Rozmowa przez telefon

Rozmowa przez telefon (pexels.com (lic. CC))

Wi-Fi Calling - co to jest? Co warto wiedzieć?

Sieci Plus i Play już pod koniec ubiegłego roku zaczęły testy Wi-Fi Calling. Teraz fioletowy operator - jako pierwszy w Polsce - wprowadza to rozwiązania do swojej oferty. Co trzeba o nim wiedzieć? Do czego może przydać się opcja Wi-Fi Calling?

Czym jest Wi-Fi Calling?

Wi-Fi Calling to technologia, która umożliwia korzystanie z usług komórkowych bez dostępu do odpowiednich nadajników. Daje ona możliwość prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości SMS za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Numer telefonu użytkownika (przypisany do karty SIM) jest oczywiście wyświetlany, a sama usługa działa na całym świecie. Osoba, do której użytkownik dzwoni za pośrednictwem Wi-Fi Calling nie musi korzystać z tej samej usługi.

Uwaga: Wiadomości MMS nie są obsługiwane w tej technologii w Play. Można je odbierać podczas korzystania z Wi-Fi Calling, ale wymaga to wykorzystania połączenia komórkowego.

Jakie korzyści płyną z korzystania z Wi-Fi Calling?

Technologia Wi-Fi Calling daje kilka korzyści polskim użytkownikom. Jej trzy podstawowe zalety to:

  • możliwość wykonywania połączeń głosowych w miejscach, gdzie nie ma zasięgu żadnej z polskich sieci komórkowych;
  • poprawienie jakości rozmów, w miejscach o słabym zasięgu lub we wnętrzach budynków, które utrudniają rozchodzenie się fal — rozmowy w Wi-Fi Calling mają włączone HD Voice;
  • obniżenie kosztów rozmów międzynarodowych, dzięki uniknięciu opłat międzyoperatorskich.

Warto zwrócić uwagę na ostatni punkt. Korzystanie z Wi-Fi Calling sprawia, że połączenia wykonywane za granicą rozliczane są jak w sieci Play. Dzwoniąc z Niemiec czy Francji do Polski, opłata za połączenie będzie identyczna jak w przypadku rozmowy lokalnej w Polsce. Dzwoniąc z kolei z Niemiec czy Francji do Szwecji, koszt będzie taki sam jak w przypadku rozmowy z Polski do Szwecji.

Wi-Fi Calling w Play

Jak włączyć Wi-Fi Calling w Play?

Sieć Play wprowadziła natywną obsługę Wi-Fi Calling. Rozwiązanie jest więc wbudowane w oprogramowanie danego smartfona — nie wymaga konfiguracji czy instalacji dodatkowych aplikacji. Usługę Wi-Fi Calling aktywuje się jednym bezpłatnym SMS-em (o treści START na numer 282) i wyłącza w ten sam sposób (treść wiadomości zmienia się jedynie na STOP).

Dużą zaletą natywnej obsługi jest taka sama interpretacja rozmów wykonywanych za pośrednictwem sieci komórkowej, jak i Wi-Fi. Oznacza to, że połączenia Wi-Fi Calling będą pojawiać się w dialerze/książce kontaktowej, a wiadomość SMS w dedykowanej aplikacji do ich obsługi.

Zobacz również: Na tym ekranie poczujesz fakturę wyświetlanego obrazu

Natywne rozwiązanie wprowadzone przez sieć Play jest wygodne dla użytkownika, ale wnosi też kilka ważnych ograniczeń. Główne to możliwość korzystania z Wi-Fi Calling tylko w ofertach abonamentowych (nie działa w prepaidzie czy ofertach mix) i na smartfonach kupionych u fioletowego operatora (zmodyfikowany soft nie jest dostępny dla egzemplarzy z wolnej sprzedaży). Nie można więc kupić smartfona, włożyć do niego karty Playa i cieszyć się nowym rozwiązaniem.

Na jakich telefonach można korzystać z Wi-Fi Calling?

LG K8 i K10 z obsługą Wi-Fi Calling

Play póki co wprowadził obsługę Wi-Fi Calling w dziewięciu smartfonach:

Opcje do wyboru nie powalają, ale plusem jest to, że rozwiązanie dostępne jest nie tylko na topowych, drogich modelach, ale i kilku tańszych smartfonach LG. Play obiecuje, że pracuje już nad rozszerzeniem oferty - Wi-Fi Calling ma być systematycznie wprowadzane w kolejnych urządzeń, a także innych taryfach.

