Jolla Launcher dla Androida już w przyszłym tygodniu. Czekam z niecierpliwością!

Najnowsze doniesienia z Finlandii z pewnością ucieszą sporą część z was tak, jak ucieszyły mnie. Już w przyszłym tygodniu bowiem mają rozpocząć się testy Jolla Launcher dla systemu Android.

Gotowi na testy Jolla Launcher?

Wierząc zapowiedziom przedstawicieli Jolla, wkrótce na androidach można będzie korzystać z opartego na gestach interfejsu Sailfish OS. Jolla Launcher jest już gotowy do publicznych testów, które mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Finowie szukają obecnie ochotników, którzy pomogą w sprawdzaniu nowego oprogramowania. Może być nim każdy, kto spełni kilka prostych warunków.

Po pierwsze, należy mieć Nexusa 4/5 albo innego smartfona z Androidem 4.3 lub nowszym. Jeżeli takim dysponujecie, trzeba wysłać firmie wiadomość email (na adres jolla-launcher@jolla.com) z podpiętego do sklepu konta Google'a. Zawarte muszą być w niej imię użytkownika i nazwa posiadanego smartfona (lub nazwy kilku modeli). Następnie trzeba poczekać na wiadomość zwrotną z linkiem do instalacji (poprzez Google Play) i dodatkowymi instrukcjami.

Jolla na koniec prosi również o zostawienie opinii o launcherze i zgłaszanie znalezionych błędów na stronie together.jolla.com. Firma zaznaczyła od razu, że email wykorzystywany będzie tylko do rejestracji w programie Community Alpha i informowania o postępach w pracach nad oprogramowaniem. Po zakończeniu tego etapu, nadesłane adresy email mają być usunięte z bazy. Dodam jeszcze, że wiadomości dotyczące chęci wzięcia udziału w testach Jolla Launchera należy wysyłać do 27 czerwca.

Warto się zainteresować?

Sailfish OS to duchowy (i nie tylko) spadkobierca MeeGo/Harmattana. System oparty jest na jądrze Linuksa i wykorzystuje interfejs, który wzorowany był na Swipe UI z Nokii N9. Składa się on z trzech paneli — ekranu informacyjnego, przełącznika zadań z aktywnymi kafelkami i listy zainstalowanych aplikacji. Przechodzenie między nimi i wywoływanie menu podręcznego umożliwiają proste gesty — przesuwanie palca po ekranie, bez odrywania go od powierzchni panelu.

Systemowi firmy Jolla miałem okazję przyjrzeć się na targach MWC 2014, a wrażenia przedstawiłem na powyższym nagraniu. W Barcelonie pokazano również wersję Sailfisha dla telefonów z Androidem, której interfejs został nieco zmodyfikowany — dotyczy to głównie dopasowania wielkości poszczególnych elementów UI do większych ekranów, co możecie zobaczyć poniżej.

Można spodziewać się, że Jolla Launcher będzie bardzo podobny do tego drugiego (np. większa liczba kafli). Ewentualne różnice mogą wynikać z braku odpowiedników niektórych funkcji Sailfisha w Androidzie. Przykładowo, nie będzie można aktywować wybranych funkcji aplikacji z poziomu aktywnych kafelków. Na tego typu bajery trzeba będzie poczekać do wypuszczenia Sailfish OS dla telefonów opartych na platformie Google'a (o ile w ogóle się pojawi). Na koniec możecie zobaczyć jak wyglądała wczesna wersja Jolla Launchera.

Źródło: TheJollaBlog, JollaUsers

Zobacz również: Appshaker 104

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Appshaker Komórkomanii #88 - Angry Birds Epic, Lumosity, BallTune i inne Z Launcher - pomysł fajny, ale Nokia musi jeszcze nad nim popracować Filmy już dostępne w polskim Google Play. Fajnie, ale lepiej pójść do kina Appshaker Komórkomanii #87 - Sky Force 2014, Slido, 1Path i inne "For the Emperor!", czyli Warhammer 40,000: Carnage już w Google Play Graliśmy już w Godfire: Rise of Prometheus. Może być hitem! Z Yanosikiem teraz łatwiej nad morze Mobilne Electronic Entertainment Expo, czyli najciekawsze gry E3 Just Dance Now - smartfonowa rewolucja w tańcu Angry Birds Transformers - nowe wcielenie Wściekłych ptaków wkrótce Flick Soccer Brazil zagospodaruje twój czas w przerwie meczu Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Band Stars, 1Password i Red Bull Wallpapers Nowe Angry Birds z epickim rozmachem pojawiły się na rynku Appshaker Komórkomanii #86 - Hitman Go, Sunrise Calendar, Timberman i inne Dwie niezbędne, darmowe aplikacje na mundial w Brazylii Godfire: Rise of Prometheus to taki Wiedźmin 3 wśród gier mobilnych SwiftKey Premium na Androida za darmo! Zapłaciłeś wcześniej? Nie będziesz pokrzywdzony Nasze ukochane Free 2 Play Nowy Hitman jeszcze w tym roku na urzadzeniach mobilnych Angry Birds Stella to nowa propozycja twórców Wściekłych ptaków Dzisiaj premiera Sky Force 2014. Zagraj w polską produkcję za darmo! Rival Knights - nowe freemium Gameloftu już niedługo na rynku Gry i aplikacje na Androida - Appshaker #85 - Monument Valley, McGyver Deadly Descent i inne Fajnie być fanem mobilnego RPG, czyli najciekawsze mRPG