Moto X Style

Moto X Style

Producent obiecał aktualizację systemu, ale nie dotrzymał słowa. Co możesz zrobić? Pytamy radcę prawnego

Czy producent telefonu może obiecać aktualizację oprogramowania i bez żadnych konsekwencji nie wywiązać się z obietnicy?

Forumowicz Edi999 z forum.android.com.pl zwrócił uwagę na ciekawy problem. 10 października 2016 roku Lenovo Moto opublikowało na swoim facebookowym profilu aktualizacyjny rozkład jazdy dla swoich smartfonów. Wymienione telefony miały otrzymać Androida 7.0 Nougat przed końcem 2016 roku.

Podobne zapewnienie pojawiło na internetowej stronie producenta.

Jak zauważył Edi999, jeden z telefonów - Moto X Style - do dziś nie dostał aktualizacji, choć Lenovo Moto wyraźnie zaznaczało, że miało to nastąpić przed końcem ubiegłego roku.

Czy w takiej sytuacji konsument może domagać się zwrotu pieniędzy z tytułu niezgodności towaru z umową?

Zgodnie z Art. 556 kodeksu cywilnego — tak.

Art. 556. Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

Art. 556(1). § 1. Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;
4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

§ 2. Jeżeli kupującym jest konsument, na równi z zapewnieniem sprzedawcy traktuje się publiczne zapewnienia producenta lub jego przedstawiciela, osoby, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej, oraz osoby, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent.

O komentarz poprosiłem radcę prawnego

— Jest kilka kwestii, które trzeba rozważyć — mówi Piotr Kopeć, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie. — Po pierwsze, czy to jest publiczne zapewnienie. Moim zdaniem tak. Informacje udostępnione w internecie są publicznym zapewnieniem — wyjaśnia Kopeć.

Zdaniem mojego rozmówcy istotne jest także to, skąd pochodzi zapewnienie. — Zapewnienie musi pochodzić od producenta, jego przedstawiciela lub osoby wprowadzającej towar do obrotu krajowego. Jeżeli jest to oficjalny profil producenta na Facebooku, można to potraktować jako zapewnienie producenta — dodaje.

Zobacz również: Mobilne filmowanie i fotografowanie

Kopeć zaznacza jednocześnie, że teoretycznie producent może zaprzeczać, jakoby strona na Facebooku była jego oficjalnym kanałem komunikacji. W tym konkretnym przypadku sprawa jest jednak oczywista. Po pierwsze, przy profilu Smartfony Lenovo Moto widnieje znaczek informujący o tym, że strona została zweryfikowana, co — zdaniem mojego rozmówcy — jest silnym dowodem. Poza tym zapewnienie o aktualizacji pojawiło się także na internetowej stronie Lenovo.

Co bardzo istotne — reklamacja może zostać uwzględniona tylko wtedy, gdy klient dokonał zakupu po ujrzeniu zapewnienia o aktualizacji

Korzystając z uprawnień rękojmi należy przekonać sprzedawcę, że zapewnienie producenta wpłynęło na decyzję zakupową. — Oczywiście będzie to miało zastosowanie tylko w przypadku konsumentów, którzy nabyli urządzenie po ogłoszeniu wspomnianej informacji. Dopiero wtedy mogli się kierować chęcią kupna telefonu, który ma zapewnioną aktualizację systemu w wyznaczonym terminie — zaznacza Kopeć.

W omawianym przypadku na zwrot pieniędzy mogą liczyć wyłącznie osoby, które kupiły wspomniany telefon nie wcześniej niż 10 października 2016.

Co zrobić, gdy chcesz zwrócić telefon?

U sprzedawcy, u którego dokonałeś zakupu, powinieneś złożyć reklamację z tytułu rękojmi wskazując, czy żądasz obniżenia ceny, czy odstępujesz od umowy za zwrotem pieniędzy. W uzasadnieniu należy zaznaczyć, że na decyzję zakupową wpłynęła złożona przez producenta obietnica aktualizacji systemu przed końcem 2016 roku, a ta nie została dotrzymana.

Sklep ma w takiej sytuacji trzy możliwości:

  • usunięcie wady;
  • wymiana urządzenia na egzemplarz wolny od wady;
  • zwrot pieniędzy.

Pierwsze dwie możliwości nie wchodzą w grę, bo w tym przypadku oznaczałoby to wgranie nowej wersji oprogramowania lub wymiana telefonu na egzemplarz zaktualizowany. Biorąc pod uwagę, że producent w ogóle nie udostępnił Androida 7.0 Nougat dla tego modelu, jest to niewykonalne.

