iPhone X oficjalnie. "On nie ma ekranu, on jest ekranem"
10 lat po debiucie pierwszego iPhone'a Apple prezentuje nowy, jubileuszowy model. Oprócz iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus pojawił się iPhone X.
12.09.2017 | aktual.: 14.09.2017 18:34
Smartfon został zaprezentowany w wyjątkowych okolicznościach, bo w audytorium ukrywającym się pod nazwą Steve Jobs Theater. Jest ono częścią Apple Parku, czyli nowo wybudowanej siedziby najbogatszej firmy technologicznej na świecie.
Zostawmy jednak siedzibę i przejdźmy do tego, co najważniejsze. Do iPhone'a X (X jest wymawiane jako "ten", czyli po prostu dziesięć).
Zupełnie nowy wygląd
Wygląd nowego iPhone'a to coś, co - dzięki tysiącom przecieków - nie jest żadną tajemnicą od dawna. Opisując najnowszy model nie można jednak nie zacząć od wzornictwa. iPhone X wnosi na tym polu największe zmiany od początku istnienia tej serii.
Po 10 latach zniknął ikoniczny przycisk Home, a ekran został maksymalnie rozepchany, aby wypełnić niemal cały przedni panel. "On nie ma ekranu, on jest ekranem" - pisze Apple na swojej stronie.
W górnej części ekranu pojawiło się jednak charakterystyczne wycięcie na sensory, którego Apple się najwidoczniej nie wstydzi; oprogramowanie nie wyświetla w tym miejscu czarnych elementów maskujących.
Obudowa iPhone'a X to połączenie szkła i metalu
Apple sięgnął po szkło już w 2010 roku (iPhone 4), ale w ostatnich latach konsekwentnie wykorzystywał metal. W tym roku firma postanowiła jednak powrócić do szkła.
Firma deklaruje jednak, że jest to "najmocniejsze szkło, jakiego kiedykolwiek użyto w smartfonie".
Sama ramka wykonana jest natomiast ze stali nierdzewnej. Cała konstrukcja jest odporna na pył i wodę (IP67).
iPhone X ma 5,8-calowy ekran OLED
Stało się to, na co wiele osób czekało. Po dekadzie stosowania paneli LCD Apple sięgnąć po bardziej przyszłościowe rozwiązanie, czyli panel OLED. Możemy więc oczekiwać żywszych kolorów, wyższego kontrastu i głębszej czerni.
Apple nazywa swój ekran Super Retina display. Ma on 5,8-calową przekątną i nietypową rozdzielczość 2436 x 1125 pikseli (458 ppi). Proporcje to 19,5:9 (18,5:9 odejmując łuk na górze, który nie jest wypełniany przez treści).
Wyświetlacz wspiera także technologie HDR oraz True Tone (odcień i intensywność obrazu wyświetlacza są dopasowywane do światła w otoczeniu). Nie zabrakło oczywiście także wykrywania siły nacisku 3D Touch.
Face ID zamiast Touch ID
iPhone X jest pierwszym od 2013 roku iPhone'em bez czytnika linii papilarnych. Został on zastąpiony przez funkcję rozpoznawania twarzy. Jest ona jednak znacznie doskonalsza od tej, którą można znaleźć w smartfonach konkurencji.
Touch ID wykorzystuje także diodę niewidocznego dla ludzkiego oka światła podczerwonego, która rozprasza niewielkie punkty po twarzy użytkownika. Oprogramowanie mierzy odległość między punktami, dzięki czemu jest w stanie wykryć dokładny kształt twarzy. Dzięki wykorzystaniu podczerwieni funkcja ta ma działać sprawnie nawet w całkowitej ciemności. Również okulary, zmieniona fryzura czy nakrycie głowy nie mają stanowić problemu.
Jako że twarz skanowana jest w 3D, nie da się jej oszukać zdjęciem. Apple deklaruje, że nawet profesjonalnie wykonana maska nie zadziała.
Funkcję tę będzie można wykorzystywać nie tylko do odblokowywania telefonu, ale i autoryzowania płatności Apple Pay czy logowania do aplikacji firm trzecich.
Skaner twarzy ma być bezpieczniejszy niż skaner linii papilarnych
Apple twierdzi, że ryzyko odblokowania telefonu przy pomocy odcisku palca przez przypadkową osobę wynosi 1 do 50 000. W przypadku skanowania twarzy ma to być 1 do 1 000 000.
Sama firma przyznaje jednak, że ryzyko rośnie w przypadku osób spokrewnionych. Tym, którzy mają bliźniaka, zaleca się korzystanie z PIN-u...
Potężny układ Apple A11 Bionic
Sercem iPhone'a X jest układ A11 Bionic, który składa się z dwóch rdzeni wydajnych oraz czterech energooszczędnych. Ten sam układ napędza iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus.
Testy wydajnościowe, na które powołuje się Apple, wskazują na to, że będzie to jednostka cechująca się potężną wydajnością. A już A10 z iPhone'a 7 do dziś pozostaje jednym z najszybszych układów na rynku, a A11 ma być o 30 proc. szybszy.
