Karta Micro SIM - z czym się to je?

Karta Micro SIM z amerykańskiej sieci AT&T

Karta Micro SIM z amerykańskiej sieci AT&T

Przedstawiony wczoraj tablet Apple iPad obsługuje łączność w technologii 3G i nie jest to niczym nadzwyczajnym. Jednak wraz z tabletem,  firma z Cupertino postanowiła wprowadzić bardzo ciekawe rozwiązanie, którym jest nowy format kart SIM — karty micro SIM. Popatrzmy czym różni się rozwiązanie stosowane w tablecie iPad od standardowych kart. Gdzie jeszcze możemy się go spodziewać?

Standardowa karta SIM (Subscriber Identity Module) to niewielka, plastikowa karta z wbudowaną pamięcią i mikroprocesorem. SIM w telefonie pozwala na identyfikację abonenta w sieci komórkowej, a także na przechowywanie chociażby fragmentów książki adresowej. Stosowane dotąd karty SIM miały wymiary 25 x 15 milimetrów. Karty, które pojawią się w tablecie Apple są jednak o ponad połowę mniejsze. Wymiary Micro SIM (znanej także jako Third Form Factor SIM — 3FF SIM) to zaledwie 15×12 mm.

Karty micro SIM zostały opracowane przez ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Mają więcej pamięci, są także bezpieczniejsze od wcześniej stosowanych rozwiązań. Jak nietrudno się domyślić, karty 3FF SIM nie są kompatybilne z urządzeniami, które są dostępne obecnie na rynku.

Najzabawniejsze jest to, że tablet iPad nie należy do najmniejszych produktów, jednak koncern Apple znany jest z tego, że lubi stosować niekonwencjonalne rozwiązania. Przykładem tego jest chociażby Mini DisplayPort. Nie wiadomo kiedy wszyscy wiodący operatorzy dostosują się do nowego standardu. Jak dotychczas o wprowadzeniu nowych kart poinformował jedynie amerykański oddział T-Mobile oraz — siłą rzeczy — AT&T.

Historia Miro SIM sięga 2003 roku, jednak dopiero premiera iPada spopularyzuje to rozwiązanie. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi wkrótce możliwa będzie sprzedaż zegarków, aparatów, a także wszelkich innych urządzeń, które potrzebują łączności 3G, ale nie korzystają z rozmów głosowych. Popatrzmy na grafikę przedstawiającą ewolucję kart chipowych oraz kart SIM:

Wczoraj cieszyliśmy się z tego, że iPad nie posiada żadnych blokad, jednak to właśnie zastosowanie nowych kart SIM może okazać się dużo lepszym zabezpieczeniem. Nie wiadomo jak w iPadzie zachowają się karty od T-Mobile. Możliwe jest to, że iPad nie będzie w stanie połączyć się z siecią 3G w T-Mobile, a użytkownikom pozostanie jedynie łączność EDGE, co skutecznie odstraszy wszystkich przeciwników AT&T.

Zobacz również: Appshaker 103

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aplikacje:

Life Tracker Pro+, czyli elektroniczny trener na smartfony Lumia jakich mało Live Game Board - kompleksowe podejście do rzeczywistości rozszerzonej Agents of Storm, darmowe freemium od twórców Alan Wake już w czwartek! RollerCoaster Tycoon 4 pojawił się na Androidzie NBA 2K15 już na rynku. Marcin Gortat jak malowany! Z wizytą w Tequilla Games - twórców EarthCore: Shattered Elements Angry Birds Transformers już w App Store. Premiera na Androida nieco później! Appshaker Komórkomanii #99 - Unmechanical, FIFA 15, Anomaly Defenders i inne Uwielbiasz South Park? Nadchodzi ciekawa propozycja od Zen Studios! ACEMusic Player to najładniejszy odtwarzacz na Androida? Pomóż w walce z rakiem, grając w grę mobilną! Wściekłe Ptaki nauczyły się grać w kosza. Gratka dla fanów NBA Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: ONE+ Launcher, Cars: Fast as Lightning i TouchPal Galaxy on Fire Alliances na Androida już w tym miesiącu! W Google Play dostępne będą wersje trial? Middle Manager of Justice: recenzja gry Tail Drift - odlotowa gra pojawiła się w App Store F-Secure SAFE - chroń wszystkie platformy za pomocą jednego pakietu Premiera Reckless Racing 3 już w czwartek! Zaprojektuj plansze do Angry Birds! Pierwsza obniżka na Modern Combat 5: Blackout Zombie Highway 2 zadebiutuje na rynku już w przyszłym tygodniu! Assassin's Creed: Identity wyciśnie siódme poty z naszych smartfonów? Pierwsza karcianka o Pokemonach pojawiła się w App Store