Ile kosztuje Wi-Fi Calling w Play

Użytkownicy z rozwiązania korzystają za darmo (brak opłat aktywacyjnych). Ceny połączeń uzależnione są od planu taryfowego — gdy użytkownik ma opcję bez limitów, wszystkie krajowe rozmowy są darmowe. Połączenia zagraniczne, o czym wspomniałem, rozliczane są jak prowadzone z sieci Play. Ceny do krajów Unii Europejskiej w zależności od taryfy wahają się przykładowo od 0,25 do 0,55 gr za minutę. Szczegółowy cennik można znaleźć w regulaminie usługi.

Wi-Fi Calling w Plusie, Orange i T-Mobile?

Play pierwszy wprowadził do oferty Wi-Fi Calling, ale pozostali operatorzy nie będą chcieli pozostać w tyle. Sieć Plus usługę sprawdza już od ubiegłego roku, a obecnie przeprowadzana jest trzecia tura testów. Biorą w nich udział osoby korzystające z oferty Plus Abonament i smartfonów z systemem Android w wersji co najmniej 4.4. Można więc spodziewać się, że Plus przygotuje dedykowaną aplikację do obsługi Wi-Fi Calling.

Wi-Fi Calling w Plus

Przedstawiciele sieci Orange już jakiś czas temu ujawnili, że testują Wi-Fi Calling, ale nie zdradzili szczegółów i dat związanych z wprowadzeniem usługi. Podobnie sprawy mają się z siecią T-Mobile, która obiecuje, że jej Wi-Fi Calling będzie wspierać MMS, rozmowy konferencyjne i przełączanie na VoLTE (Voice over LTE).

Można spodziewać się, że ruch Playa będzie bodźcem do działania dla pozostałych operatorów. I dobrze, ponieważ nowe rozwiązanie umożliwi prowadzenie rozmów w miejscach o słabym zasięgu, a do tego może pomóc w obniżeniu kosztów rozmów zagranicznych.

Źródło: Play, Plus

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G Kirin 960 oficjalnie. Flagowy układ Huaweia wreszcie z mocnym GPU! MediaTek Helio P15 to odgrzewany kotlet Tajwańczyków Selfie to coraz popularniejsze... zabezpieczenie biometryczne Oto niezwykłe pomysły, dzięki którym ZTE może wyróżnić się na rynku Exynos 7270 oficjalnie. Nowy układ Samsunga, którego nie znajdziesz w smartfonach Xiaomi Mi 5c w drodze. Będzie mieć dodatkowy ekran E Ink? Galaxy S8 także ze Snapdragonem 830. Co wiadomo o nowym układzie? Samsung kupuje sztuczną inteligencję Viv. Świetny ruch Koreańczyków! Nawet tańsze smartfony będą w przyszłym roku radzić sobie z wirtualną rzeczywistością Clear Sight, czyli pomysł Qualcomma na wykorzystanie podwójnych aparatów Mam nadzieję, że skanery tęczówki nie wyprą całkowicie czytników linii papilarnych Pierwsze smartfony z dwukrotnie wydajniejszymi bateriami już w przyszłym roku? Smartfony bez ramek wokół ekranu coraz bliżej. Japan Display szykuje już odpowiednią technologię Technologia Qeexo TouchTools wnosi Multi-Touch na zupełnie nowy poziom LG szykuje smartfona z ultrapanoramicznym ekranem? To nie byłoby takie głupie Czym jest chmura internetowa i jak działa? Ładowarki bezprzewodowe – jak działają i co warto o nich wiedzieć? Jak udostępnić Internet z telefonu? NFC w telefonie – czym jest i do czego służy? Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy? Smartfony ładowane na odległość już wkrótce. LG będzie pierwsze? OnePlus 3 ma ekran Optic AMOLED. Co to za technologia? Lenovo właśnie pokazało prototypy elastycznego smartfona i tabletu!

Popularne w tym tygodniu:

Samsung i Xiaomi prezentują 108-megapikselowy aparat ISOCELL Bright HMX