Płaskie soczewki mogą zrewolucjonizować fotografię mobilną
Szklane soczewki to stary wynalazek, który tak naprawdę dużo się nie zmienił od czasu swojego powstania. Jest jednak szansa na ewolucję, a może nawet rewolucję - dzięki nanotechnologii.
13.03.2020 | aktual.: 14.03.2020 15:58
Soczewki w fotografii to stary patent sprzed 200 lat, który się praktycznie nie zmienił. Dalej mamy do czynienia ze szlifowanymi, okrągłymi kawałkami szkła o charakterystycznym przekroju. Wprawdzie optyka się rozwija - mamy coraz lepsze obiektywy i powłoki - jednak mimo wszystko jedynie udoskonalamy dwustuletnią technologię.
Soczewki mogą w przyszłości przejść niemałą rewolucję, a wszystko to dzięki wynalazkowi naukowców z Uniwersytetu w Utah.
Płaskie soczewki kluczem do miniaturyzacji?
Wymienieni uczeni zaprojektowali soczewkę, która w przeciwieństwie do tradycyjnych elementów optycznych pozbawiona jest wypukłości. Ma postać okrągłego dysku o stałej grubości. Dysk ten wykorzystuje nanostruktury naniesione na płaską powierzchnię,
Co ciekawe, ma ponoć dużo lepsze właściwości skupiające niż tradycyjne szkło. Naukowcy zapewniają, że może skupić ostrość na dwóch przedmiotach oddalonych od siebie o 6 metrów. Jak wiecie, tradycyjne obiektywy potrafią wyostrzyć tylko na jednym elemencie, są więc dosyć ograniczone. Płaskie soczewki pozwoliłyby znieść to ograniczenie.
Płaskie soczewki mają ogromny potencjał
Nowy typ soczewek najbardziej wpłynąłby na świat fotografii mobilnej. Płaskie elementy optyczne znacząco zmniejszyłyby obiektywy, co pozwoliłoby projektować jeszcze mniejsze i/lub lepsze układy optyczne w smartfonach. Podobnie sprawa wyglądałaby w fotografii tradycyjnej, gdzie dodatkowym atutem byłaby zredukowana waga.
Naukowcy twierdzą, że technologia mogłaby zostać również wykorzystana w radarach LIDAR, używanych np. w samochodach autonomicznych czy urządzeniach do skanowania terenu.