W bateriach liczy się nie tylko pojemność!

Przyglądając się bateriom stosowanym w smartfonach nie powinno się patrzeć jedynie na ich pojemność. Dostępny jest szereg technologii usprawniających działanie tych ogniw, czego najlepszym przykładem są rozwiązania zastosowane przez Sony w Xperii XZ Premium.

Najnowszy flagowy smartfon Sony wyposażony został w niewymienną baterię o pojemności 3230 mAh. Użytkownicy nie będą mogli samodzielnie wymienić ogniwa, więc ważne jest to, aby akumulator działał wydajnie przez jak najdłuższy okres. Japończycy nie chcą niczego pozostawiać przypadkowi i w Xperii XZ Premium zastosowali szereg technologii mających wydłużać żywotność baterii.

Adaptacyjne ładowanie Qnovo

Z czasem wydajność ogniw litowo-jonowych spada. Zdarza się, że przy częstym ładowaniu już po roku wydajność baterii w smartfonie spada nawet do poziomu 80 proc. Odpowiedzią na ten problem jest technologia Qnovo Adaptive Charging, która ma sprawić, że akumulatorek będzie zużywał się znacznie wolniej. Jak dokładnie działa to rozwiązanie?

Adaptacyjne ładowanie Qnovo to rozwiązanie, które stale monitoruje stan baterii i proces jej ładowania. Mierzona jest temperatura i ciśnienie, a na bazie pomiarów tak regulowane jest natężenie prądu, aby zapewnić optymalne obciążenie. Sony wskazuje, że technologia umożliwia nawet dwukrotne wydłużenie żywotności baterii w porównaniu z ogniwami w innych smartfonach.

Sony Xperia XZ Premium

Ze względu na to, że różni użytkownicy w różny sposób wykorzystują smartfony, ciężko jednoznacznie określić, jak bardzo pomaga rozwiązanie Qnovo. Pewne jest to, że po roku ogniwo litowo-jonowe w Xperii XZ Premium powinno cechować się odczuwalnie lepszą wydajnością niż te, które stosowane są w modelach bez tej technologii.

Inteligentne ładowanie baterii

Uzupełnieniem technologii Qnovo są inteligentne cykle ładowania. Chronią w pełni naładowaną baterię przed uszkodzeniem, które może wyniknąć, gdy pozostawia się ją podpiętą do ładowarki przez dłuższy czas. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy wpina się smartfona do ładowania przed pójściem spać.

Inteligentne cykle ładowania to funkcja, która przerywa ładowanie po osiągnięciu poziomu 90 proc. Doładowywanie ogniwa do 100 proc. następuje bezpośrednio przed tym, gdy użytkownik zaczyna zazwyczaj korzystać z telefonu.

Ujmując to bardziej obrazowo — gdy smartfon zostanie podłączony do ładowarki około 22, a użytkownik ma nastawiony budzik na godzinę 7:00, to ostateczne doładowywanie rozpocznie się 1,5 godz. wcześniej. Proste i efektywne.

Sony Xperia XZ Premiu - nowy aparat z trybem slow motion

Wydłużenie czasu pracy na pojedynczym ładowaniu

Sony nie poprzestało jedynie na technologiach, które zwiększają żywotność baterii. Firma wprowadziła też szereg rozwiązań, które mają wydłużać czas pracy smartfona. Kluczowym dodatkiem jest ulepszony tryb Stamina, który od dawna dostępny jest w smartfonach japońskiej firmy.

Ta programowa funkcja stale monitoruje działanie smartfona. Dzięki temu określa, jak wygląda typowe wykorzystanie urządzenia i na tej podstawie prognozuje pozostały czas działania. Gdy poziom naładowania spadnie do “niepokojącego” poziomu, aktywowany jest jeden z trzech trybów. Czym różnią się od siebie?

Podstawowa funkcja ogranicza wykorzystanie modułów łączności i używających je aplikacji, a także wyłącza programy, które wymagają dużej aktywności układu. Najbardziej restrykcyjna wersja wyłącza praktycznie wszystkie komunikaty i moduły oraz wyraźnie obniża jasność ekranu i taktowanie układu — użytkownik pozostaje z podstawowymi funkcjami, jak dzwonienie czy wysyłanie SMS-ów.

Xperia XZ Premium ze Snapdragonem 835

Dzięki trybowi Stamina użytkownicy mogą zyskać nawet kilka dodatkowych godzin działania, dzięki czemu uda im się dostać w miejsce, gdzie będą mieć dostęp do prądu. Xperia XZ Premium wspiera opcję szybkiego ładowania (standard Quick Charge 3.0), więc wystarczy kilka minut z podłączoną ładowarką, aby zasilić baterię o kilkanaście procent.

Ważna jest nie tylko pojemność

Sony nie ma się czego wstydzić, gdy idzie o pojemność baterii zastosowanej w Xperii XZ Premium, ale prawdziwą jej siłą są dodatkowe technologie, które wydłużają żywotność. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż z czasem może okazać się, że nowa Xperia działa na pojedynczym ładowaniu dłużej nawet od tych urządzeń, które wyposażone są w nieco większe ogniwa.

Materiał powstał we współpracy z Sony Mobile.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Akcesoria:

10 niedrogich, ale praktycznych akcesoriów do smartfonów Keyboard Mod, czyli fizyczna klawiatura QWERTY dla smartfonów Moto Z Dzięki tej szybce przekonałem się do zabezpieczania ekranu smartfona Ten pokrowiec na iPhone'a kosztuje ponad 20 tysięcy złotych. Ale to jeszcze nic... Sony Xperia Ear w Polsce. Cena jest wysoka, ale to nie ona jest największym problemem Occipital Bridge - gogle ostateczne? Przy tym akcesorium Gear VR i Daydream wyglądają jak zabawki dla małych dzieci Taki kabel USB powinien być w zestawie z każdym smartfonem! Nokia Moonraker na wideo. Tak wygląda i działa uśmiercony smartwatch Finów Im więcej kamer 360 trafia na rynek, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że LG zaorało konkurencję Sgnl, czyli odbieraj telefon przykładając palec do ucha Alcatel Move oficjalnie. Oto nowa linia urządzeń noszonych firmy Gear S3 Classic i Frontier oficjalnie. Nowe smartwatche Samsunga już w Polsce [aktualizacja] Oto najbardziej odjechana ładowarka do Apple Watcha Planujesz zakup smartwatcha? Oto dlaczego warto poczekać jeszcze kilka tygodni Przeprojektowany iPhone i zupełnie nowy produkt, czyli co Apple szykuje na dziesięciolecie iPhone’a Masz tego smartwatcha? Jak najszybciej go zdejmij i zwróć Wszystko co powinienneś wiedzieć o powerbankach Nokia Moonraker - tak miała wyglądać nawigacja po interfejsie uśmierconego smartwatcha Nokii Kartridże z Game Boya na smartfonie, czyli od żartu do gotowego produktu Nvidia Shield to pierwsza przystawka z Androidem TV, w której widzę sens Smartwatch OnePlusa? Taki był plan, ale... Eye-Plug, czyli zrób sobie smartfona z podwójnym aparatem Modułowego samsunga lub iPhone'a możesz mieć już dziś. Wystarczy odpowiednie etui Artykuł stronicowany

Popularne w tym tygodniu:

AirPods Pro jeszcze w październiku? Słuchawki Apple'a mają być wyjątkowo drogie