Czy 5,8-calowy ekran zawsze będzie większy od 5,7-calowego? Nie

"Galaxy S8 ma większy ekran od Note'a 7 w mniejszej obudowie!" - ze stwierdzeniem tego typu spotkaliście się pewnie nie raz. Osoby, które je wygłaszają, wielkość oceniają po długości przekątnej (S8 - 5,8 cala, Note 7 - 5,7 cala). To błędne uproszczenie. Długość przekątnej sama w sobie nijak ma się do powierzchni. Istotne są proporcje.

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Świetnie obrazuje to poniższy przykład; oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości. Gołym okiem widać, że powierzchnia tego po prawej jest większa. Ten prostokąt jest krótszy, ale większy.

Oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości

Czy zatem Galaxy S8 faktycznie ma większy ekran niż Galaxy Note 7? Sprawdźmy.

Jak obliczyć powierzchnię ekranu znając długość przekątnej i proporcje?

Wystarczy zastosować twierdzenie Pitagorasa, dzięki któremu wyliczymy długość boków ekranów.

a^2 + b^2 = c^2

Pod a i b podkładamy liczbę x-ów odzwierciedlających proporcje ekranu (dla Galaxy Note'a 7 będzie to 16 i 9). Pod c podkładamy natomiast długość przekątnej. Dla ułatwienia przeliczyłem ją na centymetry (5,7 cala to 14,48 cm).

(16x)^2 + (9x)^2 = 14.48^2

Ambitni mogą rozwiązać to równianie samodzielnie. Leniwym polecam narzędzie WolframAlpha.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Po rozwiązaniu równania wiemy, że x to ok. 0,79. Wystarczy pomnożyć tę liczbę kolejno przez 16 i 9, aby poznać długość boków ekranu Note'a 7 (12,62 na 7,1 cm). Jak obliczyć pole prostokąta nikomu tłumaczyć nie muszę.

5,7 cala okazało się większe niż 5,8 cala

Korzystając ze wspomnianego wzoru obliczyłem pole powierzchni ekranów trzech topowych smartfonów, które mają różne przekątne.

Galaxy Note 7, Galaxy S8 i Galaxy S7 edge z zachowaniem proporcji

Wyświetlacz Note'a 7 jest o ponad 4 cm² większy niż panel S8 mimo krótszej o 0,1 cala przekątnej. W przypadku S7 edge różnica względem nowszego modelu to aż 0,3 cala, ale powierzchnia mniejsza jest o niespełna 2 cm².

Inna kwestia to rozdzielczość, bo na ekranie S8 upchnięto więcej pikseli, dzięki czemu z całej trójki wyświetla on najwięcej treści. Fizycznie jego wyświetlacz nie jest jednak największy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Android 6.0 Marshmallow - jakie smartfony i tablety zostaną zaktualizowane? [aktualizacja #5] Jest już port Androida 4.0 do pobrania na Nexusa S - wrażenia [zdjęcia i wideo] Asus ZenFone 3 - pierwsze wrażenia Na IFA 2015 zabrałem 1 kabel do ładowania różnych urządzeń. Na IFA 2016 muszę zabrać 3 Komórki winne spadkom populacji pszczół Sony NXT: Xperie P i U w naszych rękach - wrażenia [wideo] Najbardziej uzależniające funkcje smartfonów. Jaki mają na nas wpływ? Google zadba o rzetelność recenzji w Google Play TOP 5 najbardziej innowacyjnych smartfonów 2016 roku HTC ma sporo racji: "Na nieuczciwych działaniach Samsunga tracą klienci..." Dlaczego ludzie kupują samsungi? Mam nadzieję, że ładowanie bezprzewodowe będzie przyszłością [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Jak wygląda składany ekran Samsunga Galaxy Fold po 10 dniach? Mateusz Morawiecki i jego potłuczony smartfon. Wiemy, jaki to model. I czemu powinien go zmienić Xiaomi Mi Note 10 wcale nie jest za drogi