Operator może zablokować twój telefon, jeśli nie spłacasz rat

Kupiłeś telefon na abonament? Jeśli nie spłacisz rat w wyznaczonym terminie, nie zdziw się, gdy zostanie zdalnie zablokowany.

Samsung KNOX

Samsung KNOX (Samsung)

Smartfony Samsunga zintegrowane są z platformą Samsung KNOX. W zastosowaniach konsumenckich odpowiada ona m.in. za zabezpieczanie urządzeń przed cyfrowymi zagrożeniami, ale w zastosowaniach biznesowych jej możliwości są znacznie szersze.

Samsung umożliwia właścicielom firm m.in. zdalnie kontrolować służbowe telefony pracowników. Możliwe jest m.in. zabezpieczenie dostępu do poufnych danych, wyłączenie zbędnych funkcji czy zablokowanie całego urządzenia np. na wypadek kradzieży.

Okazuje się, że KNOX może być w sprytny sposób wykorzystany także przez operatorów.

Plus może zablokować twój telefon, jeśli nie spłacasz rat

Zaufana Trzecia Strona przytacza historię jednego z czytelników, który w ramach przedłużenia umowy skorzystał z oferty Plusa i zakupił model Galaxy S7 w systemie ratalnym.

Wspomniany czytelnik zauważył, że telefon po włączeniu instaluje oprogramowanie Samsung KNOX Mobile Enrollment. Procesu nie dało się przerwać, a po zakończeniu instalacji w zakładce "administratorzy urządzenia" pojawiły się usługi Knox Customization Configurator oraz Knox Enrollment Service dysponujące nieograniczonymi uprawnieniami.

Bohater tej historii bezskutecznie próbował wyjaśnić tę sprawę z przedstawicielami Plusa. Ostatecznie Samsung udzielił mu informacji, że jego telefon jest "nadzorowany przez program KNOX Customization Agent do czasu spłacenia ostatniej raty bądź jego wykupu". Okazało się również, że zostało to uwzględnione w umowie.

Polkomtel informuje, iż w oprogramowaniu Urządzenia telekomunikacyjnego dokonano implementacji aplikacji wspierającej komunikację i realizację umowy i umowy ratalnej. Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.

Fragment umowy z firmą Polkomtel

Ostatecznie czytelnik zrezygnował z przedłużenia umowy z operatorem i odesłał telefon z niepożądanym oprogramowaniem. W jego opinii jest to działanie nielegalne, choć — jak twierdzi cytowany przez Zaufaną Trzecią Stronę radca prawny — w świetle prawa do momentu spłacenia rat najpewniej jest on "posiadaczem telefonu, ale nie jego właścicielem". Na podjęte środki wyraził ponadto zgodę podpisując umowę zawierającą wspomniany wcześniej zapis.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Samsung potwierdza, że z rozwiązania tego korzysta tylko Plus

Głos w tej sprawie zabrał cytowany przez Zaufaną Trzecią Stronę Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsunga.

Zadaniem aplikacji „Info” jest odbieranie wysłanych od operatora przypomnień o zaległych płatnościach w przypadku urządzeń zakupionych w programie ratalnym. Operator oraz firma Samsung Electronics Polska nie mają dostępu do danych użytkownika. Operator natomiast może wysłać zdalne polecenie zablokowania dostępu do urządzenia, jeżeli klient przestanie spłacać raty (zachowana zostaje możliwość wykonywania połączeń alarmowych i do BOK operatora). Klient również ma możliwość odinstalowania aplikacji w momencie pełnej spłaty kwoty urządzenia. Jeżeli chodzi o samą aplikację, to nie ma ona wpływu na wydajność telefonu. Raz zainstalowana przechodzi w tryb uśpienia i jest aktywna w momencie odbierania informacji od operatora. Z tego rozwiązania korzysta jedynie tylko jeden operator – PLUS.

Olaf Krynicki; rzecznik prasowy Samsung Polska

Na razie nie wiadomo, czy w przyszłości możliwością zdalnej blokady telefonu zainteresują się też inni operatorzy.

Czy jest się czego obawiać?

Fakt, iż operator dysponuje przyciskiem mogącym w dowolnym momencie zablokować telefon, może budzić obawy. Pamiętajmy jednak, że mówimy o sytuacji, gdy klient nie spłaca rat, do czego jest przecież zobowiązany. W takim wypadku i tak spotkałby się z problemami; włącznie z możliwą koniecznością zwrócenia urządzenia.

