10 faktów o Samsungu, których nie znałeś

10 faktów o Samsungu, których nie znałeś

Samsung
Samsung
Miron Nurski
27.06.2013 06:55, aktualizacja: 27.06.2013 08:55

Wszyscy wiemy, że Samsung oprócz smartfonów i tabletów produkuje także m.in. sprzęt RTV i AGD oraz samochody. Okazuje się jednak, że działalność koncernu jest o wiele szersza. Oto 10 faktów o Samsungu, których nie znałeś.

Dziś Samsung znany jest głównie z produkcji szeroko rozumianej elektroniki, jednak jego korzenie nie są z nią związane choćby w najmniejszym stopniu. Koncern zaczynał bowiem jako niewielka firma założona w 1938 roku przez koreańskiego przedsiębiorcę Lee Byung-Chula, która początkowo zajmowała się eksportem suszonych ryb, warzyw i owoców do Mandżurii i Pekinu. Kilka lat później Samsung wszedł w posiadanie młynów zbożowych i urządzeń cukierniczych, dlatego też zaczął się trudnić eksportem i sprzedażą mąki, a od 1953 roku również cukru. Dziesięć lat później doszła do tego sprzedaż polis ubezpieczeniowych. Firma Samsung Electronics powstała dopiero w 1969 roku i w pierwszych latach swojej działalności zajmowała się produkcją telewizorów. Pierwszy czarno-biały model o oznaczeniu  P-3202 pojawił się na półkach sklepowych w roku 1970.

2. Korea Południowa nazywana jest Republiką Samsunga

Samsung w swojej ojczyźnie wytwarza aż 20% produktu krajowego brutto (które w 2012 roku wyniosło 1156 mld dolarów), co czyni z niego jeden z najistotniejszych elementów południowokoreańskiej gospodarki. Zdaniem wielu ekonomistów koncern w zasadzie rządzi tym krajem. Podkreślają oni też, że nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że Lee Kun-hee - syn założyciela firmy i jej obecny prezes - ma większą władzę niż prezydent Korei Południowej. Z tego powodu wielu Koreańczyków nazywa swoją ojczyznę Republiką Samsunga.

W 1977 roku powstało przedsiębiorstwo budowlane Samsung Engineering & Construction, które do dziś wchodzi w skład Grupy Samsung. To właśnie ta firma była głównym wykonawcą wybudowanego w Dubaju budynku Burdż Chalifa, który został oddany do użytku w 2010 roku i mierzy 829 metrów wysokości. Jest to najwyższy obecnie wieżowiec na świecie.

4. Najważniejsze europejskie centrum R&D znajduje się w Warszawie

Warszawski ośrodek badań i rozwoju Samsung otworzył w 2000 roku, a jego pracownicy początkowo zajmowali się tworzeniem oprogramowania dla dekoderów telewizji cyfrowej. Teraz do ich zadań należą także m.in. prace nad systemami mobilnymi (głównie Android i do niedawna bada OS). Polski odział od 2011 roku jest najważniejszym centrum R&D Samsunga w Europie.

Od 1974 roku Samsung zajmuje się także budową masowców, kontenerowców, krążowników, statków pasażerskich oraz urządzeń pokładowych. Firma Samsung Heavy Industries z siedzibą w Seulu należy obecnie do jednej z trzech największych stoczni na świecie.

6. Samsung jest właścicielem wielu klubów sportowych

Koncern od lat wspiera także południowokoreańskie kluby sportowe. Do najważniejszych należą klub piłkarski Suwon Samsung Bluewings, który trzykrotnie zdobył mistrzostwo Korei Południowej, klub baseballowy Samsung Lions, drużyna siatkarska Daejeon Samsung Fire Bluefangs oraz drużyna koszykarska Seoul Samsung Thunders.

Sprzedaż ubezpieczeń to jedna z pierwszych działalności koncernu, gdyż międzynarodowa firma ubezpieczeniowa Samsung Life Insurance powstała już w 1963 roku. W 2011 roku działała ona w siedmiu krajach i mogła się poszczycić ponad 8 milionami klientów.

8. Zamiana "mostu śmierci" w "most życia"

Znajdujący się w Seulu most Mapo ze względu na liczbę dokonanych na nim samobójstw od lat nazywany był "mostem śmierci". Firma Samsung (a konkretnie Samsung Life Insurance) znalazła jednak sposób, by to zmienić. Na jego barierkach zamontowano czujniki ruchu oraz specjalne banery. Po zbliżeniu się do krawędzi mostu wyświetlają one przygotowane we współpracy z psychologami komunikaty, które mają odwieść potencjalnego samobójcę od skoku. Od tamtej pory liczba samobójstw spadła o 77%, a konstrukcja nazywana jest teraz "mostem życia".

W skład Grupy Samsung wchodzi także spółka Samsung Techwin, która specjalizuje się przygotowywaniu systemów zabezpieczeń, takich jak urządzenia do monitoringu, sygnalizacje włamaniowe oraz... broń. Świetnym przykładem są automatyczne działka strażnicze Samsung SGR-A1, które Korea Południowa rozstawiła na granicy z Koreą Północną. Potrafią one same namierzać i ostrzeliwać cele.

10. Największy południowokoreański lunapark

W 1976 roku otwarto Everland, czyli największy park rozrywki w Korei Południowej, który również jest własnością Samsunga. Część z jego atrakcji możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Everland Resort, Yongin, Korea

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)