Bateria

Bateria (vadimphoto1@gmail.com / depositphotos.com)

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Sposobów na wydłużenie pracy smartfona na jednym ładowaniu jest mnóstwo. Nie chcę jednak przytaczać banałów typu "sięgaj po telefon tylko wtedy, gdy go potrzebujesz", które negatywnie wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Zamiast tego skupię się na sposobach, których nawet nie odczujecie. Odczują je natomiast wasze baterie.

Używaj mobilnych stron internetowych zamiast aplikacji

W pierwszej kolejności warto pozbyć się oficjalnej aplikacji Facebooka. Jest ona niezwykle energożerna, a ostatnio ten problem jeszcze bardziej się nasilił. Mobilna strona funkcjonalnością niewiele aplikacji ustępuje, a jest znacznie przyjaźniejsza baterii.

Facebook to aplikacja, którą w trosce o baterię warto usunąć z telefonu

Warto dodać, że wiele popularnych przeglądarek pozwala umieścić skrót do strony internetowej na pulpicie smartfona. Wówczas korzystanie z przeglądarki przestaje być mniej wygodne niż używanie aplikacji.

Zablokuj dostęp do lokalizacji aplikacjom, które nie potrzebują GPS-u do działania

Jednym ze źródeł dochodów twórców aplikacji jest handel danymi zbieranymi od użytkowników. Możesz się zdziwić, jak wiele apek zbiera informacje o twoim aktualnym położeniu. Dotyczy to nawet tych programów, które — od strony funkcjonalnej — w ogóle GPS-u nie używają.

Nie każda aplikacja wymaga GPS-u do działania

Funkcja zarządzania uprawnieniami dostępna jest zarówno w Androidzie (od 6.0 Marshmallow), jak i Androidzie. Warto zajrzeć do ustawień prywatności i zablokować dostęp do lokalizacji apkom, które nie potrzebują jej do działania.

Wychodzisz z domu lub biura? Wyłącz Wi-Fi

Wiele osób zostawia moduł Wi-Fi włączony nawet wtedy, gdy telefon nie jest połączony z żadną siecią. To błąd. Moduł pracuje bowiem wówczas pełną parą starając się zlokalizować sieć, z którą mógłby się połączyć. To źle wpływa na baterię.

Wi-Fi - nie używasz, wyłącz

Zobacz również: Orange

Jeśli zatem wiesz, że w ciągu kilku najbliższych godzin będziesz się znajdował z dala od znanych sieci Wi-Fi, wyłącz moduł w ustawieniach. Analogicznie postępuj z modułami Bluetooth czy GPS — nie używasz, wyłącz.

Brak zasięgu? Włącz tryb samolotowy

Choć pokrycie sieci LTE jest w naszym kraju relatywnie wysokie, miejsc bez zasięgu nie brakuje. Lasy, góry, piwnice — w takich lokalizacjach anteny telefonów pracują z wytężoną mocą, gdyż — niczym człowiek pozbawiony dostępu do tlenu — desperacko próbują złapać sygnał. Bateria topnieje wówczas w oczach.

Nie ma sensu mieć aktywnych anten na pustyni

Jeśli wiesz, że przez dłuższy czas będziesz się znajdował w terenie, gdzie zasięg jest bardzo słaby
lub nie ma go wcale, aktywuj tryb samolotowy. Zaoszczędzoną energię będziesz mógł poświęcić np. na robienie zdjęć.

Masz smartfon z ekranem OLED? Unikaj jasnych tapet i interfejsów

Wyświetlacze OLED, w przeciwieństwie do paneli LCD, nie mają dodatkowego podświetlenia; każdy piksel sam wydziela światło i żyje swoim własnym życiem. Im więcej czerni znajduje się na ekranie, tym więcej pikseli pozostaje nieaktywnych lub wydziela delikatne światło. Najbardziej energożerna jest biel.

Galaxy S7 edge z ekranem AMOLED lubi ciemne tapety

Aby zauważalnie wydłużyć czas na baterii, warto zadbać o to, by ekran wyświetlał jak najwięcej czerni. Ustaw ciemną (najlepiej całkowicie czarną) tapetę, a w aplikacjach, które to umożliwiają, aktywuj ciemny motyw graficzny. Akumulator odetchnie z ulgą.

Wyświetlacze OLED mają m.in. smartfony Samsunga z Linii Galaxy S, Galaxy Note czy Galaxy A czy wybrane telefony Lenovo Moto.

Jeśli wy także macie swoje sposoby na poprawę czasu pracy telefonu na jednym ładowaniu, podzielcie się nimi w komentarzach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Porady:

Jak sprawić, aby nawet tańszy smartfon grał bardzo dobrze? Jak sprawdzić stan konta Orange SkyDrive - jak zainstalować? Poradnik [Android] Samsung Galaxy Ace - dane techniczne Przerób mapę twojego miasta na fajną, minimalistyczną tapetę Ainol Novo 7 Aurora - dane techniczne [Specyfikacja] Jak skopiować muzykę na telefon? Proste sposoby dla użytkowników Androida i iOS Kiano Pro 7 Dual - dane techniczne [Specyfikacja] HTC E1 - dane techniczne [Specyfikacja] Kiano Core 9,7 Quad - dane techniczne [Specyfikacja] Jaki smartfon na komunię Jak zrobić idealne selfie?