mObywatel już do pobrania. Wszystko o dowodzie osobistym w smartfonie

W listopadzie 2016 roku pisaliśmy o realizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji programie mDokumentów. Teraz wchodzi on na kolejny poziom dzięki aplikacji mObywatel, którą możecie już pobrać na swoje smartfony.

Dowód osobisty w smartfonie staje się faktem

Dowód osobisty w smartfonie staje się faktem (smartmockups.com)

mObywatel, czyli dokumenty w smartfonie

mObywatel to aplikacja pozwalająca zastąpić smartfonem wybrane dokumenty. Docelowo - oprócz dowodu osobistego - ma to być także Karta Miejska, Legitymacja Studencka, Prawo Jazdy oraz Karta Dużej Rodziny.

Dlaczego docelowo? Kolejne mDokumenty wprowadzane będą stopniowo. Ich uruchomienie zaplanowano na pierwszy kwartał 2018.

mTożsamość to pierwsza usługa, z której mogą korzystać użytkownicy aplikacji mObywatel

mTożsamość to usługa, która pozwala zastąpić dowód osobisty na linii obywatel-obywatel.

Z tej funkcji aplikacji mObywatel będzie można skorzystać chociażby podczas samochodowej stłuczki czy podpisywania umowy (np. sprzedaży). Nie będzie konieczne przepisywanie danych z dowodu czy wzajemne robienie zdjęć dokumentów, co ma często miejsce w przypadku stłuczek.

mDokumenty i mObywatel — czy to w ogóle bezpieczne?

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że mDokumenty są bezpieczniejsze od tradycyjnych dokumentów. Ktoś, kto ukradnie fizyczny dowód, zyskuje natychmiastowy dostęp do danych. W przypadku aplikacji kradzież telefonu nie jest równoznaczna z kradzieżą wirtualnych dokumentów.

Dostęp do aplikacji mObywatel jest zabezpieczony hasłem. Dodatkowo telefon może mieć własne zabezpieczenie (np. odcisk palca).

Czy z dokumentów w aplikacji mObywatel można skorzystać w banku lub urzędzie?

Na razie nie, bo — jak wspomniałem — na razie usługa działa na linii obywatel-obywatel. W połowie grudnia ruszyć ma jednak program pilotażowy, który pozwoli na wymianę danych między obywatelem a podmiotem komercyjnym, więc banki, telekomy, poczta itp. będą mogły weryfikować tożsamość korzystając z dokumentów w aplikacji.

Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje już także z PKP, więc można oczekiwać, że podczas kontroli biletu imiennego będzie można okazać wirtualny dowód lub legitymację studencką.

Docelowo mDowody Osobiste akceptować mają także urzędy, policja itp., ale start tej usługi zaplanowany jest dopiero na bliżej nieokreślony termin w pierwszej połowie 2018 roku. Według pierwszych planów urzędy miały iść na pierwszy ogień, ale nastąpiło opóźnienie ze względów legislacyjnych.

Jak skorzystać z funkcji mTożsamość i udostępnić komuś dane z dowodu?

Po ówczesnym zalogowaniu (potrzebny jest Profil Zaufany (eGo), który można założyć bez wychodzenia z domu) wymiana danych wygląda tak:

 • jeden użytkownik uruchamia aplikację i wybiera funkcję mTożsamość;
 • z listy opcji wybiera przekazanie danych;
 • na jego ekranie wyświetla się kod QR;
 • drugi użytkownik skanuje kod korzystając z opcji odbioru danych;
 • na smartfonach użytkowników wyświetla się prośba o wzajemną wymianę danych;
 • na ekranach smartfonów pojawiają się dane z dowodu osobistego drugiego użytkownika.

Cały proces trwa dosłownie kilka sekund.

Połączenie online nie jest konieczne

Wymiana danych następuje w trybie offline, więc nawet w miejscu bez zasięgu możliwe jest wymienienie się danymi.

W razie wątpliwości co do autentyczności danych można jednak połączyć się z bazą i je zweryfikować. Do tego potrzebne jest jednak połączenie z siecią.

