Apple CareKit, czyli jeszcze bardziej zaawansowane aplikacje zdrowotne

Ani nowy iPhone SE, ani mniejszy iPad Pro nie urzekły mnie specjalnie. Nie oznacza to jednak, że Apple nie zaprezentowało wczoraj ciekawych rozwiązań. Moją uwagę przykuła platforma CareKit.

Apple CareKit

Apple CareKit (apple)

Czym jest CareKit?

Pod nazwą tą kryje się nowy otwarty framework, który ma umożliwić deweloperom tworzenie aplikacji pomagających w aktywnym monitorowaniu stanu zdrowia użytkowników. CareKit współpracuje z rozwiązaniem ResearchKit służącym do zbierania i analizowania danych o stanie zdrowia pacjentów i przechodzonych przez nich chorobach. Twórcy korzystając z nowej platformy mogą przygotowywać dużo bardziej wyspecjalizowane aplikacje zdrowotne i medyczne niż przy użyciu HealthKit.

Apple CareKit

Wcześniejszy framework służy głównie do zbierania danych dotyczących aktualnego stanu użytkownika i jego aktywności ruchowej. CareKit to z kolei narzędzie dające użytkownikom możliwość śledzenia symptomów danej choroby i przebiegu jej leczenia (m.in. zażywanych leków) oraz łatwego udostępniania informacji lekarzom, pielęgniarkom czy członkom rodziny chorego.

Apple na start przygotowało cztery moduły, które mogą być wykorzystywane przez deweloperów.

  • Care Card (karta opieki) - umożliwia śledzenie podjętej opieki oraz środków przeciwdziałających danej chorobie (np. zażywanie odpowiednich leków, uczęszczanie na terapie zajęciowe);
  • Symptom and Measurement Tracker (śledzenie symptomów i leczenia) - rejestrowanie symptomów choroby i stanu samopoczucia, dotyczy zarówno pomiaru temperatury przy zapaleniach, jak również zdjęć gojącej się rany czy aktywności podejmowanych podczas rehabilitacji (mierzone przy użyciu zegarka, smartfona bądź innych akcesoriów);
  • Insight Dashboard (panel wglądu) - prezentacja zbiorczych danych dotyczących przebiegu leczenia, a także analiza skuteczności działań;
  • Connect (łączenie) - szybkie udostępnianie informacji lekarzom/opiekunom i ułatwianie komunikacji z nimi w razie zmian stanu zdrowia.

Są już pierwsze usługi wykorzystujące CareKit

Już teraz znane są pierwsze placówki badawcze, szpitale oraz uczelnie, które wykorzystały rozwiązanie CareKit. Na liście partnerów giganta z Cupertino można znaleźć m.in.: University of Rochester, Sage Bionetworks, Texas Medical Center, Beth Israel Deaconess Medical Center, Glow Inc. czy One Drop.

Pierwsze aplikacje, które wykorzystują CareKit

Apple na wczorajszej konferencji wspomniało również o trzech ciekawych projektach, które korzystają z platformy CareKit. Są to:

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Nazwa Twórcy Opis
Aplikacje wykorzystujące CareKit

mPower

University of Rochester, Sage Bionetworks Program badań nad chorobą Parkinsona, w którym udział bierze 10 tys. osób. Aplikacja ułatwia zbieranie danych o chorobie i jej objawach. Zbiera dane o pamięci, chodzi, równowadze i zręczności pacjentów.

Autism & Beyond

Duke University, University of Cape Town Aplikacja przygotowana z myślą o lepszym diagnozowaniu autyzmu. Wykorzystuje system rozpoznawania twarzy i mimik do określania emocji chorych dzieci.

EpiWatch

Johns Hopkins University Narzędzie przygotowane dla pacjentów z epilepsją. Ma pomagać w przewidywaniu wystąpienia drgawek. Analizuje związek miedzy przyjmowanymi lekami (i ich dawkami) a występowaniem napadów.

Przedstawiciele firmy z Cupertino zapowiedzieli, że liczba usług połączonych z CareKit ma szybko wzrosnąć po udostępnieniu nowego rozwiązania wszystkim deweloperom. Nowy framework zostanie wprowadzony już kwietniu.

Przystawki smaczniejsze niż główne dania

Prezentując wczoraj nowego iPada Pro wspomniałem, że Apple przed dwoma daniami głównymi przygotowało kilka przystawek. Okazało się, że były one dużo smaczniejsze niż właściwy obiad. Wykorzystanie na szeroką skalę energii słonecznej (m.in. do zasilania farmy jaków w Chinach), prezentacja robota o nazwie Liam, który zajmuje się demontażem starych itelefonów czy framework CareKit to dużo świeższe rozwiązania niż iPhone SE i mniejszy iPad Pro.

Szczególnie interesująco prezentuje się nowa platforma do budowania aplikacji, gdyż w wydatny sposób może wpłynąć na życie użytkowników. Zarówno pomagając w lepszym zrozumieniu chorób, jak i bardziej efektywnej walce z nimi.

Źródło: apple

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" Apple Watch w niższej cenie i z nowymi paskami iPhone SE oficjalnie. Oto specyfikacja i polskie ceny iPhone 7 - czy tak będzie wyglądał? Apple pracuje nad iPhone'em Pro z 5,8-calowym ekranem OLED? iPhone 6s Plus może być ostatnim modelem z plusem w nazwie. Zastąpi go iPhone Pro? Gdzie będą najdroższe iPhone'y? We Francji! Te zablokowane mogą kosztować Apple'a milion euro za sztukę iPad nagrywający filmy 4K? Do mnie to trafia Chcesz, żeby twój iPhone był bardziej wytrzymały, wodoszczelny i dłużej pracował na baterii? Kup ten pokrowiec Znudziły ci się dostępne kolory iPhone'ów? Wpadka Apple'a. Podczas Super Bowl 2016 Tim Cook zrobił iPhone'owi niezłą antyreklamę Apple Music na Androidzie miało "przetrzeć szlak". Kolejne aplikacje na system Google'a w drodze? iPhone 5se i iPad Air 3 - przewidywana data premiery i podsumowanie przecieków Apple pracuje nad swoimi goglami wirtualnej rzeczywistości? Wcale mnie to nie dziwi Apple chce zrewolucjonizować technologię bezprzewodowego ładowania? Nie mogę się doczekać! #WaszymZdaniem: Czy iPhone 7 powinien mieć gniazdko słuchawkowe? Apple po raz kolejny zaliczył rekordowy kwartał, ale to może być już ostatni Czy iPhone 7 powinien mieć gniazdko słuchawkowe? [Ankieta] 4-calowy iPhone 5se ma mieć dużo wspólnego z większymi modelami, ale zabraknie najważniejszego Apple zdetronizowany. Która firma jest teraz najwięcej warta? Apple user - wolontariusz, który za własne pieniądze popularyzuje nowe standardy Apple tworzy aplikację, która ułatwi użytkownikom iPhone'ów... przesiadkę na Androida? iPhone 7 może nie mieć gniazda słuchawkowego. Klienci nie są zachwyceni iPhone 7 Plus na renderach? To akurat fake, ale przecieków jest więcej

Popularne w tym tygodniu:

iPhone 11 nie dla każdego. Może przerazić osoby z trypofobią iPhone 11 już w Polsce. W T-Mobile ruszyła przedsprzedaż Apple Watch 5 oficjalnie. W końcu smartwatch z zawsze włączonym ekranem