Smartfony przyszłości mogą mieć ultracienkie aparaty... bez obiektywów

Być może już wkrótce moduły aparatów, które znamy ze smartfonów, znikną z rynku. Zastąpić mogą je ultracienkie aparaty Caltecha bez tradycyjnych obiektywów.

Wkrótce w smartfonach zobaczymy aparaty bez obiektywów?

Wkrótce w smartfonach zobaczymy aparaty bez obiektywów? (fot. Marcela Kolasa)

Caltech przedstawia aparat bez obiektywu

Naukowcy z Caltech (Kalifornijski Instytut Technologiczny) opracowali nowy typ aparatów fotograficznych, który nie jest wyposażony w tradycyjną optykę. Ich nowe rozwiązanie — mimo braku obiektywu — ma działać tak samo jak dostępne na rynku aparaty. Jak to możliwe?

Zespół badaczy z Caltech przygotował niewielki układ elektroniczny, który ma pełnić rolę obiektywu. System, który określany jest jako "optical phased array" (OPA), złożony jest z wykonanych z krzemu miniaturowych receptorów światła. Dane z poszczególnych sensorów są łączone, a działanie tego rozwiązania ma być szybsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów z obiektywami.

Na tym nie kończą się zalety tego systemu. Układ może działać bowiem jako obiektywy różnego typu - użytkownicy mają mieć w przyszłości możliwość błyskawicznego "przełączania się" np. między teleobiektywem, szerokokątnym obiektywem i optyką typu "rybie oko".

Idealny rozwiązanie dla smartfonów

Kluczową zaletą technologii opracowanej przez amerykańskich naukowców są niewielkie rozmiary systemu OPA. Ma on niewielkie receptory, ale najbardziej istotny jest braku optyki, która zajmuje o wiele więcej miejsca niż sensory.

Schemat nowego aparatu Caltech, który zamiast obiektywu ma system receptorów świetlnych

Naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego wskazują więc, że ich rozwiązanie będzie zajmować niewiele miejsca w obudowach smartfonów, które powstaną w przyszłości. Możliwe będzie tworzenie jeszcze cieńszych urządzeń, jak również wykorzystanie zaoszczędzonego miejsca np. na potrzeby większej baterii.

Na aparaty bez obiektywów jeszcze poczekamy

Pracujący nad rozwiązaniem zespół przygotował już prototyp aparatu nowego typu, który złożony jest z 64 receptorów ułożonych w siatce 8 x 8. Ma on jednak jedną kluczową wadę, która na razie uniemożliwia komercyjne wykorzystanie systemu OPA — umożliwia robienie zdjęć w bardzo małej rozdzielczości.

Prototyp aparatu bez obiektywu, który opracował Caltech

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Naukowcy mają obecnie pracować nad bardziej efektywnym łączeniem sensorów, aby możliwe było zapisywanie obrazu w zadowalającej rozdzielczości. Nie ma więc co liczyć na to, że w najbliższej przyszłości powstaną smartfony z aparatami, które nie mają obiektywów. Może zmieni się to za kilka lat, ale na razie zdani będziemy na tradycyjne rozwiązania z optyką. I to nie pojedyncze, a podwójne.

Źródło: Caltech, Engadget

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Sony stworzy bezramkowy smartfon? Ten ekran JDI to umożliwi! Ultradźwięki to przyszłość. Zobacz, jakie możliwości ze sobą niosą Quick Charge 4.0 nie zagościł dobrze na rynku, a już pojawia się jego lepsza wersja ARM Cortex-A75, Cortex-A55 i Mali-G72 oficjalnie. Jest się czym ekscytować Z HTC U11 przeniesiesz się do świata Ghost in the Shell. Zazdroszczę Japończykom tego dodatku Warto czekać na smartfony ze Snapdragonem 660 Android Go, czyli system Google'a w wersji dla budżetowych smartfonów Android O ma zwiększyć bezpieczeństwo i przyspieszyć działanie aplikacji! Sony Xperia XZ Premium to sprzęt, który spodoba się fanom dobrego brzmienia Co znajdziemy we wnętrzu iPhone'a 8? Są nowe wieści Galaxy S8 i starsze samsungi z darmowym oprogramowaniem antywirusowym Fuchsia OS to system Google'a, który zastąpi w przyszłości Androida? Snapdragon 660 i 630 oficjalnie. Średnia półka nabierze mocy Harman Kardon Invoke, czyli głośnik z Cortaną Microsoftu HiKey 960, czyli Huawei i Google wydają lepszą wersję Raspberry Pi Samsung opracował nowe pamięci. Co kryje się pod nazwą MRAM? Samsung i LG pracują już nad naprawdę bezramkowymi smartfonami LG idzie śladami Samsunga. LG G6 wkrótce z nową funkcją Przyszłe iPhone'y z autorskim układem graficznym Apple'a! To już pewne Przyszłość fotografii mobilnej to oprogramowanie. A wszystko zaczęło się od Google Glass... Taki kalendarz chciałby każdy użytkownik Androida (i nie tylko) 10 nietypowych rozwiązań fotograficznych ze smartfonów Podwójny aparat? Nuda. Czekam na smartfony z czterema obiektywami Skradziony telefon? Dzięki tej technologii będzie mógł ulec autodestrukcji

Popularne w tym tygodniu:

Project Linda - Razer prezentuje urządzenie, które zmieni telefon w laptopa dla graczy. Jeśli powstanie... To rozwiązanie Qualcomma będzie rewolucją na rynku naprawdę bezprzewodowych słuchawek