Galaxy Upcycling, czyli zamień stary telefon w automat do gier, domofon albo kontroler do akwarium. Samsung rusza ze świetnym projektem

Cenne miejsce w twojej szufladzie zabiera stary smartfon, którego nie używasz od lat? Samsung przychodzi z pomocą i bynajmniej nie chodzi o odkupienie urządzenia.

Nawet w starych telefonach drzemie nieograniczony potencjał

Codziennego użytkowania 5-letniego smartfona raczej nie da się wpisać na listę najprzyjemniejszych doznań na świecie. Chyba że gdzieś na samym dole, między próbą zjedzenia łyżki cynamonu a nadepnięciem bosą stopą na klocek LEGO.

Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu mówimy o małym komputerku o sporych możliwościach. To, że po tylu latach nie trzeba się z nim specjalnie cackać, może być wręcz jego zaletą.

Mój tata przykładowo używa leciwego już Galaxy Note'a II jako domowego odtwarzacza muzyki. Smartfon podłączony do wzmacniacza z głośnikami wisi sobie przyczepiony do ściany i pozwala wygodnie korzystać z radia internetowego czy odtwarzać muzykę z innych źródeł.

Wiele osób wykorzystuje stary telefon w roli kamery samochodowej. Jakość rejestrowanego wideo może być zadowalająca nawet w przypadku naprawdę starych urządzeń, a dzięki smartfonowemu systemowi i modułom łączności nagranym materiałem łatwiej zarządzać niż w przypadku prostych rejestratorów.

Galaxy Upcycling, czyli pomysły Samsunga na wykorzystanie starych smartfonów

Zespół C-Lab, który został stworzony przez Samsunga w celu rozwijania eksperymentalnych produktów, ruszył z inicjatywą Galaxy Upcycling. Nazwa projektu jest nieprzypadkowa, bo upcykling to — jak czytamy na Wikipedii - "forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce".

Produktem o wartości wyższej niż kurzący się przycisk do papieru może być np. zaawansowany kontroler do akwarium z funkcją wykrywania jakości wody i dystrybucji pokarmu dla rybek. Dzięki całkowicie nowemu oprogramowaniu oraz specjalnemu akcesorium, w taką rolę wcielić się może Galaxy S III z 2012 roku.

Na tym pomysły się nie kończą. Stary smartfon może się zamienić w inteligentny domofon z kamerą

Zobacz również: Samsung Galaxy A (2017) - wideoprezentacja

… czy serce inteligentnej miski dla psa

Koreańczycy pomyśleli również o starych tabletach. Co powiecie na komputer z Ubuntu

… albo automat do gier retro?

Smartfony jako maszyna do wydobywania bitcoinów? Czemu nie

Ciężko sobie wyobrazić, by ktoś miał w domu 40 niepotrzebnych Galaxy S5. Jeśli jednak zrobiliście ostatnio napad na komis ze smartfonami i nie wiecie, co zrobić z łupem, Samsung przychodzi z gotowym rozwiązaniem.

W tym przypadku użyto aż 40 smartfonów, ale podobno wystarczy 8, by wydajnościowo przebić przeciętną stacjonarkę.

Samsung Upcycling to naprawdę świetna inicjatywa!

Smartfony tanieją w błyskawicznym tempie, przez co po latach są często warte mniej niż inne produkty o podobnych możliwościach. Używane Galaxy S III chodzą obecnie na Allegro po 150–180 zł. To pozwala się zastanawiać, czy zamiast sprzedawać telefon za grosze, nie lepiej dać mu drugie życie.

Miło, że Samsung opracowuje gotowe rozwiązania. A nie wspomniałem jeszcze o najważniejszym.

Wszystkie projekty i oprogramowanie udostępniane będą za darmo

Gdy projekt Galaxy Upcycling oficjalnie ruszy (co powinno nastąpić wkrótce), wszystkie projekty wraz z instrukcjami będzie można znaleźć na stronie upcycling.io.

Bezpłatnie pobrać będzie można też potrzebne oprogramowanie. W wielu przypadkach takie, które całkowicie podmienia Androida na inny system.

Jeśli jakiś produkt wymaga specjalnych dodatków (np. dystrybutor pokarmu do rybek), będzie można je zakupić przez wspomnianą stronę.

W projekt Galaxy Upcycling Samsung chce zaangażować także społeczność

Członkowie społeczności będą mogli opracowywać własne rozwiązania i udostępniać je innym użytkownikiem.

Jeśli pomysł chwyci (a wiele wskazuje na to, że tak się stanie), strona Galaxy Upcycling może być prawdziwą kopalnią pomysłów na ponowne wykorzystanie starego telefonu lub tabletu. Na razie moim faworytem jest automat do gier w stylu retro.

Będziemy przyglądać się rozwojowi projektu. Gdy pojawią się jakieś interesujące rozwiązania, na pewno je opiszemy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Google zapowiada 3 zmiany w Sklepie Play. Firma bierze się za stare, nieaktualne aplikacje Ninebot mini oficjalnie. Xiaomi prezentuje alternatywę dla segwaya, którą sparujesz ze smartfonem Przyszłe Windows Phone’y będą wiedzieć, kiedy mają się uciszyć? Samsung Gear 2 na naszych rękach. Koreańczycy odrobili zadanie domowe Marzenia o mobilnej przyszłości technologii Apple A7 – 64 bity, które zmieniają wszystko [cz. 3] Przełomowe technologie, które wypłynęły na rozwój komórek i smartfonów [wideo] ZNAPS - magnetyczne złącze ładowania w każdym smartfonie i tablecie Quick Charge 2.0 vs zwykła ładowarka - zobacz porównanie szybkości ładowania Samsung chce zwiększyć czas pracy inteligentnej galanterii giętkimi bateriami W laboratoriach Google X aktualnie jest ponad 20 projektów związanych z bateriami Samsung Exynos 9 Series 8895 oficjalnie. Jakie korzyści da użytkownikom Galaxy S8?

Popularne w tym tygodniu:

Internet mobilny – świetne rozwiązanie dla każdego