Jakie dane są udostępniane?

mTożsamość zawiera dane z rejestru PESEL oraz Rejestru Dowodów Osobistych, czyli:

 • imię;
 • nazwisko;
 • data urodzenia;
 • numer PESEL;
 • zdjęcie;
 • numer dowodu;
 • termin ważności;
 • organ odpowiedzialny za wydanie dokumentu.

Jak długo odebrane dane przechowywane są w pamięci telefonu?

W programie beta użytkownik ma dostęp do odebranych danych przez 30 dni, lecz finalnie czas ten może ulec wydłużeniu lub skróceniu. Ministerstwo Cyfryzacji monitoruje, ile czasu ludzie będą potrzebować na załatwienie wszystkich formalności związanych np. z samochodową stłuczką.

Kto może pobrać aplikację mObywatel?

Na razie aplikacja mObywatel jest kompatybilna tylko z systemem Android w wersji przynajmniej 6.0 Marshmallow. Pierwszeństwo Androida wynika z dominujących udziałów tego systemu na polskim rynku.

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już jednak także nad wersją na system iOS. Ta ma się pojawić w styczniu 2018.

Czy z aplikacją mObywatel można przekroczyć granicę Polski?

Na razie — nie. Wymagałoby to zmiany prawa na poziomie unijnym. Ministerstwo Cyfryzacji wierzy jednak, że prędzej czy później wirtualne mDokumenty będą akceptowane na terenie całej Unii.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadza tego typu rozwiązanie. Z dokumentów w smartfonach korzystać można także w Estonii, Austrii oraz Skandynawii.

Czy można już przestać korzystać z tradycyjnych dokumentów?

Na to jeszcze za wcześnie. Na razie z wirtualnego dowodu można korzystać tylko podczas wymiany danych między obywatelami, a i w tym przypadku nie ma się pewności, że będzie to możliwe. Podczas stłuczki nie ma się pewności, że trafi się na kogoś, kto ma kompatybilny telefon i zainstalowaną aplikację.

Ministerstwu Cyfryzacji zależy na promowaniu mDokumentów i aplikacji mObywatel, dlatego obywatele będą z pewnością na każdym kroku zachęcani do korzystania z niej. Trochę wody w Wiśle musi jednak upłynąć, zanim dokumenty w smartfonie staną się powszechne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Przyszłe iPhone'y mają mieć Face ID i Touch ID [#wSkrócie] Gwiazdkowe gwiazdki w Play Masz samsunga? Producent teoretycznie może zdalnie kasować twoje pliki Doradca pre-paid podpowie, jaką wybrać taryfę Aktualizacja Samsunga Galaxy S II i Galaxy Note w marcu? Smartfony z klapką wrócą do łask. Chińczycy już o to zadbają Czas na rebranding TP. Teraz będzie tylko Orange Chińczycy chcą czterech kart SIM w telefonach! Ekran Moto Z2 Force jest odporny na stłuczenia, ale niekoniecznie na... odklejenia "Minecraft Earth" zapowiedziany. Kultowa gra także w wersji AR [#wSkrócie] Dzień bez telefonu komórkowego Alcatel Miss Sixty - telefon dla modnych kobiet?

Popularne w tym tygodniu:

LG przekroczyło granicę i przeprasza. Seksistowska reklama smartfonu znika z TikToka Apple Glass to kolejna duża rzecz. Sporo przecieków na temat inteligentnych okularów Sony Xperia 1 II: rusza przedsprzedaż w Polsce. Cena? Lepiej usiądź Huawei reaguje na ostatnie decyzje USA. Twierdzi, że odbiją się Amerykanom czkawką OnePlus nie chce, byś prześwietlał ubrania koleżanek, więc wyłączy Ci jeden z aparatów [aktualizacja] Snapdragon 875 może dostać porządnego kopa. Oto nowe architektury ARM Samsung Galaxy Note 20 raczej nie da powodów do narzekań na Exynosa FBI musi mieć nakaz sądowy, by spojrzeć na ekran blokady podejrzanego Samsung Galaxy Note 20+ wycieka. Oto jak ma wyglądać Xiaomi wchodzi do małych miast. Nowy Mi Store pojawił się w Czeladzi Pierwsze aplikacje bankowe już w Huawei AppGallery. Ale... tylko na telefonach z Google Play Nadchodzi Żappka Pay. Żabka też chce mieć swoje płatności mobilne