Samsung ma już pomysł na wykorzystanie podwójnego aparatu

Samsung w marcu 2016 roku w Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych złożył wniosek, który dotyczy jego wizji podwójnych aparatów w smartfonach. Czego dokładnie dotyczy patent? Jakie rozwiązanie chce przygotować południowokoreański gigant?

Samsung może przygotować podwójny aparat podobny do tego z LG G5

Samsung może przygotować podwójny aparat podobny do tego z LG G5 (Miron Nurski)

Samsung połączy rozwiązania LG i Apple'a?

Wniosek patentowy o nazwie "Digital Photographing Apparatus and Method of Operating the Same" rzuca trochę światło na to, jaki pomysł na podwóje aparaty w smartfonach ma Samsung. W przedstawionym rozwiązaniu można znaleźć elementy, które w swoich smartfonach wykorzystały firmy Apple i LG.

Patent na podwójny aparat Samsung z obiektywami o różnym kącie widzenia

Podwójny aparat Samsunga ma być bowiem wyposażony w:

  • szerokokątny obiektyw, który będzie w stanie uchwycić duży kadr;
  • teleobiektyw o mniejszym kącie widzenia.

Rozwiązanie na pierwszy rzut oka przypomina bardzo chwalony aparat z LG G5. Różnicą jest to, że drugi obiektyw może być znacznie węższy — dostępna będzie opcja optycznego przybliżenia na wzór dodatkowego aparatu z iPhone'a 7 Plus.

Czym Samsung chce wyróżnić swój podwójny aparat?

Kluczowe w przypadku Samsunga ma być jednak oprogramowanie. Smartfon z tym podwójnym aparatem ma bowiem określać, jaki obiektyw będzie lepszy do danego ujęcia i przełączać się między nimi. Na jakiej zasadzie ma działać to rozwiązanie?

Podwójny aparat Samsunga z automatyczną zmianą wykorzystywanego obiektywu

Oprogramowanie ma analizować szybkość obiektu poruszającego się w kadrze. Jeżeli jego prędkością będzie wyższa niż zdefiniowana wartość, to wykorzystany zostanie obiektyw szerokokątny. Przy statycznych lub wolniej poruszających się obiektach używany będzie "teleobiektyw".

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 (touchwiz)

Podwójny aparat Samsunga z opcją łączenia zdjęć wykonywanych dwoma różnymi obiektywami

Rozwiązanie Samsunga ma mieć jeszcze dwie ciekawe opcje. Są to:

  • łączenie zdjęć robionych oboma obiektywami - główne będzie duże, a dodatkowe zostanie w nie wkomponowane;
  • zmiana obiektywów podczas rejestracji wideo - umożliwi to tworzenie nagrań z automatycznymi przybliżeniami na wolniej poruszające się obiekty.

Sporo niewiadomych, ale sam pomysł jest całkiem niezły

Na rynku dostępnych jest wiele smartfonów z podwójnymi aparatami, ale większość wykorzystuje drugi moduł jedynie do zbierania informacji o głębi i/lub szczegółach (monochromatyczne matryce w modelach Huaweia czy technologii Clear Sight). Wyjątkiem jest LG G5 oraz — po części — iPhone 7 Plus.

W przyszłości dołączyć do nich może jedno z topowych urządzeń Samsunga. Powyższe rozwiązanie nie wyglada może na szczególnie innowacyjne, ale ma kilka ważny zalet. Najważniejszą wydaje się szybkie automatyczne przechodzenie między poszczególnymi obiektywami, co może być wykorzystywane do robienia zdjęć podczas aktywności fizycznej (np. osób uprawiających sporty wyczynowe).

Szkoda jedynie, że powyższy patent nie zdradza za wiele na temat pary wykorzystywanych matryc czy mechanizmu ostrzenia. Ciężko też określić, czy Koreańczycy mają w ogóle zamiar skorzystać z tej technologii. Tym bardziej, że część ekspertów przewiduje brak podwójnego aparatu w Galaxy S8

Źródło: PhoneArena, GalaxyHub, USPTO

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Snapdragon 835 - konkrety na temat topowego układu Qualcomma Samsung Exynos 8895 - co wiemy o układzie, który będzie napędzał Galaxy S8? Huawei P10 może mieć zagięty ekran. W ogólnie mnie to nie dziwi Galileo - wszystko o europejskim systemie nawigacji satelitarnej Android Things oficjalnie. Czym jest i gdzie będzie można znaleźć "nowy" system operacyjny Google'a? Bluetooth 5 finalnie opracowany. Co trzeba o nim wiedzieć? Snapdragon 835 będzie miał osiem rdzeni i wydajne Adreno 540. To już niemal pewne Na czym polega naprawa ekranu przez jego refabrykację? MediaTek Helio X23 i X27 oficjalnie. 10-rdzeniowe układy dla smartfonów z podwójnymi aparatami Huawei prezentuje nową baterię litowo-jonową wspomaganą grafenem! MediaTek pracuje nad Helio P35. Jaki będzie nowy 10-rdzeniowy układ Tajwańczyków? Ekran OLED na tkaninie. To będzie rewolucja na rynku wearables Snapdragon 835 z Quick Charge 4 zapowiedziany. Jego produkcją zajmie się Samsung Google prezentuje RAISR - rewolucyjną technologię polepszającą jakość zdjęć Android Pay na dniach w Polsce. Apple Pay i Samsung Pay nieco później Xiaomi Mi MIX to dopiero początek. Bezramkowy smartfon Meizu będzie jeszcze lepszy? Wi-Fi Calling - co to jest? Co warto wiedzieć? Qualcomm zapowiada nowe Snapdragony i wprowadza pierwszy modem 5G Kirin 960 oficjalnie. Flagowy układ Huaweia wreszcie z mocnym GPU! MediaTek Helio P15 to odgrzewany kotlet Tajwańczyków Selfie to coraz popularniejsze... zabezpieczenie biometryczne Oto niezwykłe pomysły, dzięki którym ZTE może wyróżnić się na rynku Exynos 7270 oficjalnie. Nowy układ Samsunga, którego nie znajdziesz w smartfonach Xiaomi Mi 5c w drodze. Będzie mieć dodatkowy ekran E Ink?