Galaxy S8 - sprawdziłem, czy ekran Infinity Display 18,5:9 robi różnicę. Robi

Ekran "Infinity Display" Galaxy S8 ma niecodzienne proporcje 18,5:9 zamiast popularnego formatu 16:9. Konkurencyjny LG G6 ma bardzo podobny panel "Full Vision" o proporcjach 18:9. Wiele wskazuje na to, że prędzej czy później będzie to nowy standard. Po kilku z dniach Galaxy S8 liczę na to, że nastapi to prędzej.

Galaxy S8+ i Galaxy S7 edge

Galaxy S8+ i Galaxy S7 edge

Rozdzielczość ekranu Galaxy S8 to 2960 x 1440. W przypadku Galaxy S7 było to 2560 x 1440. Dodatkowa przestrzeń ma rozdzielczość 400 x 1440. W ujęciu procentowym Galaxy S8 z ekranem 18,5:9 wyświetla o 15,6 proc. więcej treści, co oznacza o 15,6 proc. mniej przewijania.

Porównałem ekrany Galaxy S8 i Galaxy S7 wyświetlając te same aplikacje

W przypadku obu smartfonów ustawiłem tę samą czcionkę o tym samym rozmiarze, aby mieć pewność, że wszystkie różnice uzależnione są tylko od proporcji ekranu. Rozdzielczość zostawiłem na domyślnym poziomie 1080p (2220 x 1080 w S8 i 1920 x 1080 w S7), gdyż w Androidzie 7.0 tryb pełnego 1440p wymagany jest tylko podczas korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości.

Poniżej porównawcze zrzuty ekranu.

Instagram
Przeglądarka Internet
Wyniki wyszukiwania w Google Play
Ebook w Książkach Google
Angry Birds 2

Zobacz również: Samsung Galaxy S8 - test

Różnica jest spora. Zwłaszcza w aplikacjach i grach pełnoekranowych, w których obszar roboczy nie jest ucięty przez pasek z przyciskami ekranowymi.

Co ciekawe, niektóre apki (zwłaszcza gry) na Galaxy S8 domyślnie wyświetlają się w trybie 16:9, gdyż nie są dostosowane do dłuższych ekranów; po obu stronach wyświetlacza pojawiają się wówczas czarne paski. W ustawieniach można wymusić jednak tryb 18,5:9, a wtedy oprogramowanie samo stara się wypełnić cały wyświetlacz.

Modern Combat 5

Próbowałem tego z różnymi aplikacjami i grami i nie spotkałem się z żadnymi problemami. Jedynie w Modern Combat 5 przerywniki filmowe wyświetlane są w 16:9 (czarne pasy po bokach), ale już sama rozgrywka jest pełnoekranowa. Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzutcie ekranu, widoczny jest wyraźnie szerszy obszar gry, co w wielu grach może ułatwić rozgrywkę.

Najlepiej ekran 18,5:9 Galaxy S8 sprawdza się podczas korzystania z dwóch aplikacji jednocześnie

Bardzo lubię dzielić ekran na dwie cześci i wyświetlić wideo na górze, a na dole odpalić Messengera, Twittera czy przeglądarkę. W Galaxy S8 po zakotwiczeniu okna z filmem zostaje sporo większy obszar roboczy niż na Galaxy S7.

Ciekawie robi się podczas korzystania w ten sposób z komunikatorów. Gdy pojawia się klawiatura, Galaxy S7 zwija okno z filmem, bo nie jest w stanie jednocześnie wyświetlić filmu, klawiatury i treści między nimi. Galaxy S8 nie ma z tym problemów.

Jak taki ekran sprawdza się podczas oglądania filmów?

To już zależy od proporcji filmu. Gdy wyświetli się wideo 16:9, po lewej i prawej stronie ekranu pojawiają się czarne pasy. Niektóre aplikacje (np. YouTube) pozwalają opcjonalnie rozciągnąć wideo i wypełnić cały wyświetlacz, ale wówczas górna i dolna krawędź są ucinane.

Tak wygląda film 16:9 na ekranie Galaxy S8

Inaczej wygląda sprawa w przypadku produkcji kinowych, które zazwyczaj mają proporcje 21:9, czyli zbliżone do ekranu S8. Wówczas oglądanie filmu na takim wyświetlaczu to czysta przyjemność.

Galaxy S7 edge i Galaxy S8+

Na ekranie 18,5:9 pracuje mi się bardziej komfortowo

Multi-Window na takim ekranie robi robotę. Na wyświetlaczach 16:9 korzystanie z dwóch aplikacji jest jednoczesnie, bo ciężko operuje się na dwóch niewielkich oknach, które dodatkowo kurczą się, gdy pojawia się klawiatura. Na 18,5:9 ten tryb naprawdę ma sens, bo obszar roboczy jest ogromny.

Kontrargument zwolenników trybu 16:9 to "na dłuższym ekranie ciężko jest dosięgnąć kciukiem górnej krawędzi". W przypadku Galaxy S8 jest to prawda, ale nie jest to kwestia proporcji samych w sobie, lecz fizycznych rozmiarów wyświetlacza. Gdyby ekran Galaxy S8 był tak samo wysoki jak ekran Galaxy S7, byłby po prostu węższy (co poprawiłoby chwyt), a dalej mieściłby więcej treści. Mam nadzieję, że wkrótce zaczną się pojawiać mniejsze smartfony z ekranami o wydłużonych proporcjach.

Czekam na więcej takich smartfonów

Galaxy S8 i LG G6 to za mało. Mam nadzieję, że wkrótce wybór smartfonów z ekranami o zmienionych proporcjach zostanie rozszerzony także o średnią półkę. Takie wyświetlacze naprawdę robią różnicę.

Swoją drogą niedawno Google zaczął zachęcać deweloperów do modyfikowania aplikacji z myślą o dłuższych proporcjach. Firma zna plany wielu producentach, więc możemy być pewni, że na dwóch telefonach z Korei się nie skończy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Cyferkomania i grywalizacja, czyli aplikacje, które motywują O te sprzęty Xiaomi bili się ludzie pod warszawskim Mi Store Komórkowy przewodnik dla narciarzy Przegląd dotykowych telefonów w ofercie operatorów - część 2 Rozdzielczość ludzkiego oka, czyli czy 4K w smartfonie ma sens? Który operator ma najszybszy internet mobilny? Jak Polska wypada na tle Europy? Mam nadzieję, że ładowanie bezprzewodowe będzie przyszłością [wideo] Porównanie cienkich telefonów komórkowych Drogi Google'u, Polacy cię potrzebują. Sprowadź Pixele do Polski W jaki sposób powstał w Lenovo tablet z podstawką? Galaxy S IV będzie plastikowy, ale to chyba nie ma znaczenia... Tizen i Meltemi to niewypały... a Nokia płaci za aplikacje dla WP7

Popularne w tym tygodniu:

Apple traci kontrolę nad iOS-em. Na własne życzenie Gadżet na miarę 2020 roku. Zdezynfekuje smartfon i jeszcze go naładuje Drogi Google'u, Polacy cię potrzebują. Sprowadź Pixele do Polski "Najlepsze specyfikacje w najniższej cenie" to nie nasze motto - mówi nam szef strategii OnePlusa Wyobraźcie sobie, jak dobry byłby iPhone, gdyby Apple nie zaniedbywał podzespołów Zapytałem projektanta smartfonów, dlaczego wszystkie telefony wyglądają dziś tak samo Smartfon wyłącza się na mrozie? Zadbaj o akumulator, zanim trafisz do serwisu