25 lat Macintosha - część I

Już jutro, 24 stycznia Macintosh obchodzi swoje 25-te urodziny. Na temat historii komputerów Apple napisano i powiedziano już wiele. My postaraliśmy się pokazać historię legendarnych Maków. Zobaczcie na krótkich filmach najważniejsze momenty z historii Macintosha. Już jutro część druga.

25 lat Macintosha - część I
Krzysztof Basel

Już jutro, 24 stycznia Macintosh obchodzi swoje 25-te urodziny. Na temat historii komputerów Apple napisano i powiedziano już wiele. My postaraliśmy się pokazać historię legendarnych Maków. Zobaczcie na krótkich filmach najważniejsze momenty z historii Macintosha. Już jutro część druga.

Pełną historię Apple można przeczytać na blogu fotogenia. To świetne źródło wiedzy jest tłumaczeniem tekstu Glena Sanforda ze strony apple-history.com. Wyjątkowo ciekawy artykuł przygotowały również Magdalena Salik i Małgorzata Minta-Kobus z Dziennik.pl. Autorki prezentują 25 najważniejszych faktów z historii Maków i całego Apple. Zdecydowanie warto przeczytania.

Większość z was pewnie dobrze zna też stronę mac-history.net. Jeśli nie, to pozycja obowiązkowa.

1984 r. - premiera pierwszego Macintosha

A tak wyglądała reklama:

Macintosh Commercial 1

Już rok później Steve Jobs pokłócił się z Johna Sculle, który ostatecznie został dyrektorem. Jobs odszedł z Apple, a w kilka miesięcy później zainwestował własne 7 mln USD i założył firmę NeXT.

W 1987 r. Apple zaprezentowało Maca II, który w przeciwieństwie do poprzednika mógł być rozbudowywany.

1991 r. - pierwszy PowerBook od Apple

Classic Apple ad: PowerBook

W 1993 r. na rynek wszedł nowy produkt - Newton. W czerwcu tego roku dyrektor Apple John Sculley został przeniesiony do roli prezesa, po czym po kilku miesiącach złożył rezygnację. Jego miejsce przejął Michael Spindler i pełnił rolę CEO Apple przez 2.5 roku.

1994 r. - Witamy PowerMaka

To jeden z sukcesów nowego CEO. Nowe Maki były oparte na bardzo szybkich procesorach PowerPC. Ich projekt powstał wraz z IBM i Motorolą.

Nowe Maki sprzedawały się bardzo dobrze. Do czasu. Na przełomie 95/96 r. ze względu na zły rodzaj promocji Apple odnotowało 68 mln dolarów strat. W dodatku na rynku pojawił się Windows 95, imitujący system Apple. Zaowocowało to zmianą CEO. Spindlera zastąpił Gil Amelio.

Dwa lata później Apple przyniosło wielką stratę - 740 mln dolarów. Amelio jednak wciąż wprowadzał reformy i  już w drugim kwartale roku firma straciła "tylko" 33 mln dolarów. Trzeci kwartał był jeszcze lepszy. Nawet najwięksi optymiści nie przewidywali, że Apple przyniesie zysk w wysokości prawie 30 mln dolarów.

Pod koniec 1996 r. Apple zdecydowało się wykupić firmę NeXT. Tym samym Jobs powrócił do macierzystej korporacji. Firmę z nadgryzionym jabłkiem w logo interesował system NeXTstep. Apple chciało się nim posłużyć jako podstawą do nowego systemu Rhapsody.

1997 r. PowerMac G3, PowerBook G3 i ugoda z Microsoftem

W połowie 1997 r. Apple znów przynosi straty. Z funkcji CEO rezygnuje Amelio. Steve Jobs nie obejmuje jednak tej funkcji, ale jego pozycja w firmie rośnie.

Jobs szybko podejmuje dokonuje wielu zmian w samej firmie Apple, ale działa też poza nią. Toczony od końca lat osiemdziesiątych spór z Microsoftem został zażegnany. Co więcej, Jobs ogłasza współpracę z gigante z Redmond. Microsoft inwestuje 150 mln dolarów w Apple, co owocuje zawarciem pięcioletnią umową o wzajemnym linencjonowaniu. Jobs działa dalej. Jego kolejną główną reformą było usunięcie z rynku "klonów" Maka, które zamiast popularyzować system Apple, zabierały im klientów.

Następnie przyszedł czas na PowerMaca G3

Apple PowerMac G3

PowerBook G3 Intro

oraz wielki hit - Apple Store. Zaraz potem Apple odnotowało zysk w wysokości 44 mln dolarów.

1998 r. - Internetowy Mak, czyli iMac

The First iMac Introduction

iMac był najlepiej sprzedającym się komputerem w USA. Dochody Apple stale rosły, podobnie jak wartość ich akcji na giełdzie.

1999 r. - iMac w wersji przenośnej, czyli iBook

Kolejne kwartał zakończył się spory zyskiem Apple. Jobs zaprezentował też nowego PowerMaca G4.


Druga część historii Macintosha już jutro na Applemania.pl .

Źródło: Historia Apple

Źródło artykułu:WP Komórkomania
applenewsinne

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)