Ten problem dotyczy oczywiście nie tylko Lenovo Moto

Artykuł został przygotowany w oparciu o konkretny przykład, ale wszystkie rady są uniwersalne. Jeśli producent za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji zapewnił, że konkretny model telefonu otrzyma aktualizacją w wyznaczonym terminie, ale z obietnicy się nie wywiązał, masz prawo złożyć reklamację z tytułu niezgodności towaru z umową.

HTC zaliczyło kiedyś podobną wpadkę deklarując, że HTC One A9 będzie otrzymywał wszystkie aktualizacje systemu nie później niż 15 dni po urządzeniach z linii Nexus. Na deklaracjach się oczywiście skończyło.

W takiej sytuacji nie miałbym oporów przed zwrotem telefonu

Jestem osobą, która nie cierpi nagminnego nadużywania konsumenckich praw. Nie toleruję sytuacji, gdy ktoś — niczym Jarosław Kuźniar - "kupuje" produkt z zamiarem zwrócenia go po kilku dniach w ramach przysługującego mu prawa. To prawo powstało po to, by chronić konsumentów, a nie zapewnić im możliwość bezpłatnego wynajmu laptopa na urlop.

Tutaj sytuacja jest jednak inna. Nowa wersja oprogramowania to nowe funkcje, więc zapowiedź aktualizacji jak najbardziej może wpłynąć na to, że ktoś kupił ten telefon, a nie inny. Gdy producent nie wywiązuje się z precyzyjnej obietnicy, realnie płaci się za produkt, którego się nie dostaje. To nie jest fajne i osobiście zwracając smartfona nie miałbym żadnych wyrzutów sumienia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

iPhone 8 na najlepszym jak dotąd wycieku Najnowsze smartfony marki LG z I kwartału 2017 roku Netflix w końcu wspiera mobilne HDR i Dolby Vision na... jednym smartfonie iPhone 6 z 32 GB pamięci już w Polsce, ale lepiej go sobie odpuścić Snapdragon 845 nadchodzi. Co o nim wiadomo? Huawei P10 Plus w Polsce. Czy warto dopłacić? Samsung Galaxy S8 Active potwierdzony przez... Netfliksa Apple zakończył z nimi współpracę, więc muszą teraz kombinować UMIDIGI Crystal - bezramkowy smartfon za mniej niż 400 zł Facebook zatrudni 3000 nowych osób do walki z hejtem i przemocą Qualcomm chce zablokować import iPhone'ów do USA Microsoft zapewnia, że wciąż będzie tworzył telefony, ale... niekoniecznie będą to zwykłe telefony iPhone 8 może zostać zaprezentowany wcześniej niż myśleliśmy Siri po polsku? Jeśli nie w tym roku, to już chyba nigdy Motorola Moto G piątej generacji już w Polsce. Firma znowu namieszała z nazewnictwem Wiemy już, jak długo Google będzie wspierać pierwsze Pixele Koniec marki Lenovo ZUK? To bardzo smutna wiadomość Galaxy Note 7 do sprzedaży wraca w czerwcu. Ile będzie kosztował? Samsung Wemogee - emotikonowy komunikator, który ma sens Oto patent, dzięki któremu Android stałby się o wiele bardziej intuicyjny Samsung wygrał internet używając jednego emotikonu Czerwonawy ekran Galaxy S8? Samsung ma rozwiązanie Galaxy J3 (2017) - operatorzy pokochają tego smartfona Galaxy S8 czy S8+ - który sprzedaje się lepiej? Te liczby mogą cię zaskoczyć

Popularne w tym tygodniu:

Zamień starego iPhone'a w iPhone'a 11 Pro, czyli jak rzeczywistość dogoniła mój żart Google koncertowo spieprzył skanowanie twarzy w Pixelu 4 Galaxy Fold w Polsce. Samsung ujawnia cenę i szczegóły oferty PS4 Remote Play dla wszystkich! Sony wreszcie zdejmuje ograniczenie OPPO Reno2 już w Polsce. Ceny są naprawdę dobre Rwanda wprowadza na rynek w pełni afrykańskie telefony Redmi K30 nadchodzi. Nowy smartfon Xiaomi będzie przypominał Galaxy S10+ Blisko połowa użytkowników nie aktualizuje iPhone'ów. Co za marnotrawstwo! Samsung Galaxy S10 w promocji. Dodatkowy 1000 zł za odkup starego telefonu OnePlus 8 Pro wycieka. Skrywa projektową niespodziankę Google jest tak zakochany w gestach Androida 10, że chce przeprowadzić zagładę innych metod nawigacji Motorola szykuje telefon z wysuwanym aparatem. Wycieka niemal wszystko... prócz nazwy