Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości

Inteligentne okulary zastąpią smartfony? Microsoft nie ma wątpliwości

Microsoft HoloLens
Microsoft HoloLens
Mateusz Żołyniak
07.08.2017 13:51, aktualizacja: 07.08.2017 16:08

Microsoft uśmiercając linię Lumia skończył już w zasadzie ze smartfonami, ale nie oznacza to, że gigant z Redmond myśli o porzuceniu rynku mobilnego. Pracownicy amerykańskiej firmy zdradzili nawet, w jakim kierunku chcą pójść i jakie urządzenia zastąpią w przyszłości smartfony dostępne obecnie na rynku.

Microsoft nigdy nie porzucił rynku mobilnego, ale...

Microsoft z powodzeniem zaczął tworzyć własne komputery i urządzenia hybrydowe. Firma stawia do tego na nowe rozwiązania jak gogle HoloLens czy inteligentny głośnik z Cortaną, który powstał we współpracy z firmą Harmam Kardon. Nawet wykupienie działu telefonów Nokii nie pozwoliło jednak firmie zaistnieć na poważnie na rynku urządzeń mobilnych.

Gigant nieźle radzi sobie, gdy idzie o rynek aplikacji - firma z Redmond przenosi swoje kluczowe usługi na platformy Android i iOS, a do tego wprowadza na nich nowe rozwiązania. Wielu ekspertów wskazuje, że to jedyny sposób Microsoftu na pozostanie na rynku mobilnym po uśmierceniu smartfonów Lumia.

Microsoft HoloLens
Microsoft HoloLens

Satya Nadella jasno wskazuje jednak, że jego firma wróci na rynek smartfonów. Szef Microsoftu zaznacza przy tym, że gdy to się już stanie, użytkownicy dostaną urządzenia znacznie różniące się od dostępnych obecnie na rynku inteligentnych smartfonów. Jakie?

Pracownicy Microsoftu: smartfony się skończyły!

Co nieco na temat planów giganta zdradzili jego pracownicy - Alex Kipman i Dona Sarkar - w podcaście, który przygotował serwis Windows Central. Jasno stwierdzili oni, że czas smartfonów dobiega końca. Ba, Kipman, który jest twórcą projektu HoloLens, dodał, że znane obecnie telefony są już martwe, ale użytkownicy po prostu o tym jeszcze nie wiedzą.

Alex uważa, że w przyszłości smartfony zostaną wyparte przez inteligentne okulary, które korzystają z technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Możliwość nanoszenia cyfrowych informacji na to, co widzi człowiek, ma sprawić, że nie będziemy potrzebować dodatkowych urządzeń z ekranami.

W bardzo podobnym tonie o inteligentnych okularach wyraża się Dona Sarkar, która stoi na czele zespołu Windows Insider. Mają być one nową kategorią urządzeń mobilnych, które użytkownicy będą zabierać wszędzie ze sobą. Zwraca przy tym uwagę, że gapienie się na ekran smartfona jest czynnością nienaturalną.

Wypowiedzi, jakich udzielili Kipman i Sarkar, mogą wskazywać, że Surface Phone, nad którym pracować ma cały czas Microsoft, będzie... inteligentnymi okularami. Wydaje się to o tyle prawdopodobną opcją, że gigant rozwija przecież stale projekt HoloLens. Nie dajcie się jednak zwieść - nie jest to produkt, który już jutro może trafić na sklepowe półki.

Gigant z Redmond zmierzy się z całą masą trudności

Inteligentne okulary, które na bieżąco nanoszą na to co widzi użytkownik szereg dodatkowych informacji, nie są czymś zupełnie nowym. HoloLens to oczywiście bardzo rozbudowane rozwiązanie tego typu, ale potencjał tych rozwiązań miały pokazać już Google Glass.

Póki co nie widać jednak, aby użytkownicy z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych produktów. I nie powinno to szczególnie dziwić, gdyż pojawiające się rozwiązania mają szereg wad. Poczynają od sprzętowych niedociągnięć - jak krótki czas pracy na baterii - po brak odpowiedniego oprogramowania i ekosystemu usług, z których można korzystać na takich okularach.

Glass Enterprise Edition
Glass Enterprise Edition

Nie dziwi specjalnie, że HoloLens jest rozwiązaniem od początku kierowanym w stronę profesjonalistów, inżynierów i pracowników naukowych. Podobną grupę docelową mają Glass Enterprise Edition, które nie tylko zastąpiły Google Glass, ale i mają być rozwijane przez zupełnie inny oddział.

Ujmując to krótko - inteligentne okulary może i w przyszłości zastąpią smartfony, ale nie nastąpi to w ciągu kilku najbliższych lat. Microsoft, który w tym czasie z pewnością nie będzie spał, może wprowadzić wcześniej inne nietypowe urządzenia, jak hybryda smartfona i pełnoprawnego PC (desktopowy Windows), na którą czekam od dawna.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)