Samsung Galaxy A5 - test ekranu

Samsung nie jest jedynym producentem ekranów OLED, ale bez wątpienia jest liderem w tej kategorii. O ile jeszcze dwa lata temu można było zestawiać je z LCD przedstawiając argumenty za i przeciw, o tyle teraz trzeba uznać wyższość wyświetlaczy organicznych.

Samsung Galaxy A5 - test ekranu
Jan Blinstrub

24.02.2015 | aktual.: 24.02.2015 16:10

Samsung Galaxy A5 ma 5-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości HD i zagęszczeniu wynoszącym 294 piksele na cal.

Większość flagowych modeli ma ekrany o przekątnej ok. 5-cali i rozdzielczości FullHD lub nawet QHD. Można więc zadać pytanie, czy 1280 x 720 wystarcza, by komfortowo korzystać z telefonu. Odpowiedź jest prosta: tak. Oczywiście na wyświetlaczu bez trudno można wypatrzyć siatkę pikseli, tym bardziej, że mają układ PenTile, ale nie chodzi przecież o to, by szukać pojedynczych świecących punktów. Podczas codziennego użytkowania HD na 5 calach w niczym nie przeszkadza, a obraz jest ostry. Plusem wynikającym z zastosowania HD jest mniejsze obciążenie układu w grach. Snapdragon 410 to mid-range’owa jednostka i zastosowanie wyższej rozdzielczości odbiłoby się negatywnie na wydajności urządzenia.

Obraz

Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Głębia czerni oraz kontrast – jak to w AMOLED-ach – są doskonałe. Świetne są także kąty widoczności oraz widoczność w Słońcu. Ekran ma wystarczającą jasność, by można było wygodnie z niego korzystać ostrym świetle. Największą wadą ekranów organicznych starszych generacji było odwzorowanie bieli. Miała ona wyraźnie niebieski odcień. Samsungowi udało się poprawić ten parametr. Biel jest jasna i dość neutralna. Porównując bezpośrednio A5 i A3 widać jednak, że w tym pierwszym biel ma lekko różowy odcień.

Nasycenie kolorów w ekranach AMOLED jest zwykle wyższe niż w LCD. To generalnie zaleta i to duża, ale nie każdemu odpowiadają podkręcone barwy, więc w ustawieniach telefonu są dostępne profile, które umożliwiają dostosowanie obrazu do własnych potrzeb.

Podsumowanie

AMOLED-y nowej generacji to najlepsze ekrany, jakie są stosowane w urządzeniach mobilnych. Ten, który jest w A5 ustępuje co prawda wyświetlaczom z Note'a 4 czy Galaxy S5, ale nieznacznie i głównie z powodu niższej rozdzielczości. HD trudno jednak zaliczyć do wad, tym bardziej, że FullHD negatywnie wpływałoby na wydajność urządzenia o mid-range'owej specyfikacji. Jednym zdaniem: nie mam wątpliwości, że nabywcy Galaxy A5 będą zadowoleni z jakości obrazu na jego 5-calowym ekranie.

Materiał powstał we współpracy z firmą

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)