iPhone 5s

iPhone 5s (pixabay.com)

Jak to jest z tym spowalnianiem starszych iPhone'ów przez Apple'a? [AKTUALIZACJA]

Teoria, jakoby Apple celowo spowalniał starsze iPhone'y, aby zmobilizować ludzi do przesiadki na nowsze modele, krąży po sieci od lat. Czy tak jest w rzeczywistości?

Aktualizacja

Apple zabrał głos w tej sprawie. Szczegóły na końcu wpisu.

Twój iPhone zwolnił? Winna może być… bateria

Użytkownik reddita o nicku TeckFire zauważył, że jego iPhone 6s w ostatnim czasie zauważalnie spowolnił. Miał działać nawet wolniej niż iPhone 6 Plus jego brata.

W międzyczasie wspomniany internauta wymienił w swoim egzemplarzu zużytą baterię i smartfon w magiczny sposób przyspieszył. Okazało się, że z nowym akumulatorem wykręca on nawet wyższe wyniki w popularnych benchmarach.

Wydajność iPhone'a 6s przed i po wymianie baterii

Inni komentujący mają podobne spostrzeżenia odnośnie zwiększenia wydajności po wymianie baterii. W tej sprawie napisał do mnie jeden z czytelników, który twierdzi, że może to być dowód na planowane postarzanie produktu w wykonaniu Apple'a. Osobiście byłbym jednak z taką oceną ostrożny.

"It's not a bug, it's a feature"?

Z każdym cyklem ładowania akumulator traci na wydajności, więc skraca się czas pracy na jednym ładowaniu. Na liczbę godzin, którą telefon jest w stanie wytrzymać z dala od gniazdka, wpływa także szybkość pracy procesora i układu graficznego; im jest wyższa, tym bateria szybciej topnieje.

Podejrzewam, że Apple celowo obniża wydajność układu po określonej liczbie cykli ładowania, by zapewnić dłuższy czas pracy na baterii. Z dwojga złego firma woli zapewne, by użytkownik odnotował wolniejsze uruchamianie się aplikacji niż akumulator padający po kilku godzinach.

Gdyby Apple'owi zależało na "zmuszeniu" użytkowników do przesiadki na nowsze modele, bez problemu wymyśliłby problem, którego nie da się rozwiązać wymianą baterii.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Fałszywe badanie

We wrześniu 2017 roku świat obiegło badanie, które rzekomo miało zostać przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Mieli oni sprawdzić liczbę google'owych zapytań typu "iPhone zwolnił", których częstotliwość nasila się w momencie premiery kolejnych modeli.

Jak zauważył serwis Snopes, żadne takie badanie nie zostało przez wspomniany uniwersytet przeprowadzone. Źródło tych doniesień linkowało jedynie do artykułu brytyjskiego tabloidu z 2014 roku.

Cykliczny wzrost liczby zapytań "iPhone slow down" pokrywa się z datami premiery nowych iPhone'ów i nowych wersji iOS-u

Sprawdziłem jednak w Google Trends i taka zależność faktycznie istnieje. Ale. Pamiętajmy, że premiera każdego kolejnego iPhone'a poprzedzona jest wydaniem nowej wersji iOS-u i to nowe oprogramowanie może być przyczyną spowolnień.

Czy Apple spowalnia iPhone'y celowo?

Wydaje się jasne, że w chwili wypuszczenia nowej wersji systemu iPhone'y masowo zwalniają. Pytanie tylko, czy to świadome zagranie producenta.

Pamiętajmy, że nowa wersja systemu to nowe funkcje i zmiany w interfejsie. Siłą rzeczy każde kolejne wydanie jest bardziej zasobożerne i trudniejsze w optymalizacji, co ma prawo przekładać się na wolniejsze działanie urządzenia.

Futuremark przeprowadził analizę wydajności procesora i układu graficznego iPhone'a 5s na różnych wersjach systemu; od iOS 9 do iOS 11. Ta praktycznie w ogóle się nie zmienia bez względu na system.

