Apple Pay w Polsce niemal pewne. Ruszyły negocjacje z bankami

W ostatnim czasie pojawia się sporo przecieków na temat pojawienia się usługi Apple Pay w Polsce. Wygląda na to, że coś jest na rzeczy.

Apple Pay w Polsce niemal pewne. Ruszyły negocjacje z bankami
Miron Nurski

18.12.2017 | aktual.: 19.06.2018 11:17

Apple ma negocjować z 5 polskimi bankami

Jak dowiedział się serwis Cashless, polskie banki, które od strony technologicznej są gotowe na wdrożenie płatności zbliżeniowych, w grudniu otrzymały od amerykańskiego giganta propozycję wdrożenia platformy Apple Pay. Informacje te są nieoficjalne, ale "potwierdzone w kilku niezależnych i sprawdzonych źródłach".

Część banków odrzuciła ponoć propozycję współpracy, ale 5 z nich ma prowadzić dalsze negocjacje. Lista ta obejmuje m.in. Alior, BZ WBK i mBank. Pozostałe banki nie są znane.

Wszystko rozchodzi się o prowizje

Apple - w przeciwieństwie do Google'a, który rozwija konkurencyjną usługę Android Pay - pobiera prowizję za każdą płatność dokonaną telefonem. I tu pojawia się problem, bo polskie banki mają niewielkie pole do negocjacji. Jak zauważa serwis Cashless, to raptem 0,2-0,3 proc. od kwoty transakcji do podziału między bankiem a Apple'em. Dlatego niektóre banki od razu odrzuciły propozycję.

Istnieją jednak przynajmniej dwa powody, dla których Apple ma wyjątkowo silną pozycję do negocjacji.

  • Po pierwsze - moduł NFC w iPhone'ach jest zamknięty, więc banki nie mogą zintegrować z nimi własnych platform płatności mobilnych.
  • Po drugie - ze względu na wysokie ceny iPhone'ów, można bezpiecznie założyć, że korzysta z nich względnie zamożna grupa klientów, która jest dla banków najcenniejsza.

Kompatybilność z usługą Apple Pay może być dla części użytkowników kartą przetargową. Kosztem prowizji banki mogą więc przyciągnąć lub przynajmniej zatrzymać u siebie klientów, którzy mają pieniądze.

Z doświadczenia wiem zresztą, że w Polsce nikt nie dba o użytkowników iPhone'ów tak bardzo jak banki. Dość wspomnieć. że część z nich zaktualizowała już swoje aplikacje o wsparcie dla wydłużonego ekranu iPhone'a X, co wśród polskich apek jest rzadkością.

Z kolei dla Apple'a Polska jest o tyle atrakcyjnym rynkiem, że jeśli chodzi o popularność płatności zbliżeniowych, jesteśmy w światowej czołówce. Ponad 90 proc. działających w naszym kraju terminali wspiera transakcje zbliżeniowe.

Zaplecze technologiczne już mamy, więc teraz banki i Apple muszą "tylko" wynegocjować finansowe warunki ewentualnego partnerstwa. Cashless twierdzi, że realny termin startu Apple Pay w Polsce to II kwartał 2018 roku, ale może to nastąpić wcześniej.

Oczywiście nie jest powiedziane, że ostatecznie wszystkie ze wspomnianych banków nawiążą z gigantem współpracę.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)