Świąteczne dekoracje

Świąteczne dekoracje (pixabay.com)

Najlepszym świątecznym prezentem jest...

...czas spędzony w spokoju z rodziną, którego nikt nie zakłóca zabawą telefonem komórkowym. Badania nie pozostawiają złudzeń.

Czego najbardziej chcemy na święta?

Dobitnie wskazują na to badania przeprowadzone na zlecenie fińskiego HMD Global, który odpowiada za markę Nokia Mobile. Tworząc je firma OnePoll przebadała 11 tys. osób na całym świecie, a użytkownicy z aż 11 krajów jasno wskazali, że wszystko czego potrzebują to niczym niezakłócony czas, który można spędzić z rodziną.

To właśnie ten "prezent" znalazł się na szczycie listy życzeń Polaków, a do tego nam innymi propozycjami ma wyraźną przewagę:

 1. Wartościowy czas spędzony z najbliższymi — 28 proc.
 2. Pieniądze — 18 proc.
 3. Książki — 6 proc.
 4. Ubrania — 4 proc.
 5. Vouchery do spa — 3 proc.
 6. Droga biżuteria, jak kolczyki czy naszyjniki — 3 proc.
 7. Zegarek — 3 proc.
 8. Butelka dobrego alkoholu — 3 proc.
 9. Konsola 3 proc.
 10. Telewizor — 3 proc.

Podobną opinię do Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, wyrazili mieszkańcy 10 innych krajów. Należą do nich: Anglia (23 proc.), Chiny (42 proc.), Kolumbia (40 proc.), Francja (27 proc.), Niemcy (32 proc.), Włochy (28 proc.), Meksyk (40 proc.), Rosja (43 proc.), Szwecja (30 proc.) i Finlandia (21 proc.). Dość dodać, że za niezakłócony niczym czas z rodziną Polacy byliby w stanie wydać o wiele więcej niż za jakikolwiek telefon. 24 godz. takiego stanu wycenione zostały średnio na 27 tys. zł.

Nie tylko nie chcemy nowych telefonów na święta, ale wcale nie chcemy ich widzieć na oczy

Brak telefonów komórkowych na liście świątecznych życzeń może nie dziwić, gdy weźmie się pod uwagę, że wybór smartfonu to coś osobistego i ciężko zdawać się na gust innych użytkowników. Tym razem nie w tym jednak rzecz.

Komórki, które dają błyskawiczny dostęp do usług społecznościowych, już od dawna są plagą wszystkich spotkań grupowych. Dotyczy to tak piątkowych wypadów z grupą znajomych "na miasto", jak i rodzinnych Świąt. Ponad połowa badanych przez OnePoll wskazuje, że używa telefonu przy wigilijnym stole.

To rzadkość dla firmy telefonicznej, aby proponować odłączenie się od urządzeń, ale podejmujemy odważną decyzję i deklarujemy, że nic, nawet nasze własne produkty, nie jest ważniejsze, niż czas podarowany nam przez najbliższych. Przy blisko jednej szóstej respondentów deklarujących, że nigdy nie wyłączają swoich telefonów, przyszedł czas by powiedzieć – odłóżcie je na bok, wyłączcie i doceńcie te szczególne chwile.

Głównym powodem skłaniającym ku temu ma być chęć robienia zdjęć (64 proc. badanych), ale jasne jest, że na tym się nie kończy. Warto pomyśleć o pozostawieniu komórki w innym pomieszczeniu przez Święta. Tym bardziej, że ślęczenie na ekranikiem telefonu wpływa to na samopoczucie innych osób:

Zobacz również: Jak bezpiecznie korzystać z przeglądarki?

 • sześciu na dziesięciu Polaków (58 proc.) uważa za niegrzeczne używanie telefonu przy stole;
 • Polacy uważają ludzi z telefonem w ręku za swoją największą bolączkę (60 proc.);
 • siedmiu na dziesięciu Polaków (73 proc.) chciałoby, aby ich rodziny wyłączyły telefony w trakcie Świąt;
 • ponad jedna trzecia Polaków (37 proc.) chciałaby móc wyłączyć telefony bez poczucia winy.

HMD Global proponuje przez okres świąteczny swego rodzaju "detoks od telefonów". Zdecydowana większość użytkowników przez ten dzień czy dwa może obejść się bez komórki i na poważnie zająć spędzaniem czasu z rodziną.

Tego też w imieniu redakcji Komórkomanii serdecznie Wam życzę. Wesołych Świąt!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Witaj w XXI wieku. Na tacę w kościele dasz... smartfonem Szykuje się premiera nowej Motoroli? [przeciek] #KrzyweZwierciadło: Apple ma problem z produkcją 4-calowego iPhone'a 6c; "Amazing nie mieści się w małej obudowie" UKE zaprasza na czat z operatorami Samsung i5700 Galaxy Lite jako Spica LG AX840 Tritan - prawie jak G1 Ciemna strona komórki: wtyczki, kable i ja Rozumiem ekscytację iPhone'em SE (2017), ale ten telefon ma jedną wadę. Nie istnieje Ekran Moto Z2 Force jest odporny na stłuczenia, ale niekoniecznie na... odklejenia Fundacja Orange zachęca do pomocy dzieciom z wadami słuchu Samsung Galaxy Fold 2: moje oczekiwania. Te rzeczy wymagają poprawy LG G Flex i Galaxy Gear poddane torturom

Popularne w tym tygodniu:

Apple, tak się nie robi. Starsze iPhone'y również bez ładowarki i słuchawek Bateria w iPhonie 12 mini. Oto, co na ten temat ma do powiedzenia Apple Wycieka wygląd Galaxy S21. Samsung wraca do płaskich ekranów? iPhone 12 mini jest mniejszy niż myślisz. Ta grafika mówi wszystko iPhone SE stał się właśnie jeszcze mniej opłacalny iPhone 12 Pro Max z najbardziej wypasionym aparatem. Wyciekają kolejne szczegóły vivo wchodzi do Polski! Na pierwszy ogień X51 Pro z wbudowanym gimbalem Jak nie drzwiami, to oknem. Granie w chmurze Xbox Game Pass jednak ma trafić na iOS Samsung ujawnił specyfikację Galaxy A42 5G. Jeden element wyposażenia rozczarowuje Współzałożyciel OnePlusa odchodzi z firmy. Carl Pei założy nowy biznes Potężny Xiaomi Mi 10T już w Polsce. Oto kuszące ceny wszystkich trzech wariantów OnePlus 8T: tak wygląda smartfon od środka. Bateria z podwójnym ogniwem i sporo pasty