Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play
Google postanowił dobrać się do twórców aplikacji, którzy w niewłaściwy sposób korzystają z funkcji Ułatwienia dostępu. Konsekwencją działań giganta może być usunięcie ze sklepu Google Play szeregu popularnych pozycji.
Ułatwienia dostępu są niewłaściwie wykorzystywane
Google już lata temu udostępnił Accessibility Services, czyli Ułatwienia dostępu. Pod nazwą tą kryje się szereg opcji programistycznych stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Umożliwiają one deweloperom dodawanie w swoich programach funkcji, dzięki którym będą one mogły wpływać na działanie innych aplikacji. Gigant sprawdził jak twórcy korzystającym z tego rozwiązania.
Firma z Mountain View nie była zadowolona z odkrycia, że wielu deweloperów postanowiło nagiąć nieco reguły i wykorzystać Ułatwienia dostępu do innych celów niż zakładał Google. Dotyczy to dodania np. funkcji szybkiego wypełniania pól tekstowych czy przenoszenia treści z innych programów.
Według Google'a sytuacja taka nie może mieć miejsca. Accessibility Services mogą oczywiście pomóc w rozszerzeniu funkcjonalności danego programu, ale jednocześnie wpływają na bezpieczeństwo. Niektóre programy mogą wykorzystać tę opcją do odczytywania wszystkich danych z innych aplikacji (np. bankowej), gdy otrzymają od użytkownika stosowne uprawnienia.
Może wydawać się, że na ryzyko narażone są tylko te osoby, które nie zwracają uwagi na wymagania aplikacji. Racja, ale prawdą jest też to, że dotyczy to zdecydowanej większości użytkowników smartfonów.
Sporo aplikacji zniknie wkrótce z Google Play?
Wątek dotyczący zamieszania dookoła Ułatwienia dostępu wypłynął na Reddicie, a temat dość szybko podłapał serwis Android Police. Poinformował on, że Google skontaktował się już z szeregiem deweloperów, który w niewłaściwy sposób korzystają z jego API. Na liście znalazły się takie pozycje jak LastPass, Universal Copy, Clipboard Actions, Cerberus, Tasker czy BatterySaver.
Firmy dostały od giganta 30 dni na poprawienie swoich programów. Jeżeli po tym czasie będę one w dalszym ciągu w niewłaściwy sposób wykorzystać Accessibility Services, to zostaną one zwyczajnie usunięte z bazy Google Play. Dotyczy to też nowych programów. Jeżeli nie będą służyć osobom niepełnosprawnym, to nie ma mowy, aby mógł wykorzystywać to rozwiązanie.
Bardziej dokładna kontrola zasobów Google Play to dobra wiadomość. Mam nadzieję, że Google nie poprzestanie tylko na tym jednym rozwiązaniu.