A tak prezentuje się pełne wyposażenie iPhone'a X:
Apple iPhone X | |
---|---|
Producent | Apple |
Model procesora | Apple A11 Bionic |
Segment | Smartfon flagowy |
System operacyjny | iOS 11 |
Przekątna ekranu | 5.8″ |
Rozdzielczość ekranu | 2436 x 1125 |
Maksymalna pamięć operacyjna | 3 GB RAM |
Maksymalna pamięć wewnętrzna | 256 GB |
Rozdzielczość matrycy | 12 Mpix |
Dodam tylko, że Apple oficjalnie nie ujawnił, ile RAM-u ma iPhone X, ale wiarygodne wycieki wskazują na to, że 3 GB.
Producent nie ujawnił również pojemności baterii. Wspomniał jedynie, że ta ma wytrzymywać na jednym ładowaniu nawet 2 godziny dłużej niż akumulator iPhone'a 7, więc powinno być dobrze.
Udoskonalony podwójny aparat
Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego iPhone'a 7 Plus, również i tym razem Apple zastosował podwójny aparat. Ma on:
- 12-megapikselową matrycę ze standardowym obiektywem, przysłoną f/1,8 optyczną stabilizacją obrazu;
- 12-megapikselowy aparat z teleobiektywem (2-krotne przybliżenie optyczne), przysłoną f/2,4 i optyczną stabilizacją obrazu.
Drugi aparat doczekał się zatem ważnego udoskonalenia: jaśniejszej przysłony (f/2,4 zamiast f/2,8) i optycznej stabilizacji. Robione za pomocą teleobiektywu zdjęcia nocne powinny być zatem lepszej jakości.
Podobnie jak w przypadku iPhone'a 8, chip A11 Biotic ma umożliwić skuteczniejszą pracę algorytmów poprawiających jakość zdjęć. Aparat ma wykrywać scenę i dostosowywać wszystkie parametry. W trybie portretowym natomiast nie tylko rozmywać tło, ale i imitować padające na twarz oświetlenie studyjne (tryb Portrait Lighting).
Warto wspomnieć również o możliwości nagrywania filmów 4K przy 60 klatkach na sekundę.
TrueDepth, czyli wykrywanie głębi także w przednim aparacie
Jako że przedni aparat wspierany jest przez sensory skanujące twarz w 3D, możliwe będzie rozmywanie tła także podczas robienia selfie. iPhone X ma świetnie współpracować z aplikacjami mapującymi twarz (np. Snapchat).
Więcej szczegółów na temat aparatów nowych iPhone'ów poznacie z materiału przygotowanego przez Fotoblogię.
Animoji, czyli animowane emoji
Dwa aparaty mają służyć także do wykrywania ruchów twarzy. Postaci z emoji mają idealnie naśladować mimikę użytkownika.
Taką emotkę będzie można następnie wysłać przez aplikację Wiadomości.
Gesty zamiast przycisku Home
Jako że spod ekranu zniknął fizyczny przycisk, Apple musiał zastąpić go software'owo:
- aby wybudzić telefon, wystarczy tapnąć w powierzchnię ekranu;
- aby powrócić do ekranu głównego, należy przeciągnąć palec od dołu ekranu;
- aby wyświetlić listę ostatnio używanych aplikacji, należy przeciągnąć palec od dołu ekranu i przytrzymać go przez ułamek sekundy.
Przełączać się między otwartymi aplikacjami można także przesuwając palec po dolnej krawędzi ekranu.
Siri można natomiast wywołać głosowo lub przytrzymując palec na przycisku zasilania, który jest teraz nieco większy niż w poprzednich modelach.
AirPower - Apple zrobił bezprzewodowe ładowanie dobrze
Jednym z powodów rezygnacji z metalu na rzecz szkła jest implementacja ładowania indukcyjnego. Jako że iPhone X nie ma gniazda słuchawkowego, bezprzewodowe ładowanie w określonych sytuacjach może rozwiązać problem jednoczesnego ładowania i słuchania muzyki po kablu.
Kiedyś zastanawiałem się, czy Apple wynajdzie bezprzewodowe ładowanie na nowo. Poniekąd wynalazł. Technologia AirPower ma umożliwić ładowanie kilku urządzeń (np. iPhone X, Apple Watch i AirPods) na jednej ładowarce jednocześnie. Niestety na specjalną ładowarkę poczekamy do 2018 roku.
Premiera iPhone'a X w listopadzie. Tanio nie jest
iPhone X trafi globalnie do przedsprzedaży 27 października, a do pierwszych klientów 3 listopada. Ceny? Cóż, lepiej usiądźcie...
- iPhone X 64 GB - 4979 zł
- iPhone X 256 GB - 5729 zł
Smartfon będzie dostępny w szarej i srebrnej wersji kolorystycznej. Obie - wbrew wcześniejszym plotkom - mają czarne przody.
Jacyś chętni?