Wydajność procesora iPhone'a 5s na różnych wersjach systemu iOS

Apple nie odbiera więc iPhone'om mocy. Co najwyżej pod naporem nowych wersji systemu ta moc przestaje być wystarczająca.

Oczywiście nie wykluczam, że zwalniające iPhone'y mogą być Apple'owi zwyczajnie na rękę

Nawet jeśli w siedzibie Apple'a nie pada polecenie "zróbcie tak, żeby starsze iPhone'y działały wolniej", taki efekt uboczny długiego wsparcia aktualizacyjnego zapewne specjalnie firmie nie przeszkadza.

Osobiście nie sądzę, by gigant z premedytacją spowalniał swoje urządzenia bez powodu. Gdyby Apple'owi zależało wyłącznie na mobilizowaniu użytkowników starszych modeli do przesiadki, czy nie prościej byłoby w ogóle nie aktualizować ich o nowe funkcje?

Aktualizacja: jest potwierdzenie Apple'a

Apple zabrał głos w tej sprawie. W stanowisku opublikowanym przez serwis TechCrunch firma potwierdza wcześniejsze obserwacje użytkowników reddita; po zużyciu baterii, wydajność wybranych iPhone'ów jest zmniejszana.

Apple tłumaczy to nagłymi skokami napięcia podczas wykonywania bardziej złożonych zadań, które w przypadku zużytego akumulatora mogłyby prowadzić do wyłączenia się telefonu w celu ochrony komponentów.

Firma informuje, że taki zabieg jest obecnie stosowany w modelach iPhone 6, 6s oraz SE z lat 2014–2016. iOS 11.2 ma wprowadzić to rozwiązanie do iPhone'a 7, a w przyszłości ma być ono zaimplementowane także w innych produktach.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik LG V30 - możliwości wideo "nadflagowca" LG Honor 7X oficjalnie w Polsce. To tańszy odpowiednik Huaweia Mate 10 Lite Smartfon, który przed laty bezskutecznie rywalizował z iPhone'ami, pogrąży najnowszego iPhone'a X? Byłem w Trickeye, czyli koreańskim muzeum rozszerzonej rzeczywistości Firma kończy produkcję świetnego, ale niedocenianego smartfonu. Co wiadomo o jego następcy? iPhone mógł wyglądać zupełnie inaczej. Zobacz 20 różnych prototypów Pora powiedzieć to otwarcie: usuwanie gniazd słuchawkowych ze smartfonów to najgorszy trend od lat Być może masz wodoszczelny smartfon i nawet o tym nie wiesz OnePlus 5T nie wspiera technologii Treble. Afera o nic... Wibracje mają większy potencjał niż myślisz. Oto technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów Tak wygląda mapa głębi tworzona przez smartfony z podwójnymi aparatami OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6 Jak sprzedaje się iPhone 8? TrueDepth w iPhonie X to coś więcej niż rozpoznawanie twarzy i animowane emotki Animoji Karaoke - użytkownicy iPhone'a X pokochali nową funkcję Jak na pijanego, to całkiem prosto chodzi, czyli kilka słów o Face ID iPhone X - wrażenia po pierwszym dniu To już jest szczyt. Google wysyła Pixele 2 XL bez... wgranego Androida. Będzie pozew? Razer Phone to najlepszy smartfon z Androidem do grania? Nie to jest najważniejsze 5 sposobów na wykorzystanie starego telefonu lub tabletu Po wpadkach z Pixelami 2 nie zaufałbym już smartfonom Google'a OnePlus 5T niemal na pewno będzie wyglądał tak

Popularne w tym tygodniu:

iPadOS przypomina mi korzystanie z Androida. Jeszcze nie wiem, czy to dobrze Nadchodzące flagowe smartfony z 2019 roku, na które warto czekać "Samsung powinien uśmiercić S Pena". Przecież ta dyskusja nie ma sensu Huawei P30 Pro cztery miesiące później. Z najlepszych funkcji w ogóle nie korzystam