Messenger pozwoli wysłać zdjęcia o wyższej rozdzielczości. Czekałem na to od lat

Messenger przy wszystkich swoich niewątpliwych zaletach ma jedną poważną wadę - kompletnie nie nadaje się do przesyłania zdjęć. To wkrótce ulegnie jednak zmianie.

Za pomocą Messengera wyślesz zdjęcia o wysokiej rozdzielczości

Za pomocą Messengera wyślesz zdjęcia o wysokiej rozdzielczości (mockuper.net)

Messenger pozwalał dotychczas na wysyłanie zdjęć o maksymalnej rozdzielczości 2048 x 2048. To raptem 4 Mpix przy założeniu, że grafika jest kwadratowa. Przez bardzo agresywną kompresję wysyłane zdjęcia mocno tracą na jakości.

W efekcie Messenger nadawał się co najwyżej do zrobienia zdjęcia w sklepie i wysłania go współlokatorowi z pytaniem, który szampon kupić. Nie ma mowy, by w takiej postaci wysłać komuś chociażby zdjęcia z wakacji do albumu. W redakcji silna kompresja Messengera utrudnia nam natomiast przesyłanie między sobą grafik do artykułów.

Messenger zwiększa maksymalną rozdzielczość zdjęć 4-krotnie

Najnowsza wersja aplikacji na iOS i Androida obsługuje fotki 4096 x 4096 pikseli, czyli 16 Mpix. 12-megapikselowe aparaty Galaxy S8 czy iPhone'a X robią zdjęcia 4032 x 3024, więc nowy facebookowy limit można uznać za wystarczający.

Oczywiście nie ma co się łudzić, że Facebook całkowicie zrezygnuje z kompresji, więc przesyłane fotki zapewne w dalszym ciągu będą tracić na jakości. Gigant obiecuje jednak zauważalną gołym okiem poprawę szczegółowości przy zachowaniu obecnej prędkości przesyłania.

Dlaczego Facebookowi wprowadzenie tak prozaicznej zmiany zajęło tak długo?

Może się wydawać, że przesłanie 16-megapikselowego zdjęcia to w dzisiejszych czasach żaden technologiczny wyczyn, ale w przypadku gigantów pokroju Messengera problemem jest efekt skali.

Twórcy komunikatora chwalą się, że każdego miesiąca użytkownicy przesyłają 17 miliardów zdjęć. Każdy 1 MB mniej na pojedynczej fotce przekłada się zatem na 17 milionów GB zaoszczędzonego transferu i miejsca na serwerach miesięcznie. Kompresując fotkę o wysokiej rozdzielczości do 4 Mpix można zaoszczędzić nie 1, lecz kilka MB.

Zobacz również: Sztuczna inteligencja Facebooka zadba o idealne selfie

Ciężko zatem sobie wyobrazić, jak ogromnym przedsięwzięciem z logistycznego punktu widzenia jest dla Facebooka wprowadzenie tak — wydawałoby się — drobnej zmiany jak zwiększenie maksymalnej rozdzielczości przesyłanych zdjęć. Z tego też powodu zdjęcia 4K w pierwszej kolejności trafiły do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej, a kolejne kraje będą dopisywane do listy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" Files Go, czyli Google będzie miał własnego menedżera plików SkyCash - szkoda, że tak świetna usługa ma tak skopaną aplikację Fałszywy WhattsApp w sklepie Play pobrany ponad milion razy Gameloft porzuca mobilnego Windowsa. Użytkownicy nie zostaną jednak na lodzie Spełnij swoje marzenia Microsoft Edge zmierza na Androida i iOS. Jest i "nowy" Microsoft Launcher Meizu oficjalnie powraca do Polski! Znamy szczegóły Gdybym mógł zostawić na telefonie tylko 10 najpotrzebniejszych aplikacji... Jestem agentem Tajnej Służby Jego Świętobliwości i wykładam karty na stół, czyli o smartfonach i aplikacjach w Kościele Nowa aplikacja YouTube'a jest świetna. W końcu nie muszę korzystać z zamiennika Oto, jak śledzić na smartfonie mistrzostw Europy w siatkówce 2017 Banuba - nowa aplikacja z wirtualnymi maskami jak na Snapchacie Bothie - nie musisz czekać na Nokię 8, skorzystaj z jej sztandarowej funkcji już dziś Google Kontakty w końcu pobierzesz na dowolny telefon. Prawie dowolny Appshaker 2 #48 - Golden Hour, Eternal Card Game, Sleep orbit i inne Ta decyzja Opery nie spodoba się wielu użytkownikom. Koniec Opery Max Najlepsze aplikacje astronomiczne. Zlokalizuj Perseidy i zobacz Ziemię z kosmosu Appshaker 2 #47: "A Planet of Mine", "Vector Pop" i niezwykły kalkulator Google wypowiada wojnę wibrującym reklamom Powstanie Warszawskie: dzięki tym aplikacjom dowiesz się o nim więcej Appshaker 2 #46: Loopsie, HHTAN, Virtua Tennis Chalange i inne

Popularne w tym tygodniu:

Aplikacja CRADLE zbada twoje oczy. Wystarczy jej zdjęcie