, że nasze magiczne 4 litery są znakiem towarowym WiFi Alliance. Znajdziemy je w urządzeniach wyposażonych w łączność opartą na standardach IEEE 802.11. Dzięki niemu mamy pewność, że WiFi w telefonie połączy się każdym urządzeniem, które je ma.

Z Wireless Fidelity powinien kojarzyć się jeszcze jeden, czteroliterowy skrót – WLAN (wireless local area network, czyli bezprzewodowa sieć lokalna). WLAN bazuje oczywiście na WiFi.

Rozebrane na czynniki pierwsze

Pewnie część z Was nieraz zastanawiała się, co tak naprawdę oznacza ciąg liter i cyfr IEEE 802.11. Najwyższa pora stanąć twarzą w twarz z faktami.

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers - Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników – tak zwane “potrójne E”) to grupa specjalistów, która zajmuje się ustalaniem różnych standardów dla urządzeń elektronicznych.

Obraz

802.11 to grupa standardów. Są podstawą certyfikatów WiFi, a więc dotyczą sieci bezprzewodowych. Liczebnik 11 jest numerem grupy z IEEE 802, która je sporządziła. Cała grupa obejmuje cztery główne, również dobrze Wam znane, protokoły – a, b, g oraz n. Wszystkie są wykorzystywane przez sieci WiFi dostępne w Polsce. W ramach ciekawostki pozwolę sobie wspomnieć o tym, iż literek alfabetu jest w tym przypadku jeszcze więcej. Stanowią już tylko poprawki lub odpowiadają za bezpieczeństwo.

B jak BlackBerry, G jak Google i N jak Nokia

WiFi w telefonie możemy spotkać w trzech standardach – b, g oraz n. Nie mogę jednak nie wyjaśnić, czym się od siebie różnią. Zacznijmy zatem od początku:

  • 801.11b jest najsłabszy z naszej trójcy. Prędkość pobierania danych to w tym przypadku 11 Mb/s (w praktyce około 5,5 Mb/s). Charakteryzuje się częstotliwością rzędu 2,4 GHz i całkiem niezłym zasięgiem. Standard podzielono na 14 kanałów. W Polsce wykorzystuje się te od 1 do 13.
  • 801.11g jest szybszy i nowocześniejszy od swojego poprzednika. Powstał siedem lat temu i jest obecnie najpowszechniej wykorzystywany. Przy częstotliwości 2,4 GHz, transfer powinien wynosić teoretycznie 54 Mb/s. W praktyce są to 20-22,4 Mb/s.
  • 801.11n to standard, który coraz częściej pojawia się w smartfonach. Do powszechnego użytku wszedł dopiero w 2009 roku, chociaż po raz pierwszy pojawił się już 7 lat wcześniej. Oferuje transfer do 600 Mb/s, czyli dla nas będzie to maksymalnie 100 Mb/s.

Ciekawe, czy do szanownego grona dołączy kolejny? Z drugiej strony ostatnio na topie są inne technologie. Doskonały przykład jednej z nich to LTE, która jest właśnie wdrażana w naszym kraju.

Żyjemy w państwie, które jest niestety oporne na tego rodzaju rozwiązania. WiFi to dla nas nadal coś wyjątkowego, a nie oczywistego. Z darmowego dostępu do sieci skorzystamy w kawiarniach, centrach handlowych, uczelniach itd. Mając WiFi w telefonie, nie będzie nam dane cieszyć się nim zbyt często.

Wiele osób kupuje „telefony internetowe” i cieszy się ich możliwościami w domowym zaciszu. Wszystko to dzięki sygnałowi pochodzącemu z własnego (chociaż czasami niekoniecznie) routera, za który i tak płacą. Nie wygląda to różowo, ale co poradzić, kiedy mamy do dyspozycji niewielki pakiet danych?

Co to jest router?

Router to urządzenie sieciowe służące do rozdzielania i udostępniania łącza internetowego na kilka urządzeń. Telefony korzystają z routerów bezprzewodowych, które umożliwiają połączenie z siecią internetową bez kabli właśnie dzięki Wi-Fi.

Bogatsze państwa już od dawna snuły plany o darmowym i bezprzewodowym Internecie na skalę całego miasta. Pierwszym, któremu udało się to zrealizować, było Sunnyvale w Kalifornii (rok 2005). Londyn ma zostać w całości objęty WiFi do 2012 roku.

Telefon jako router

Obecnie kilka modeli smartfonów może działać jako router WiFi. Dzięki temu Internet z sieci komórkowej udostępniamy innym urządzeniom (oczywiście wyposażonym w WiFi). Funkcja ta może okazać się niezastąpiona.

WiFi w telefonie to szalenie istotna rzecz. Nawet jeśli jego zasięg nie jest tak rozległy jak w innych krajach. Miejmy nadzieję, że stale będzie się rozszerzał. Wtedy każdy i wszędzie skorzysta z darmowego Internetu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)