Jest już nowy, lepszy Bluetooth
Łączność Bluetooth w telefonach dostępna jest od dawna. Wydawać się może, że przez ten czas wcale się nie zmieniła i tylko kwestią czasu jest kiedy odejdzie w zapomnienie. Mało osób zadaje sobie jednak sprawę, że Bluetooth to obecnie jeden z najszybciej rozwijanych standardów komunikacji i nie zanosi się aby szybko zniknął z rynku.
Łączność Bluetooth najczęściej kojarzy się z parowaniem prostych akcesoriów (np. zestawy słuchawkowe) czy wolnym przesyłaniem plików, na które decydujemy się zazwyczaj w ostateczności. Obecnie odgrywa jednak coraz większą rolę w smartfonach. Wykorzystywany jest do komunikacji urządzeń po sparowaniu przez NFC, bezprzewodowego przesyłania muzyki (kodek apt-X) czy łączenia z zaawansowanymi akcesoriami, jak inteligentne zegarki.
Wynika to głównie z bardzo małego poboru energii - pod tym względem Bluetooth wciąż jest bezkonkurencyjny (ANT+ cieszy się małą popularnością). Do tego, po sparowaniu do przesyłania danych można wykorzystywać technologię Wi-Fi Direct (stosowane np. w S Beam Samsunga). Nie tak dawno rozpoczęto wdrażanie na dużą skalę obsługi Bluetooth Low Energy, który pozwala na zwiększenie efektywności transmisji danych przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.
Bluetooth SIG (Special Interest Group) na tym jednak nie poprzestaje i niedawno zaprezentowało nową wersję standardu, oznaczoną jako 4.1. Nie wprowadzono wielu zmian, ale nowości mogą być dość istotne dla użytkowników urządzeń mobilnych.
Umożliwiono bowiem jednoczesną pracę modułów Bluetooth i LTE (bez osłabiania sygnału), co jest szczególnie istotne pod kątem rosnącej popularności smartfonów z 4G. Telefony z Bluetooth 4.1 będą mogły działać równocześnie jako hub i urządzenie peryferyjne. Powinno to znacznie zwiększyć możliwość komunikacji z całą siatką innych urządzeń. Bluetooth SIG ma również ułatwić kontrolę modułu i zarządzanie nim, co powinno pomóc w wykorzystaniu pełnego potencjału standardu.
Jak widać Bluetooth SIG cały czas mocno pracuje na rozwojem technologii i robi wszystko, aby ten typ łączności mógł być jeszcze szerzej wykorzystywany w smartfonach. Powinno to cieszyć, gdyż na razie nie ma sensownych alternatyw.
Źródło: redmondpie, bluetooth.org