Co to jest jailbreak?

zix

zix

Nowi użytkownicy iPhone'ów często pytają, co to jest jailbreak. Postanowiłem więc w skrócie odpowiedzieć na to pytanie. Wpis przeznaczony jest głównie dla użytkowników dopiero zaczynających swoją przygodę z iPhone'em, ale ci zaawansowani także mogą znaleźć tu przydatne informacje.

Sn0wbreeze 2.1 dla wszystkich urządzeń z iOS 4.1 wydany!
W Sieci można doszukać się kilku rodzajów jailbreaku. My zajmiemy się tym dotyczącym iPhone'a. Z angielskiego jailbreak to połączenie wyrazów jail - więzienie, oraz break - złamać, więc jak sama nazwa wskazuje, proces ten wiąże się ze złamaniem zabezpieczeń.

Przeprowadzenie jailbreaku na iPhonie, iPodzie touch, iPadzie czy AppleTV daje zwyczajnemu użytkownikowi specjalne uprawnienia (fachowo nazywane rootem), pozwalające na całkowitą konfigurację systemu i wgląd do każdej części oprogramowania.

Z tych uprawnień korzysta również aplikacja o nazwie Cydia, która wgrywana jest na pokład urządzenia podczas jego odblokowywania. To właśnie ten program jest źródłem wielu dobroci dla wszystkich użytkowników.

Cydia

Cydia jest platformą ("podobną" do App Store), za pośrednictwem której deweloperzy udostępniają swoje aplikacje końcowym użytkownikom. Tutaj znajdziemy przede wszystkim te programy, których Apple nigdy nie dopuściłby do App Store ze względu na politykę firmy. Powodem jest najczęściej to, że potencjalni kandydaci do App Store, którzy ostatecznie lądują w Cydii, jawnie integrują w oprogramowanie urządzenia.

Odblokowywanie a iTunes

Jailbreak jest niemal obojętny dla iTunes. Oznacza to, że użytkownicy, którzy odblokowali swoje urządzenie i uzyskali roota, nadal mogą korzystać z oprogramowania Apple'a. Synchronizacja danych po odblokowaniu odbywa się zupełnie bezproblemowo.

Odwracalność jailbreaku

Z odwróceniem procesu jailbreaku nie ma najmniejszego problemu, co jest rzeczą bardzo istotną dla iPhone'ów na gwarancji. Aby pozbyć się uprawnień roota, wystarczy odtworzyć ustawienia fabryczne za pośrednictwem iTunes i tuż po zakończonym procesie iPhone będzie jak nowy, bez śladów odblokowania.

Jak wykonać jailbreak?

Sposobów jest kilka. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia oraz wersji oprogramowania. Praktycznie po każdej aktualizacji iOS wymagane jest, aby ponownie przeprowadzić jailbreak, bez względu na to, czy przed aktualizacją mieliśmy odblokowane urządzenie czy nie. Jailbreak nie powinien nam zabrać więcej czasu niż 15 minut. Poradnik, jak odblokować każde urządzenie z najnowszą aktualnie wersją iOS 4.1, można znaleźć pod tym linkiem:

Zobacz również: Appshaker 99

Jailbreak iOS 4.1 — kompleksowy poradnik

Korzyści z jailbreaku

Jakie korzyści płyną z odblokowania iPhone'a? Swego czasu na łamach SIMblogu zaprezentowaliśmy artykuł, w którym porównywaliśmy iPhone'a przed i po jailbreaku (link poniżej). Do dziś niewiele smaczków dołączyło do tego kanonu, poza tym, że użytkownicy z odblokowanymi urządzeniami mogą zainstalować konkurencyjny system Google'a — Androida. Również i taki poradnik, czyli jak uruchomić Androida na iPhone'ie, znalazł się na SIMblogu.

iPhone przez i po jailbreaku

Legalność jailbreaku

Do niedawna kwestie prawne związane odblokowywaniem iPhone'a były dość niejasne, lecz sprawa wyjaśniła się w lipcu tego roku, ponieważ U.S Copyright Office wydało oficjalne oświadczenie, że jailbreak nie jest niezgodny z prawem i bezproblemowo można go praktykować, przynajmniej na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jak wygląda kwestia prawna w Polsce? Nie wiadomo. Bardzo wątpliwe jest, że Apple zacznie ścigać za ten proceder (który de facto generuje ogromne zyski), wobec tego jedyną rzeczą, o którą należy się martwić, jest gwarancja. Jawnie odblokowane urządzenia nie podlegają gwarancji, stąd też przed każdą wizytą u serwisanta warto jest przywrócić ustawienia fabryczne iPhone'a.

W ten oto szybki sposób wyjaśniłem, co to jest jailbreak. Proces jest banalny, mało inwazyjny, szybki do przeprowadzania oraz zapewnia użytkownikowi znaczne spektrum działań z iPhone'em.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aplikacje:

Life Tracker Pro+, czyli elektroniczny trener na smartfony Lumia jakich mało Live Game Board - kompleksowe podejście do rzeczywistości rozszerzonej Agents of Storm, darmowe freemium od twórców Alan Wake już w czwartek! RollerCoaster Tycoon 4 pojawił się na Androidzie NBA 2K15 już na rynku. Marcin Gortat jak malowany! Z wizytą w Tequilla Games - twórców EarthCore: Shattered Elements Angry Birds Transformers już w App Store. Premiera na Androida nieco później! Appshaker Komórkomanii #99 - Unmechanical, FIFA 15, Anomaly Defenders i inne Uwielbiasz South Park? Nadchodzi ciekawa propozycja od Zen Studios! ACEMusic Player to najładniejszy odtwarzacz na Androida? Pomóż w walce z rakiem, grając w grę mobilną! Wściekłe Ptaki nauczyły się grać w kosza. Gratka dla fanów NBA Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ONE+ Launcher, Cars: Fast as Lightning i TouchPal Galaxy on Fire Alliances na Androida już w tym miesiącu! W Google Play dostępne będą wersje trial? Middle Manager of Justice: recenzja gry Tail Drift - odlotowa gra pojawiła się w App Store F-Secure SAFE - chroń wszystkie platformy za pomocą jednego pakietu Premiera Reckless Racing 3 już w czwartek! Zaprojektuj plansze do Angry Birds! Pierwsza obniżka na Modern Combat 5: Blackout Zombie Highway 2 zadebiutuje na rynku już w przyszłym tygodniu! Assassin's Creed: Identity wyciśnie siódme poty z naszych smartfonów? Pierwsza karcianka o Pokemonach pojawiła się w App Store

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia