Czy 5,8-calowy ekran zawsze będzie większy od 5,7-calowego? Nie

"Galaxy S8 ma większy ekran od Note'a 7 w mniejszej obudowie!" - ze stwierdzeniem tego typu spotkaliście się pewnie nie raz. Osoby, które je wygłaszają, wielkość oceniają po długości przekątnej (S8 - 5,8 cala, Note 7 - 5,7 cala). To błędne uproszczenie. Długość przekątnej sama w sobie nijak ma się do powierzchni. Istotne są proporcje.

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Świetnie obrazuje to poniższy przykład; oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości. Gołym okiem widać, że powierzchnia tego po prawej jest większa. Ten prostokąt jest krótszy, ale większy.

Oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości

Czy zatem Galaxy S8 faktycznie ma większy ekran niż Galaxy Note 7? Sprawdźmy.

Jak obliczyć powierzchnię ekranu znając długość przekątnej i proporcje?

Wystarczy zastosować twierdzenie Pitagorasa, dzięki któremu wyliczymy długość boków ekranów.

a^2 + b^2 = c^2

Pod a i b podkładamy liczbę x-ów odzwierciedlających proporcje ekranu (dla Galaxy Note'a 7 będzie to 16 i 9). Pod c podkładamy natomiast długość przekątnej. Dla ułatwienia przeliczyłem ją na centymetry (5,7 cala to 14,48 cm).

(16x)^2 + (9x)^2 = 14.48^2

Ambitni mogą rozwiązać to równianie samodzielnie. Leniwym polecam narzędzie WolframAlpha.

Po rozwiązaniu równania wiemy, że x to ok. 0,79. Wystarczy pomnożyć tę liczbę kolejno przez 16 i 9, aby poznać długość boków ekranu Note'a 7 (12,62 na 7,1 cm). Jak obliczyć pole prostokąta nikomu tłumaczyć nie muszę.

5,7 cala okazało się większe niż 5,8 cala

Korzystając ze wspomnianego wzoru obliczyłem pole powierzchni ekranów trzech topowych smartfonów, które mają różne przekątne.

Galaxy Note 7, Galaxy S8 i Galaxy S7 edge z zachowaniem proporcji

Wyświetlacz Note'a 7 jest o ponad 4 cm² większy niż panel S8 mimo krótszej o 0,1 cala przekątnej. W przypadku S7 edge różnica względem nowszego modelu to aż 0,3 cala, ale powierzchnia mniejsza jest o niespełna 2 cm².

Inna kwestia to rozdzielczość, bo na ekranie S8 upchnięto więcej pikseli, dzięki czemu z całej trójki wyświetla on najwięcej treści. Fizycznie jego wyświetlacz nie jest jednak największy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Zapomnij o wcięciu. 6 najciekawszych smartfonów z wysuwanymi aparatami LG G4 s daleko dla flagowca? "Średniaki" jeszcze nigdy nie były tak blisko flagowców GeForce NOW zmienia zasady gry. Uwielbiam tę usługę Myślisz, że iPhone 12 mini to niewypał? Nic nie rozumiesz Google Music: 20 000 piosenek za darmo, ale na razie nie dla nas Wyobraźcie sobie, jak dobry byłby iPhone, gdyby Apple nie zaniedbywał podzespołów Nieznane telefony znanych marek: Huawei Smartfon? Panie, daj pan spokój - czyli o tym, że kolejny iPhone też nie zmieni świata Jak na pijanego, to całkiem prosto chodzi, czyli kilka słów o Face ID Upłynie jeszcze chwila, zanim Windows Phone będzie konkurencyjny HTC - mistrzem ewolucji? Rozgrywka wieloosobowa w grach mobilnych

Popularne w tym tygodniu:

Czy ładowarka do telefonu może zabić? Anatomia tragedii w Lęborku Będzie mi brakować LG. Telefon tej marki zmienił moje życie Składane smartfony? Ten rynek wygląda dziś gorzej niż 2 lata temu Pierwszy flagowiec, energia słoneczna i przezroczystość. 10 nietypowych telefonów LG