Google stawia sprawę jasno. Deweloperzy albo poprawią aplikacje, albo znikną one z Google Play

Google postanowił dobrać się do twórców aplikacji, którzy w niewłaściwy sposób korzystają z funkcji Ułatwienia dostępu. Konsekwencją działań giganta może być usunięcie ze sklepu Google Play szeregu popularnych pozycji.

Ułatwienia dostępu są niewłaściwie wykorzystywane

Google już lata temu udostępnił Accessibility Services, czyli Ułatwienia dostępu. Pod nazwą tą kryje się szereg opcji programistycznych stworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Umożliwiają one deweloperom dodawanie w swoich programach funkcji, dzięki którym będą one mogły wpływać na działanie innych aplikacji. Gigant sprawdził jak twórcy korzystającym z tego rozwiązania.

Firma z Mountain View nie była zadowolona z odkrycia, że wielu deweloperów postanowiło nagiąć nieco reguły i wykorzystać Ułatwienia dostępu do innych celów niż zakładał Google. Dotyczy to dodania np. funkcji szybkiego wypełniania pól tekstowych czy przenoszenia treści z innych programów.

API wchodzące w skład Accessability Service

Według Google'a sytuacja taka nie może mieć miejsca. Accessibility Services mogą oczywiście pomóc w rozszerzeniu funkcjonalności danego programu, ale jednocześnie wpływają na bezpieczeństwo. Niektóre programy mogą wykorzystać tę opcją do odczytywania wszystkich danych z innych aplikacji (np. bankowej), gdy otrzymają od użytkownika stosowne uprawnienia.

Może wydawać się, że na ryzyko narażone są tylko te osoby, które nie zwracają uwagi na wymagania aplikacji. Racja, ale prawdą jest też to, że dotyczy to zdecydowanej większości użytkowników smartfonów.

Sporo aplikacji zniknie wkrótce z Google Play?

Wątek dotyczący zamieszania dookoła Ułatwienia dostępu wypłynął na Reddicie, a temat dość szybko podłapał serwis Android Police. Poinformował on, że Google skontaktował się już z szeregiem deweloperów, który w niewłaściwy sposób korzystają z jego API. Na liście znalazły się takie pozycje jak LastPass, Universal Copy, Clipboard Actions, Cerberus, Tasker czy BatterySaver.

Firmy dostały od giganta 30 dni na poprawienie swoich programów. Jeżeli po tym czasie będę one w dalszym ciągu w niewłaściwy sposób wykorzystać Accessibility Services, to zostaną one zwyczajnie usunięte z bazy Google Play. Dotyczy to też nowych programów. Jeżeli nie będą służyć osobom niepełnosprawnym, to nie ma mowy, aby mógł wykorzystywać to rozwiązanie.

Bardziej dokładna kontrola zasobów Google Play to dobra wiadomość. Mam nadzieję, że Google nie poprzestanie tylko na tym jednym rozwiązaniu.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Źródło: Android Police, Reddit

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Samsung "zapowiada" układ, na którym oparty będzie Galaxy S9 Eksperci nie mają wątpliwości - iPhone X ma najlepszy ekran na rynku Fast Pair, czyli Android z szybszym parowaniem urządzeń Bluetooth Galaxy Upcycling, czyli zamień stary telefon w automat do gier, domofon albo kontroler do akwarium. Samsung rusza ze świetnym projektem Courier 2.0, czyli Microsoft może zrealizować jeden ze swoich najlepszych konceptów Face ID w iPhonie X będzie mniej dokładne, niż pierwotnie zapowiadano? [Aktualizacja: Apple neguje przecieki] Smartfon i komputer w jednym? Idealne rozwiązanie jest dostępne już dziś, ale... Problemy z ekranami Google Pixel 2 XL są coraz poważniejsze Linux on Galaxy, czyli Samsung DeX wskoczy na nowy poziom aptX HD to przyszłość. Czym właściwie jest i jak można go wykorzystać? Pojedynczy aparat i ładnie rozmyte tło, czyli jak Google'owi udało się zastąpić dwa aparaty jednym Pixel Visual Core - pierwszy mobilny układ Google'a w Pixelu 2 Qualcomm Snapdragon 636 oficjalnie. Świetne rozwiązanie dla niedrogich smartfonów z ekranami 18:9 4 rozwiązania, którymi producenci powinni się mocniej zainteresować HD Voice+ w T-Mobile, czyli jeszcze wyższa jakość rozmów telefonicznych! Pi - prawdziwie bezprzewodowa ładowarka. Naładuje twój telefon na odległość Oto pomysły Google'a na wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości. Niektóre są genialne! Ha, miałem nosa z holograficznym smartfonem RED Hydrogen One. Firma ujawnia zasadę jego działania #wSkrócie: Huawei przed Apple'em, brak Snapdragona 836 i nienaprawialny Essential Phone Kirin 970 oficjalnie. Huawei Mate 10 z najmądrzejszym układem na rynku? MediaTek Helio P23 i Helio P30 oficjalnie. Znajdziesz je w smartfonach ze średniej półki LG V30 ma być bezkonkurencyjny w kwestii jakości dzwięku Nokia OZO Audio - wszystko o rozwiązaniu, które ma być wielką zaletą Nokii 8 Wow! Mam nadzieję, że to rozwiązanie Qualcomma szybko trafi do smartfonów