Apple Store w Nowym Jorku i Pixel

Apple Store w Nowym Jorku i Pixel (Apple)

4 powody, dla których Pixele nie powinny kosztować tyle co iPhone'y

Google chce być drugim Apple'em. Jego Pixele wyglądają jak iPhone'y i kosztują tyle co iPhone'y. Czy uderzenie w tę samą półkę cenową jest zasadne? Moim zdaniem nie.

1. Marka

Apple hardware'em zajmuje się od ponad 40 lat. Telefonami od 9 lat. Google hardware'em zajmuje się od 3 lat. Telefonami od kilku dni.

iPhone to marka, która z różnych przyczyn jest znana i ceniona. Pixel to marka, która dopiero jest budowana. Ilu z Was bazując na doświadczeniu może powiedzieć, że markę Pixel lubi? No właśnie. Zwykło się mawiać, że iPhone jest drogi, bo płaci się za markę. Dlaczego więc Pixele kosztują tyle samo?

2. Wsparcie aktualizacyjne

Pod koniec sierpnia 2016, iPhone 4s — telefon z września 2011 — otrzymał system iOS 9.3.5, czyli swoją ostatnią aktualizację. Smartfon wspierany był przez niemal 5 lat i wszystkie wersje oprogramowania otrzymywał równo z nowszymi modelami.

Tymczasem na stronie poświęconej Pixelom znajduje się taka informacja:

5 lat czy 2 lata — oj tam, oj tam. Płać tyle samo. Nie wiemy też, jak w przyszłości będzie przebiegał proces aktualizacyjny. Oby nie skończyło się jak z Nexusami

3. Wsparcie serwisowe

iPhone'y są sprzedawane na całym świecie, więc i na całym świecie rozsiane są autoryzowane serwisy. To w połączeniu z międzynarodową gwarancją może być istotne dla ludzi, którzy dużo podróżują.

Genius Bar w Apple Storze

Zobacz również: Jak zamówić jedzenie z Asystentem Google?

iPhone popsuł Ci się podczas wycieczki do Włoch? Nie ma problemu — zostanie naprawiony lub wymieniony na miejscu, gdy zajdziesz do Apple Store'a. Apple zdążył też już zasłynąć z wysokiej jakości obsługi serwisowej.

Pixel jest natomiast sprzedawany tylko w 6 krajach na świecie. Jak z jakością samego serwisu? Nie wiadomo. Google dopiero będzie miał okazję się wykazać. Póki co firmie należy się mały plusik za uruchomienie 24-godzinnego wsparcia za pośrednictwem preinstalowanego na Pixelach czata.

4. Sieć dystrybucji

Apple utrzymuje niemal 500 salonów Apple Store rozsianych po całym świecie. W krajach, w których Apple Store'ów nie ma (np. w Polsce), działa program Premium Reseller. Tacy sprzedawcy "zostali uznani przez firmę Apple za zapewniających najwyższy poziom obsługi klienta, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań, serwisu i wsparcia Apple". Sporo osób ceni sobie Apple Store'y za przyjemną atmosferę czy fachową obsługę, która doradzi przy zakupie, pomoże z ewentualnym problemem czy nawet doładuje telefon.

Apple Store w Londynie

Google natomiast na chwilę obecną ogranicza się do sprzedaży online oraz korzystania z sieci dystrybucji partnerów.

Przed Google'em jeszcze długa droga

Zestawiłem Google'a z Apple'em, bo Google w oczywisty sposób stara się konkurować głównie z Apple'em. Firma ma jednak sporo do nadrobienia także względem androidowych producentów.

Taki Samsung również ma wyrobioną markę czy mnóstwo firmowych salonów (także w Polsce). Ostatnio firma otworzyła nawet pierwszy Premium Service Plaza, czyli miejsce, w którym urządzenia są naprawiane w godzinę.

Gdy kupuje się produkt premium, nie płaci się za sam produkt, lecz całą otoczkę. Otoczkę, której Google jeszcze nie ma.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Google będzie musiał zapłacić Unii Europejskiej ok. 3 mld euro? Seksting? Robi to prawie 80% młodzieży! W skrócie: powstawanie obudowy Galaxy Alpha i starcie Galaxy S5 z kubłem zimnej wody Nadchodzą dobre czasy dla miłośników AMOLED-ów Samsunga Nowości zaplanowane na czerwiec Odkurzacz zamiast telefonu w Mova Mix BlackBerry Curve Sedona (Apollo) przyłapany na żywo Orange: darmowy drugi bilet w Multikinie i nagrody za nakrętki Play znów zwiększa zasięg Nokia zapowiedziała nową klapkę - 3610 Fold Plush daje 30 GB za darmo na wakacje [#wSkrócie] Komórki w 2010 roku będą zasilane wodą

Popularne w tym tygodniu:

Piekło zamarzło. iPhone może pozwolić na zmianę domyślnych aplikacji Samsung Galaxy S20 Ultra, czyli o jedno zero za daleko. To telefon skrzywdzony przez marketing Sony Xperia 1 II oficjalnie. Telefon z aparatem szybkim jak Sony A9 II Android 11 z wykrywaniem gestu stuknięcia w tył obudowy. Genialne w swojej prostocie Stare telefony i woda królewska, czyli jak uzyskać niemal czyste złoto Android 11 w wersji testowej wydany. Oto lista nowości iPhone'y na ratunek pasażerom w kwarantannie. Pozwoliły na zdalną konsultację ze służbą zdrowia Samsung Galaxy Z Flip sprawdzony pod kątem odporności na pył. (Nie) jest kolorowo Superładowarki mogą stać się normą. Producenci mają plany co do technologii GaN iPhone 9 zbliża się wielkimi krokami. Wycieka data premiery 5 starych technologii, które przyjęły się we flagowcach, ale nie w tanich telefonach Huawei Mate 30 Pro jeszcze taniej. Firma umie w promocje