Osobiście nie sądzę, by Plus był w tej kwestii wyjątkowo nadgorliwy i blokował telefon, gdy klientowi zdarzy się spóźnić ze spłatą raty kilka dni. Raczej mówimy o naprawdę skrajnych sytuacjach. Poza tym jedna z funkcji tej platformy to wysyłanie przypomnień o zaległych płatnościach, z czego Plus będzie zapewne korzystał w pierwszej kolejności.

Gorzej wygląda to w przypadku osób, które kupują telefony z drugiej ręki

Sprzedawanie za gotówkę telefonu z abonamentu to powszechna praktyka; m.in. stąd biorą się konkurencyjne ceny na aukcjach internetowych. Tylko tu pojawia się problem.

Jeśli kupisz telefon od kogoś, kto w pewnym momencie przestanie spłacać raty, urządzenie może zostać zablokowane. Warto więc upewnić się, z jakiego źródła pochodzi smartfon, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Android Pay to teraz Google Pay. Gigant robi zamieszanie, którego można było uniknąć #wSkrócie: wersje Galaxy S9, data premiery LG G7 i przeprosiny HTC iPhone z 1998 roku. Nieznana historia telefonu, który wyprzedził swoją epokę Samsung Galaxy A8 już w Polsce. Oto cena i prezent w przedsprzedaży #wSkrócie: Alcatel 5 na zdjęciu, zaskakujący Doogee V i ukłon Orange w stronę oszukanych klientów Razer Phone - oto gry, które wykorzystają potencjał ekranu UltraMotion 120 Hz Xiaomi Mi MIX 2 w przedsprzedaży w Polsce. Niestety na razie nie dla wszystkich #wSkrócie: OnePlus 5T Sandstone White oficjalnie oraz Xperie XA2, XA2 Ultra i L2 na zdjęciach Jakich aplikacji używali Polacy w Wigilię i sylwestra 2017? #wSkrócie: nowy wariant LG V30 oraz podróbka Galaxy S9+ na wideo Smartfony Android Go nadciągają. Pierwszy ma kosztować... niecałe 110 zł #wSkrócie: OnePlus 5T w wersji Sandstone, specyfikacja Nokii 6 (2018) i wygląd nowych Xperii Sony Problemy z bateriami Galaxy Note'a 8 i Galaxy S8+? Samsung zabiera głos Najlepszy smartfon 2017 roku - wybór czytelników Komórkomanii #wSkrócie: Huawei P smart, Nokia 3310 4G i producenci androidów o celowym spowalnianiu smartfonów Apple przeprasza za aferę dotyczącą spowalniania iPhone'ów z zużytymi bateriami #wSkrócie: usuwanie twarzy przez iPhone'a X oraz "bezramkowy" Meizu 15 Plus WhatsApp kończy wsparcie dla Windows Phone'a? Bzdura! #wSkrócie: aktualizacje do Androida Oreo, nowość Sharpa oraz plotki o OnePlus 6 i Xiaomi Mi Max 3 Najlepszym świątecznym prezentem jest... #wSkrócie: Honor 9 Lite oficjalnie, Samsung Galaxy J2 (2018) i "bezramkowa" nowość Sharpa Patrz Apple'u i się ucz. Tak się robi użytek z ekranu OLED w smartfonie Ta sama aplikacja na iPhonie i Macu? Nie mogę się doczekać #wSkrócie: Galaxy S9+ w bazie Geekbench, brak Redmi Note'a 5 i nowe AirPodsy

Popularne w tym tygodniu:

Huawei na moment został najpopularniejszym producentem smartfonów w Polsce Rzeczywistość dogoniła mój żart. Oto smartfon... bez internetu Galaxy S7 za 1600 zł to atrakcyjna oferta? Wolne żarty Apple ugiął się pod naciskiem policji. "Kalkulator" znika z App Store'a #wSkrócie: data premiery i nowe zdjęcie OnePlusa 6 oraz ZTE Iceberg z dwoma wcięciami #wSkrócie: nowe wieści o Galaxy S10, LG G7 ThinQ i Honor 10 na zdjęciu oraz Red Magic Wirtualny sklep z ludzką twarzą. Apple sprawił, że do App Store'a zaglądam codziennie LG G7 ThinQ: data premiery ujawniona. Wyciekło też zdjęcie prasowe LG zmienia politykę aktualizacyjną. O co dokładnie chodzi z Globalnym Centrum Aktualizacji Oprogramowania? #wSkrócie: Nokia X na horyzoncie oraz polskie ceny Nokii 7 Plus i 8 Sirocco Motorola Moto G6, G6 Plus i G6 Play: podsumowanie przecieków #wSkrócie: salon Xiaomi Mi Store w Warszawie, gamingowy Red Magic na zdjęciach i wygląd Galaxy A6