Czy 5,8-calowy ekran zawsze będzie większy od 5,7-calowego? Nie

"Galaxy S8 ma większy ekran od Note'a 7 w mniejszej obudowie!" - ze stwierdzeniem tego typu spotkaliście się pewnie nie raz. Osoby, które je wygłaszają, wielkość oceniają po długości przekątnej (S8 - 5,8 cala, Note 7 - 5,7 cala). To błędne uproszczenie. Długość przekątnej sama w sobie nijak ma się do powierzchni. Istotne są proporcje.

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Galaxy S8 i Galaxy S7 edge

Świetnie obrazuje to poniższy przykład; oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości. Gołym okiem widać, że powierzchnia tego po prawej jest większa. Ten prostokąt jest krótszy, ale większy.

Oba prostokąty mają przekątną o identycznej długości

Czy zatem Galaxy S8 faktycznie ma większy ekran niż Galaxy Note 7? Sprawdźmy.

Jak obliczyć powierzchnię ekranu znając długość przekątnej i proporcje?

Wystarczy zastosować twierdzenie Pitagorasa, dzięki któremu wyliczymy długość boków ekranów.

a^2 + b^2 = c^2

Pod a i b podkładamy liczbę x-ów odzwierciedlających proporcje ekranu (dla Galaxy Note'a 7 będzie to 16 i 9). Pod c podkładamy natomiast długość przekątnej. Dla ułatwienia przeliczyłem ją na centymetry (5,7 cala to 14,48 cm).

(16x)^2 + (9x)^2 = 14.48^2

Ambitni mogą rozwiązać to równianie samodzielnie. Leniwym polecam narzędzie WolframAlpha.

Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny

Po rozwiązaniu równania wiemy, że x to ok. 0,79. Wystarczy pomnożyć tę liczbę kolejno przez 16 i 9, aby poznać długość boków ekranu Note'a 7 (12,62 na 7,1 cm). Jak obliczyć pole prostokąta nikomu tłumaczyć nie muszę.

5,7 cala okazało się większe niż 5,8 cala

Korzystając ze wspomnianego wzoru obliczyłem pole powierzchni ekranów trzech topowych smartfonów, które mają różne przekątne.

Galaxy Note 7, Galaxy S8 i Galaxy S7 edge z zachowaniem proporcji

Wyświetlacz Note'a 7 jest o ponad 4 cm² większy niż panel S8 mimo krótszej o 0,1 cala przekątnej. W przypadku S7 edge różnica względem nowszego modelu to aż 0,3 cala, ale powierzchnia mniejsza jest o niespełna 2 cm².

Inna kwestia to rozdzielczość, bo na ekranie S8 upchnięto więcej pikseli, dzięki czemu z całej trójki wyświetla on najwięcej treści. Fizycznie jego wyświetlacz nie jest jednak największy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Telefon na dwie karty SIM – przegląd najciekawszych Za SMS’y erotyczne – do więzienia Droga Nokio, czy to nie pora, by przestać ciągnąć całą markę na sentymencie? TOP 10 podróbek znanych telefonów komórkowych Jak dużym problemem jest fragmentacja Androida w Polsce? Firefox OS wszedł do Polski. Ma szansę na spory sukces Czy chciałbyś zobaczyć w sklepach więcej smartfonów z 4-calowymi ekranami? [Ankieta] Czy tak będzie wygladał Galaxy S IV!? Green PHOLED i Floating Touch na pokładzie? Apple, Samsung, Huawei i inne. Skąd się wzięły i co oznaczają nazwy technologicznych firm? 17 pomysłów na odzież dla komórkomaniaka Odwiedziłem kilka sklepów i salonów z telefonami w USA. Oto kilka spostrzeżeń Możliwości Samsunga Galaxy Note i S-Pen [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Po 6 latach zmieniłem operatora. Wybrałem mniej opłacalną ofertę i niczego nie żałuję 5G w iPhonie 12? Apple zrobił to dla operatorów, nie dla ciebie U innych standard, u Apple'a marzenie. 5 funkcji, których w iPhonie 12 Pro zabrakło