Apple CareKit, czyli jeszcze bardziej zaawansowane aplikacje zdrowotne

Ani nowy iPhone SE, ani mniejszy iPad Pro nie urzekły mnie specjalnie. Nie oznacza to jednak, że Apple nie zaprezentowało wczoraj ciekawych rozwiązań. Moją uwagę przykuła platforma CareKit.

Apple CareKit

Apple CareKit (apple)

Czym jest CareKit?

Pod nazwą tą kryje się nowy otwarty framework, który ma umożliwić deweloperom tworzenie aplikacji pomagających w aktywnym monitorowaniu stanu zdrowia użytkowników. CareKit współpracuje z rozwiązaniem ResearchKit służącym do zbierania i analizowania danych o stanie zdrowia pacjentów i przechodzonych przez nich chorobach. Twórcy korzystając z nowej platformy mogą przygotowywać dużo bardziej wyspecjalizowane aplikacje zdrowotne i medyczne niż przy użyciu HealthKit.

Apple CareKit

Wcześniejszy framework służy głównie do zbierania danych dotyczących aktualnego stanu użytkownika i jego aktywności ruchowej. CareKit to z kolei narzędzie dające użytkownikom możliwość śledzenia symptomów danej choroby i przebiegu jej leczenia (m.in. zażywanych leków) oraz łatwego udostępniania informacji lekarzom, pielęgniarkom czy członkom rodziny chorego.

Apple na start przygotowało cztery moduły, które mogą być wykorzystywane przez deweloperów.

  • Care Card (karta opieki) - umożliwia śledzenie podjętej opieki oraz środków przeciwdziałających danej chorobie (np. zażywanie odpowiednich leków, uczęszczanie na terapie zajęciowe);
  • Symptom and Measurement Tracker (śledzenie symptomów i leczenia) - rejestrowanie symptomów choroby i stanu samopoczucia, dotyczy zarówno pomiaru temperatury przy zapaleniach, jak również zdjęć gojącej się rany czy aktywności podejmowanych podczas rehabilitacji (mierzone przy użyciu zegarka, smartfona bądź innych akcesoriów);
  • Insight Dashboard (panel wglądu) - prezentacja zbiorczych danych dotyczących przebiegu leczenia, a także analiza skuteczności działań;
  • Connect (łączenie) - szybkie udostępnianie informacji lekarzom/opiekunom i ułatwianie komunikacji z nimi w razie zmian stanu zdrowia.

Są już pierwsze usługi wykorzystujące CareKit

Już teraz znane są pierwsze placówki badawcze, szpitale oraz uczelnie, które wykorzystały rozwiązanie CareKit. Na liście partnerów giganta z Cupertino można znaleźć m.in.: University of Rochester, Sage Bionetworks, Texas Medical Center, Beth Israel Deaconess Medical Center, Glow Inc. czy One Drop.

Pierwsze aplikacje, które wykorzystują CareKit

Apple na wczorajszej konferencji wspomniało również o trzech ciekawych projektach, które korzystają z platformy CareKit. Są to:

Zobacz również: Orange

Nazwa Twórcy Opis
Aplikacje wykorzystujące CareKit

mPower

University of Rochester, Sage Bionetworks Program badań nad chorobą Parkinsona, w którym udział bierze 10 tys. osób. Aplikacja ułatwia zbieranie danych o chorobie i jej objawach. Zbiera dane o pamięci, chodzi, równowadze i zręczności pacjentów.

Autism & Beyond

Duke University, University of Cape Town Aplikacja przygotowana z myślą o lepszym diagnozowaniu autyzmu. Wykorzystuje system rozpoznawania twarzy i mimik do określania emocji chorych dzieci.

EpiWatch

Johns Hopkins University Narzędzie przygotowane dla pacjentów z epilepsją. Ma pomagać w przewidywaniu wystąpienia drgawek. Analizuje związek miedzy przyjmowanymi lekami (i ich dawkami) a występowaniem napadów.

Przedstawiciele firmy z Cupertino zapowiedzieli, że liczba usług połączonych z CareKit ma szybko wzrosnąć po udostępnieniu nowego rozwiązania wszystkim deweloperom. Nowy framework zostanie wprowadzony już kwietniu.

Przystawki smaczniejsze niż główne dania

Prezentując wczoraj nowego iPada Pro wspomniałem, że Apple przed dwoma daniami głównymi przygotowało kilka przystawek. Okazało się, że były one dużo smaczniejsze niż właściwy obiad. Wykorzystanie na szeroką skalę energii słonecznej (m.in. do zasilania farmy jaków w Chinach), prezentacja robota o nazwie Liam, który zajmuje się demontażem starych itelefonów czy framework CareKit to dużo świeższe rozwiązania niż iPhone SE i mniejszy iPad Pro.

Szczególnie interesująco prezentuje się nowa platforma do budowania aplikacji, gdyż w wydatny sposób może wpłynąć na życie użytkowników. Zarówno pomagając w lepszym zrozumieniu chorób, jak i bardziej efektywnej walce z nimi.

Źródło: apple

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Apple:

Aplikacja Dnia: Kultowy Another World w promocyjnej cenie! iPhone 3GS w Erze iTest: Pantheon HD Nowe serwery Apple’a nadejdą wraz z Mac OS Lion? Wiemy już kiedy odbędzie się WWDC '09! Wicked Stars! [giveaway] Sprzedaż iPada 2 rozpocznie się 11 marca. Kiedy w Polsce? iPhone ma aplikację na każdą okazję [wideo] iPhone 4 od jutra w Erze! Relacja z konferencji Apple na żywo już 27 stycznia Riven – najcięższa gra w App Store? Wyciszenie dźwięków startowych w OS X

Popularne w tym tygodniu:

Apple podpowiada, jak lepiej chronić swoją prywatność na iPhonie