5 stworzonych przez Facebooka aplikacji, które okazały się ogromnymi niewypałami

Facebook jest tworem, którego nie potrafię ogarnąć. Z jednej strony jest to największy społecznościowy serwis na świecie, który dzięki ogromnej bazie użytkowników jest niewyczerpanym źródłem danych na temat potrzeb internautów i panujących w sieci trendów. Jednocześnie Facebook zdaje się być jedynym gigantem, który potrzeb internautów i panujących w sieci trendów nie rozumie.

Wiecie, ile mobilnych aplikacji ma Facebook? Na chwilę obecną w samym tylko Google Play znajduje się ich 16, a sporo zostało uśmierconych. Ilu z nich używacie albo chociaż ile potraficie wymienić? No właśnie. Poza głównym klientem Facebooka, jedynym prawdziwym sukcesem Zuckerberga jest Messenger. O wiele łatwiej jest wymienić jego porażki.

Facebook Home

Facebook Home to androidowy launcher, który miał zastąpić domyślny interfejs Androida zdjęciami oraz wpisami pochodzącymi z osi czasu. Jego huczna premiera miała miejsce w pierwszej połowie 2013 roku, a prezentację prowadził sam Mark Zuckerberg. Firma nawiązała nawet współpracę z HTC, na mocy której powstał pierwszy smartfon z domyślnie zainstalowanym interfejsem Facebook Home - HTC First.

O smartfonie nie pamiętał nikt 5 minut po zakończeniu prezentacji, a i do używania launchera Facebook Home chętnych brakowało. Społecznościowy gigant próbował wskrzesić swoją apkę kilkakrotnie; a to dodając możliwość zaciągania zdjęć z Instagramu, a to zamieniając ją w ekran blokady działający rownocześnie z innymi launcherami. Ostatecznie jednak ambicje twórców przegrali nierówną walkę z brutalną rzeczywistością i Facebook Home bezpowrotnie zniknął ze Sklepy Play.

Slingshot

Gdy stworzony przez Evana Spiegela Snapchat zaczął zdobywać popularność, Facebook postanowił pójść po linii najmniejszego oporu i po prostu przejąć rosnącego konkurenta. Opierająca na kwotę 3 mln dolarów propozycja została jednak odrzucona, więc Zuckerberg zmuszony był wystawić własne działa w postaci konkurującej ze Snapchatem aplikacji Slingshot. Zaatakowała ona sklepy App Store oraz Google Play w czerwcu 2014 roku.

Facebook miał zatem aplikację o podobnych możliwościach i sporą bazę potencjalnych użytkowników. Pomyślano nawet o sprytnym mechanizmie, który pozwalał otworzyć otrzymane zdjęcie lub film dopiero po wysłaniu rozmówcy własnego materiału, co wymuszało na użytkownikach ciągłość komunikacji. Co zatem mogło być źle? Cóż, wszystko. Aplikacja była utrzymywana przy życiu jedynie przez 1,5 roku.

Zobacz również: Tetris byłby finansową porażką

Riff

Nie od dziś wiadomo, że Facebook ma chrapkę na rynek wideo. Poza podjęciem prób konkurowania z YouTube'em, niebieski gigant wypuścił także osobną społecznościową aplikacją o nazwie Riff.

Był to społecznościowy edytor wideo, który pozwalał na współtworzenie filmów przez kilku użytkowników; każdy mógł dodać coś od siebie. Brzmi bezsensownie? I takie też było, bo Riff został uśmiercony pod koniec ubiegłego roku, czyli nieco ponad 8 miesięcy od powstania.

Rooms

Pod koniec 2014 roku Facebook postanowił ofiarować nieustannie inwigilowanym przez siebie internautom odrobinę prywatności. Jego darem była aplikacja Rooms.

Rooms pozwalał użytkownikom na zakładanie kanałów tematycznych i czatowanie z innymi internautami. Co przy tym istotne, całość miała się odbywać z zachowaniem anonimowości; do rejestracji nie było wymagane użycia ani konta na Facebooku, ani nawet podanie danych personalnych. Najwidoczniej jednak internauci nie pragną anonimowości tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, bo "Pokoje" przetrwały raptem 14 miesięcy.

Notify

Notify jest agregatorem newsów, który informuje użytkowników o ważnych wydarzeniach związanych z jego zainteresowaniami. Kilka dni temu zostali oni poinformowani o planowanym uśmierceniu tej 7-miesięcznej usługi.

Cierpliwości, Facebooku. W końcu się musi udać…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Allo - inteligentny komunikator Google'a Klawiatura Google 5.0 już jest. Google dodał tonę nowych funkcji, a i tak nawet nie zbliżył się do konkurencji Samsung przygotował program, który zadba o zdrowie... wcześniaków Minecraft w wersji VR już dostępny na Samsung Gear VR Zenge - kolejne pozytywne zaskoczenie znad Wisły [Android, iOS, Windows] HTC Boost+ to aplikacja, która zadba o optymalizację niemal każdego androida Przebrnąłem przez najciemniejsze zakamarki sklepów z aplikacjami. Znalazłem 8 bardzo dziwnych japońskich gier Rope Racers zaliczyłbym do fajnych, gdyby nie te odnawialna energia... [Android i iOS] Dream Machine - tytuł niewiele mówi, ale wygląd przywołuje wspomnienia [Android i iOS] Apple Music na Androida jest lepsze od wersji na iOS? 5 gier, które odniosły sukces, choć nikt się tego nie spodziewał [Android, iOS i Windows Phone] Mapy HERE: koniec wsparcia dla smartfonów z... mobilnym Windowsem Legacy Quest - na tę grę Polacy musieli czekać pół roku - [Android i iOS] Czuję głęboki niedosyt i wielki zawód. Nie tego od Dirac oczekiwałem [Android i iOS] Polacy naprawdę się starają! Listonic zapisze podyktowaną listę zakupów, a na tym nie koniec nowości Clash Royale to mobilna strategia z prawdziwego zdarzenia [Android, iOS] Jest nowy Instagram na mobilnego Windowsa. Wciąż jako... wersja beta W te mobilne gry codziennie gra... 100 milionów osób Który z układów w smartfonach jest najbardziej wydajny? iSlash Heroes - nowych pomysłów niewiele, ale gra się całkiem przyjemnie [Android i iOS] Peeple to kontrowersyjna aplikacja służąca do oceniania innych ludzi. Nie sądzę, by internet był na nią gotowy Pojawiło się kolejne zagrożenie na Androidzie. Na atak podatnych jest 500 mln urządzeń. Jak się zabezpieczyć? Snapchat mnie przeraża, ale ja po prostu z niego nie korzystam Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida!

Popularne w tym tygodniu:

FaceApp: internet oszalał na punkcie aplikacji do postarzania twarzy. Sprawdziłem jej skuteczność Google i Amazon zakopują topór wojenny. Prime Video na Androidzie TV i Chromecaście, a YouTube na Fire TV Instagram chce usunąć licznik polubień. Lubię to TIME Immersive: lądowanie na Księżycu w rozszerzonej rzeczywistości [#wSkrócie] Spotify Lite, czyli lekki odtwarzacz muzyki na słabsze smartfony. Niestety nie w Polsce