Korzystasz jeszcze z Windows Phone'a? To kolejny powód do przesiadki na Androida
Osoby, które wciąż korzystają ze sprzętu opartego na systemie Windows Phone 8.x, dostały właśnie nowy powód do rychłej zmiany urządzenia. Wkrótce na sprzęcie ze starszą platformą Microsoftu nie będzie można korzystać z Messengera Facebooka.
Facebook bierze się za stare wydania Messengera
Ekipa Zuckerberga twierdzi, że zależy jej na jakości komunikatora Messenger, z którego miesięcznie korzysta już ponad miliard użytkowników na całym świecie. Z tego względu Facebook postanowił odciąć się od przestarzałych wydań swoich aplikacji mobilnych, które dają dostęp do tej usługi. O jakie wersje chodzi?
Z końcem marca Facebook nie będzie już wspierał szeregu aplikacji mobilnych. W przypadku platformy Google'a są to:
- Facebook dla Android v55 (wydanie z 16 listopada 2015 r) i starsze;
- Messenger v10 (wydanie z 14 sierpnia 2014 r.) i starsze.
Oznacza to, że w Androidzie 2.3 Gingerbread dostęp do komunikatora możliwy będzie przez programy Messenger Lite i Facebook Lite, a na starszych wersjach systemu jedynie przez przeglądarkę internetową. Użytkownicy, którzy korzystają ze sprzętu na wersji Ice Cream Sandwich (4.x) i nowszych, będą musieli po prostu zaktualizować aplikacje do nowej wersji.
Firma odcina się również od archaicznych wydań na iOS, w tym wersji Facebooka na smartfony i tablety, które były aktualizowane ostatnio w 10 października 2011 roku, oraz Messengera v8 (wydanie z 14 lipca 2014 roku) i starszych. Pisząc krótko - to wersje dla urządzeń, które od dawna nie są wspierane przez Apple'a.
Użytkownicy Windows Phone'a odcięci od Messengera
Na powyższym czystka się nie zakończyła. Facebook zdecydował się ponadto zakończyć wsparcie dla desktopowych Windowsów 8 i 8.1 oraz systemów Windows Phone 8 i 8.1. Ich użytkownicy nie będą mogli korzystać z aplikacji Messenger ani odpowiedniej funkcji w programie Facebook. Wysyłanie i odbieranie wiadomości nie będzie możliwe od kwietnia.
W przypadku dużego Windowsa nie jest to problemem - zdecydowana większość użytkowników i tak zaktualizowała system do wersji 10, dzięki czemu może korzystać z nowych wersji programów Facebooka. Nie wspominając o tym, że z Messengera można wygodnie korzystać na komputerze przez przeglądarkę.
Ta druga opcja pozostaje jedyną alternatywą dla osób korzystających ze starszych Windows Phone'ów. Pobranie odświeżonych wersji Facebooka i Messengera wymaga systemu Windows 10 Mobile, a stosowną aktualizację dostały jedynie wybrane modele (nowsze smartfony Lumia).
Najpierw Skype, teraz Messenger. Pora porzucić Windows Phone'a
Decyzja Facebooka szczególnie nie dziwi. Ostatni raport firmy Kantar wyraźnie wskazuje na to, że mobilny Windows praktycznie nie istnieje już na rynku - łączne udziały Windows Phone'a i Windowsa 10 Mobile są praktycznie niezauważalne.
Nie ma więc sensu wydawać pieniędzy na rozwój aplikacji dla tej platformy i utrzymywanie usługi, z której korzysta garstka użytkowników. Wie o tym nawet Microsoft, który odciął posiadaczy modeli z Windows Phone'em od Skype'a.
Teraz dostali oni kolejny powód do przesiadki na nowszego smartfona. Ten oczywiście powinien działać pod kontrolą Androida lub iOS-u, bo sytuacja z Windowsem 10 Mobile nie jest wcale lepsza.