iPhone z Click Wheelem - żart Steve'a Jobsa według wczesnych planów mógł niewiele odbiegać od rzeczywistości

iPhone z Click Wheelem - żart Steve'a Jobsa według wczesnych planów mógł niewiele odbiegać od rzeczywistości (Apple)

iPhone mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz 20 różnych prototypów

Gdyby iPhone był człowiekiem, w tym roku zdmuchnąłby 10 umieszczonych na urodzinowym torcie świeczek. Z tej okazji Apple tworząc iPhone'a X po raz pierwszy w historii zdecydował się na gruntowną zmianę wzornictwa. Amerykański flagowiec od samego początku mógł jednak wyglądać zupełnie inaczej.

Projektując iPhone'a, Apple miał świadomość, że jego wzornictwo musi być ponadczasowe. Podczas gdy inne firmy sypały diametralnie różniącymi się od siebie telefonami jak z rękawa, gigant z Cupertino postawił wszystko na jedną kartę. Nie było mowy, by po roku zmienić koncepcję całego urządzenia.

Dlatego zanim smartfon trafił na rynek, Apple przygotował wiele mniej lub bardziej różniących się od siebie wariantów.

Prototypy pierwszego iPhone'a

Przez wiele lat Apple ukrywał swoje prototypy w tajemnicy, ale w 2012 roku — podczas jednego z procesów patentowych z Samsungiem — firma ujawniła konkretne informacje dotyczące prac nad wyglądem flagowego produktu. W sieci wylądowała wówczas obszerna galeria iPhone'ów, które nigdy nie trafiły do sprzedaży. Zacznijmy od — moim zdaniem — najciekawszych.

Prototyp iPhone'a

iPhone'y od zawsze projektowane są z zamiłowaniem do symetrii, ale początkowo Apple rozważał pójście o krok dalej. Powyższy kanciasty prototyp jest tak bardzo symetryczny, że głośnik nad ekranem ma dokładnie taki sam kształt co przycisk pod nim.

Prototyp iPhone'a

Szara otoczka w przypadku tego prototypu nasuwa skojarzenia z Lumiami Nokii. Co ciekawe, Apple uskutecznił podobne wzornictwo w iPodzie nano z roku 2010.

Prototyp iPhone'a

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Ten prototyp wygląda dość dziwacznie, ale — kto wie — być może dzięki wgłębieniu w górnej części obudowy byłby bardziej ergonomiczny. Pierwszy iPhone był malutki (3,5 calowy ekran),
w tym miejscu mógłby naturalnie lądować palec wskazujący. Warto również zwrócić uwagę na brak przycisku Home pod ekranem. Swoją drogą — wam również ta wersja przypomina Nexusa 6P?

Prototyp iPhone'a

A tu prototyp chyba najbardziej wyróżniający się na tle pozostałych. Ekran zdaje się wypełniać tylko górną część tej podłużnej niczym pilot do telewizora konstrukcji, a pod nim ulokowano — prawdopodobnie — gładzik.

Prototyp iPhone'a

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że "prostota jest szczytem wyrafinowania". Apple omawiając wygląd swoich produktów często cytuje te słowa, ale ociosany prototyp, który widać na powyższych zdjęciach, zdaje się stać w opozycji do tej zasady.

Poniżej możecie przejrzeć galerię zdjęć kilkunastu innych prototypów.

iPhone mógł nie tylko wyglądać, ale i działać inaczej

Na jednym z wyżej wspomnianych zdjęć prototypów widoczny jest domniemany gładzik, który najpewniej miał zastąpić ekran dotykowy. Apple miał jednak jeszcze inne pomysły.

Prace firmy nad każdym kolejnym produktem obejmują ponoć utworzenie wielu zespołów, które pracują niezależnie i rozwijają własne pomysły. W ten sposób powstaje wiele mocno różniących się od siebie prototypów, z których łatwo jest odfiltrować te o największym potencjale.

Jak dowiedział się Sonny Dickson, zespół nadzorowany przez Tony'ego Fadella — byłego pracownika Apple'a odpowiadającego wówczas za rozwój iPodów — zamierzał zaimplementować w iPhonie kółko nawigacyjne znane z odtwarzaczy muzycznych Apple'a. Ich prototyp został nawet uwieczniony na wideo.

Mam nadzieję, że kiedyś wycieknie równie imponujący arsenał prototypów iPhone'a X. Z całą pewnością pracownicy Apple'a mieli na jego wygląd i sposób obsługi mnóstwo ciekawych pomysłów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Windows Phone 8 będzie rewelacyjny! Oto dowody Tizen - przyczajony tygrys czy ukryty smok? [wideo] Nawet nie wiecie, jak bardzo się cieszę z debiutu Apple Music Cyferkomania i grywalizacja, czyli aplikacje, które motywują Raport Nielsena: Internet w komórce używany najczęściej do wysyłania e-maili iPhone - telefon dla seniora... Analitycy: "Nokia musi się zainteresować Androidem, zanim będzie za późno" Jak działa Snapdragon Sense ID? LG stworzy Firefox Phone'a? Zainteresowanie Boot 2 Gecko rośnie Telefony przyszłości: skąd przyjdzie rewolucja? Telefon za 1 zł w Orange - przegląd Zabójczy telefon. Dosłownie

Popularne w tym tygodniu:

Android 11 pokazuje, że w naszych smartfonach drzemie niewykorzystany potencjał GeForce NOW zmienia zasady gry. Uwielbiam tę usługę Sony zmierza w dobrym kierunku. Zmiany strukturalne ożywiły Xperie Oby producenci smartfonów nie zobaczyli, co wyprawia aplikacja Luminar Samsung Galaxy S20: szczegóły na temat aparatu, które mogły Ci umknąć Największa wada Samsunga Galaxy S20? Brak 5G w standardzie