Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje (pixabay.com)

Najlepszym świątecznym prezentem jest...

...czas spędzony w spokoju z rodziną, którego nikt nie zakłóca zabawą telefonem komórkowym. Badania nie pozostawiają złudzeń.

Czego najbardziej chcemy na święta?

Dobitnie wskazują na to badania przeprowadzone na zlecenie fińskiego HMD Global, który odpowiada za markę Nokia Mobile. Tworząc je firma OnePoll przebadała 11 tys. osób na całym świecie, a użytkownicy z aż 11 krajów jasno wskazali, że wszystko czego potrzebują to niczym niezakłócony czas, który można spędzić z rodziną.

To właśnie ten "prezent" znalazł się na szczycie listy życzeń Polaków, a do tego nam innymi propozycjami ma wyraźną przewagę:

 1. Wartościowy czas spędzony z najbliższymi — 28 proc.
 2. Pieniądze — 18 proc.
 3. Książki — 6 proc.
 4. Ubrania — 4 proc.
 5. Vouchery do spa — 3 proc.
 6. Droga biżuteria, jak kolczyki czy naszyjniki — 3 proc.
 7. Zegarek — 3 proc.
 8. Butelka dobrego alkoholu — 3 proc.
 9. Konsola 3 proc.
 10. Telewizor — 3 proc.

Podobną opinię do Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, wyrazili mieszkańcy 10 innych krajów. Należą do nich: Anglia (23 proc.), Chiny (42 proc.), Kolumbia (40 proc.), Francja (27 proc.), Niemcy (32 proc.), Włochy (28 proc.), Meksyk (40 proc.), Rosja (43 proc.), Szwecja (30 proc.) i Finlandia (21 proc.). Dość dodać, że za niezakłócony niczym czas z rodziną Polacy byliby w stanie wydać o wiele więcej niż za jakikolwiek telefon. 24 godz. takiego stanu wycenione zostały średnio na 27 tys. zł.

Nie tylko nie chcemy nowych telefonów na święta, ale wcale nie chcemy ich widzieć na oczy

Brak telefonów komórkowych na liście świątecznych życzeń może nie dziwić, gdy weźmie się pod uwagę, że wybór smartfonu to coś osobistego i ciężko zdawać się na gust innych użytkowników. Tym razem nie w tym jednak rzecz.

Komórki, które dają błyskawiczny dostęp do usług społecznościowych, już od dawna są plagą wszystkich spotkań grupowych. Dotyczy to tak piątkowych wypadów z grupą znajomych "na miasto", jak i rodzinnych Świąt. Ponad połowa badanych przez OnePoll wskazuje, że używa telefonu przy wigilijnym stole.

To rzadkość dla firmy telefonicznej, aby proponować odłączenie się od urządzeń, ale podejmujemy odważną decyzję i deklarujemy, że nic, nawet nasze własne produkty, nie jest ważniejsze, niż czas podarowany nam przez najbliższych. Przy blisko jednej szóstej respondentów deklarujących, że nigdy nie wyłączają swoich telefonów, przyszedł czas by powiedzieć – odłóżcie je na bok, wyłączcie i doceńcie te szczególne chwile.

Głównym powodem skłaniającym ku temu ma być chęć robienia zdjęć (64 proc. badanych), ale jasne jest, że na tym się nie kończy. Warto pomyśleć o pozostawieniu komórki w innym pomieszczeniu przez Święta. Tym bardziej, że ślęczenie na ekranikiem telefonu wpływa to na samopoczucie innych osób:

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

 • sześciu na dziesięciu Polaków (58 proc.) uważa za niegrzeczne używanie telefonu przy stole;
 • Polacy uważają ludzi z telefonem w ręku za swoją największą bolączkę (60 proc.);
 • siedmiu na dziesięciu Polaków (73 proc.) chciałoby, aby ich rodziny wyłączyły telefony w trakcie Świąt;
 • ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.) chciałaby móc wyłączyć telefony bez poczucia winy.

HMD Global proponuje przez okres świąteczny swego rodzaju "detoks od telefonów". Zdecydowana większość użytkowników przez ten dzień czy dwa może obejść się bez komórki i na poważnie zająć spędzaniem czasu z rodziną.

Tego też w imieniu redakcji Komórkomanii serdecznie Wam życzę. Wesołych Świąt!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Awaryjne lądowanie samalotu. Powód? Tablet Samsunga zaczął dymić, choć nie przez wadę urządzenia Trochę inna deska – dla iPhone’a, PC i Maca xpPhone z Windows 7 Promocje telefonów komórkowych – lipiec 2010 cz.1 Telefon komórkowy na ratunek Nokia N79 w czerni z trzema nakładkami na baterię Połączenia w Polsce szybko tanieją Ochrzczone gadżety? Takie rzeczy tylko w Japonii Lecz się przez telefon Cogi spisze twoje rozmowy telefoniczne Ranking smartfonów do 1000 złotych. Oto propozycje na sierpień Op|Selector – porównywarka operatorów

Popularne w tym tygodniu:

Apple: kupiłeś ładowarkę za 679 zł? Dorzuć jeszcze 249 zł, a będzie działać lepiej Ekran rośnie w oczach. OPPO X 2021 to smartfon z płynną regulacją rozmiaru wyświetlacza Apple się doigrał. Ma zapłacić jeszcze 113 milionów dolarów kary za spowalnianie iPhone'ów Nowa wersja mObywatela już jest. Aplikacja z dokumentami dostała nowy wygląd Xiaomi na Black Friday 2020. Oto lista przecenionych smartfonów Samsung Galaxy S21 Ultra z dużo lepszym zoomem. Podsumowanie przecieków Integracja się pogłębia. Windows 10 ma pozwolić na uruchomienie aplikacji na Androida OnePlus 9 przyłapany na zdjęciu 4 miesiące przed premierą. Producent rozpoczyna śledztwo Samsung może zacząć się bać. Apple szykuje ponoć wielką zmianę w iPadzie Pro Samsunga Galaxy Note 21 nie będzie? Oby plotki się nie potwierdziły Wycieka wygląd OnePlusa 9. Nadchodzi ważna zmiana Apple zmienia zasady gry w App Storze. W piekielnie sprytny sposób