iPhone z Click Wheelem - żart Steve'a Jobsa według wczesnych planów mógł niewiele odbiegać od rzeczywistości

iPhone z Click Wheelem - żart Steve'a Jobsa według wczesnych planów mógł niewiele odbiegać od rzeczywistości (Apple)

iPhone mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz 20 różnych prototypów

Gdyby iPhone był człowiekiem, w tym roku zdmuchnąłby 10 umieszczonych na urodzinowym torcie świeczek. Z tej okazji Apple tworząc iPhone'a X po raz pierwszy w historii zdecydował się na gruntowną zmianę wzornictwa. Amerykański flagowiec od samego początku mógł jednak wyglądać zupełnie inaczej.

Projektując iPhone'a, Apple miał świadomość, że jego wzornictwo musi być ponadczasowe. Podczas gdy inne firmy sypały diametralnie różniącymi się od siebie telefonami jak z rękawa, gigant z Cupertino postawił wszystko na jedną kartę. Nie było mowy, by po roku zmienić koncepcję całego urządzenia.

Dlatego zanim smartfon trafił na rynek, Apple przygotował wiele mniej lub bardziej różniących się od siebie wariantów.

Prototypy pierwszego iPhone'a

Przez wiele lat Apple ukrywał swoje prototypy w tajemnicy, ale w 2012 roku — podczas jednego z procesów patentowych z Samsungiem — firma ujawniła konkretne informacje dotyczące prac nad wyglądem flagowego produktu. W sieci wylądowała wówczas obszerna galeria iPhone'ów, które nigdy nie trafiły do sprzedaży. Zacznijmy od — moim zdaniem — najciekawszych.

Prototyp iPhone'a

iPhone'y od zawsze projektowane są z zamiłowaniem do symetrii, ale początkowo Apple rozważał pójście o krok dalej. Powyższy kanciasty prototyp jest tak bardzo symetryczny, że głośnik nad ekranem ma dokładnie taki sam kształt co przycisk pod nim.

Prototyp iPhone'a

Szara otoczka w przypadku tego prototypu nasuwa skojarzenia z Lumiami Nokii. Co ciekawe, Apple uskutecznił podobne wzornictwo w iPodzie nano z roku 2010.

Prototyp iPhone'a

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Ten prototyp wygląda dość dziwacznie, ale — kto wie — być może dzięki wgłębieniu w górnej części obudowy byłby bardziej ergonomiczny. Pierwszy iPhone był malutki (3,5 calowy ekran),
w tym miejscu mógłby naturalnie lądować palec wskazujący. Warto również zwrócić uwagę na brak przycisku Home pod ekranem. Swoją drogą — wam również ta wersja przypomina Nexusa 6P?

Prototyp iPhone'a

A tu prototyp chyba najbardziej wyróżniający się na tle pozostałych. Ekran zdaje się wypełniać tylko górną część tej podłużnej niczym pilot do telewizora konstrukcji, a pod nim ulokowano — prawdopodobnie — gładzik.

Prototyp iPhone'a

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że "prostota jest szczytem wyrafinowania". Apple omawiając wygląd swoich produktów często cytuje te słowa, ale ociosany prototyp, który widać na powyższych zdjęciach, zdaje się stać w opozycji do tej zasady.

Poniżej możecie przejrzeć galerię zdjęć kilkunastu innych prototypów.

iPhone mógł nie tylko wyglądać, ale i działać inaczej

Na jednym z wyżej wspomnianych zdjęć prototypów widoczny jest domniemany gładzik, który najpewniej miał zastąpić ekran dotykowy. Apple miał jednak jeszcze inne pomysły.

Prace firmy nad każdym kolejnym produktem obejmują ponoć utworzenie wielu zespołów, które pracują niezależnie i rozwijają własne pomysły. W ten sposób powstaje wiele mocno różniących się od siebie prototypów, z których łatwo jest odfiltrować te o największym potencjale.

Jak dowiedział się Sonny Dickson, zespół nadzorowany przez Tony'ego Fadella — byłego pracownika Apple'a odpowiadającego wówczas za rozwój iPodów — zamierzał zaimplementować w iPhonie kółko nawigacyjne znane z odtwarzaczy muzycznych Apple'a. Ich prototyp został nawet uwieczniony na wideo.

Mam nadzieję, że kiedyś wycieknie równie imponujący arsenał prototypów iPhone'a X. Z całą pewnością pracownicy Apple'a mieli na jego wygląd i sposób obsługi mnóstwo ciekawych pomysłów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Samsung właśnie dokonał czegoś wielkiego. To ważny krok w rozwoju VR Microsoft wbija Nokii nóż w plecy. Własny smartfon z Windows Phone 8 coraz bliżej? Telefony przyszłości: skąd przyjdzie rewolucja? Era G1, HTC Magic czy HTC Hero, czyli kiedyś dokonałem doskonałego wyboru Quo vadis, MeeGo? [wideo] Jest rok 2018, a ja właśnie kupiłem tapetę na telefon wysyłając SMS-a za 4 zł + VAT Kolor jako wabik na klientów, czyli kolorystyczne sztuczki producentów smartfonów eyePhone - przyszłość należy do niego! [wideo] Nowe BlackBerry na tle iPhone'a 5. Który ładniejszy? Podsumowanie ankiety "Od jakiego czasu posiadasz telefon komórkowy?" TOP 10 podróbek znanych telefonów komórkowych Którzy producenci najszybciej aktualizują swoje androidy?

Popularne w tym tygodniu:

Po 6 latach zmieniłem operatora. Wybrałem mniej opłacalną ofertę i niczego nie żałuję 5G w iPhonie 12? Apple zrobił to dla operatorów, nie dla ciebie U innych standard, u Apple'a marzenie. 5 funkcji, których w iPhonie 12 Pro zabrakło