2nr to aplikacja, dzięki której wygenerujesz drugi numer. Bez dodatkowej karty SIM!

2nr to aplikacja, dzięki której wygenerujesz drugi numer. Bez dodatkowej karty SIM!

2nr to aplikacja, dzięki której wygenerujesz drugi numer. Bez dodatkowej karty SIM!
Miron Nurski
16.02.2018 15:00, aktualizacja: 16.02.2018 18:53

Wystawiasz ogłoszenie na aukcji internetowej i nie chcesz podawać prywatnego numeru? 2nr to nowa aplikacja, która pozwala wygenerować drugi numer jednym kliknięciem. Sprawdziłem ją.

Pewnie niejednokrotnie zdarzyła wam się sytuacja, że musieliście podać gdzieś numer telefonu, ale niekoniecznie mieliście ochotę udostępniać główny numer, którego używacie na co dzień.

Sam z tego względu mam dodatkową kartę SIM, co jest dość upierdliwe. Trzymam ją w drugim telefonie (brak dual SIM) i co jakiś czas muszę zasilać konto, by numer był cały czas aktywny. Właśnie takie problemy ma rozwiązać aplikacja 2nr.

2nr, czyli wygeneruj za darmo drugi numer

W zasadzie nie tylko drugi, bo apka umożliwia na wygenerowanie trzech tymczasowych numerów. Wszystkie mogą być aktywne jednocześnie.

Jeśli komuś przydzielony numer z jakiegoś powodu nie odpowiada, można wylosować inny. Nie ma jednak możliwości przejrzenia całej puli dostępnych numerów.

Obraz

Liczba opcji, o których pomyśleli twórcy, jest dość imponująca. Można chociażby skonfigurować dni tygodnia i godziny, w których każdy numer ma być aktywny. Każdemu numerowi można ponadto zmienić nazwę, aby łatwo było się połapać, gdzie jest używany (np. serwis z ogłoszeniami).

Każdy numer aktywny jest przez 7 dni od ostatniego użycia

Przez "użycie" należy rozumieć połączenie przychodzące lub odebrany SMS czy MMS. Jeśli przez 7 dni numer nie zostanie użyty ani razu, przepadnie.

Twórcy usługi sami dają jednak wskazówkę, że aby zachować numer wystarczy raz w tygodniu... wysłać samemu sobie SMS-a.

Apka wymaga połączenia z internetem

Cała usługa działa tak:

  1. 2nr przydziela użytkownikowi numer z dostępnej puli;
  2. osoba, która dzwoni na ten numer, dzwoni tak naprawdę na serwer 2nr;
  3. serwer w czasie rzeczywistym przekierowuje połączenie do aplikacji w telefonie użytkownika.

Od strony użytkownika, aplikacja działa ona jak Viber, Skype, Messenger czy inne programy VoIP. Ma ona nawet własny ekran połączeń przychodzących, a wiadomości tekstowe pojawiają się we wbudowanym komunikatorze.

Obraz

Różnica jest taka, że po drugiej stronie znajduje się nie inny użytkownik tej samej aplikacji, tylko osoba dzwoniąca pod zwykły numer, która może nawet nie mieć pojęcia, że połączenie przepływa przez apkę.

Aby jednak ktoś mógł się dodzwonić, użytkownik aplikacji musi być połączony z siecią (komórkową lub Wi-Fi), a 2nr musi cały czas działać w tle. Sama jakość połączenia też jest uzależniona od internetu.

Osoba, która dzwoni na wygenerowany w aplikacji numer, rozliczana jest zgodnie z cennikiem operatora jak za zwykłe połączenie krajowe (sprawdziłem). Nawet jeśli użytkownik apki znajduje się za granicą.

Sprawdziłem także, do kogo należą numery wygenerowane przez 2nr. Do Teleena Holding, czyli firmy, która świadczy usługi wirtualnym operatorom w ramach infrastruktury Polkomtela (Plus).

Na razie połączenia realizowane są tylko w jedną stronę

Aplikacja 2nr pozwala tylko odbierać połączenia i SMS-y, ale nie działa to w drugą stronę. Ma się to jednak zmienić w przyszłości.

Obraz

Co więc w sytuacji, gdy ktoś zadzwoni na twój drugi numer, ale nie zdążysz odebrać? Twórcy pomyśleli o prowizorycznym rozwiązaniu; apka pozwala wysłać wiadomość z prośbą o kontakt lub wygenerować nieodebrane połączenie (czyli puścić "strzałkę").

Sprawdziłem i to naprawdę działa

Wygenerowałem w aplikacji numer i już po chwili mogłem na niego dodzwonić z drugiego telefonu. Jakość rozmowy ustępuje nieco połączeniom realizowanym przez sieci komórkowe, ale jest absolutnie akceptowalna. Jak jednak wspomniałem, zależy to od internetu.

Czy to bezpieczne? Cóż, należy pamiętać, że wszystkie połączenia z dodatkowego numeru realizowane są przez serwery firmy MobileLabs. Z oczywistych względów apka wymaga też dostępu do prywatnych danych (np. kontakty).

Nie wiem, czy twórcy planują wykorzystać dane, do których mają dostęp, w jakiś niecny sposób, ale mimo wszystko nie załatwiałbym przez tę apkę spraw wagi państwowej.

Trzeba też pamiętać, że 2nr nie zastąpi w pełni drugiego numeru

To nie jest pełnoprawna usługa telekomunikacyjna w aplikacji. Dodatkowe numery należy raczej traktować jako "jednorazówki", przydatne np. w chwili wystawienia jakiegoś ogłoszenia w sieci, więc o wygenerowanym w ten sposób numerze służbowym można zapomnieć chociażby z uwagi na brak możliwości wykonywania połączeń.

Taki tymczasowy numer wielu osobom pewnie wystarczy, więc apka zapowiada się na hit.

Na razie 2nr dostępny jest tylko na Androida, ale twórcy przygotowują już wersję na system iOS. Apka jest całkowicie bezpłatna, choć niewykluczone, że w przyszłości się to zmieni (lub dojdą reklamy).

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)