Korzystanie z internetu w smartfonie

Korzystanie z internetu w smartfonie (pixabay.com)

Który operator miał najszybszy internet mobilny w grudniu 2017 roku?

Twórcy programu RFBenchmark przygotowali nowy raport dotyczący szybkości internetu mobilnego w ofertach polskich operatorów. Która sieć mogła poszczycić się najlepszymi wynikami pomiarów na koniec 2017 roku?

RFBenchmark to aplikacja służąca do pomiaru szybkości internetu mobilnego, która dostępna jest na systemy Android i iOS. Program ten stopniowo zdobywa coraz większą popularność, a jego twórcy systematycznie dostarczają raporty obrazujące jakości internetu w ofertach polskich operatorów.

Który operator oferował najlepszy internet mobilny na koniec 2017 roku?

Najnowszy dotyczy grudnia 2017 roku i powstał na bazie ponad 25 tys. pomiarów. Zdecydowana większość pomiarów (72,77 proc.) została wykonanych podczas korzystania z sieci 4G, a ok. jedna czwarta (26,35 proc.) dotyczyła sieci 3G. Tylko 0,88 proc. pomiarów odnosi się do technologii drugiej generacji. Udziały klientów poszczególnych operatorów prezentują się następująco:

 • Play — 32,53 proc.
 • Plus — 29,84 proc.
 • Orange — 23,13 proc.
 • T-Mobile — 14,5 proc.

Testy przeprowadzane są w trzech kategoriach: średnia szybkość wysyłania i odbierania danych oraz wartość ping.

W listopadzie T-Mobile i Plus przełamały dotychczasowe panowanie Orange. T-Mobile okazał się najlepszy w kategorii średniej szybkości pobieranych danych (28,05 Mbps), a użytkownicy Plusa mogli najszybciej pobierać pliki za pomocą Internetu mobilnego (12,44 Mbps). Orange obronił pierwsze miejsce jedynie w kategorii najniższej wartości Ping (40,57 ms).

W grudniu najlepszymi wynikami w dwóch kategoriach, czyli średniej szybkości pobierania danych oraz uzyskanych wartości ping najlepsza okazała się sieć Orange, która uplasowała się przed T-Mobile (niewielka różnica, gdy idzie o szybkość pobierania danych). Użytkownicy telefonów z kartami Plusa zanotowali najwyższe średnie prędkości wysyłania danych, zaraz przed klientami Orange.

Średnia szybkość pobieranych danych:

 1. Orange - 22,68 Mb/s;
 2. T-Mobile — 22,43 Mb/s;
 3. Play — 19,75 Mb/s;
 4. Plus — 18,5 Mb/s.

Średnia szybkość wysyłania danych:

 1. Plus - 9,6 Mb/s;
 2. Orange — 9,53 Mb/s;
 3. T-Mobile — 8,6 Mb/s;
 4. Play — 5,81 Mb/s.

Zobacz również: John Deere - kosiarka samojezdna. Marzenie każdego mężczyzny

Najniższa wartość ping:

 1. Orange - 39,64 ms;
 2. T-Mobile — 44,42 ms;
 3. Plus — 44,56 ms;
 4. Play — 47,88 ms.

Warty odnotowania jest lepszy wynik sieci Play w pomiarze średniej prędkości pobierania danych. Fioletowy operator znalazł się pod tym względem przed Plusem, co jest dość zaskakującym wynikiem biorąc pod uwagę ograniczenia w korzystaniu z internetu mobilnego w roamingu krajowym. W dwóch pozostałych kategoriach to Play zamyka jednak stawkę.

Średnie wartości szybkości pobierania danych notowane przez 2017 rok w aplikacji RFBenchmark dla sieci 4G

Powyżej możecie zobaczyć zbiorczą tabelę z wynikami szybkości pobierania danych w ujęciu rocznym dla sieci 4G, a poniżej to samo zestawienie dla łączności 3G, która była trzykrotnie rzadziej wykorzystywana przez użytkowników aplikacji RFBenchmark.

Średnie wartości szybkości pobierania danych notowane przez 2017 rok w aplikacji RFBenchmark dla sieci 3G

Na koniec dodam, że wyniki RFBenchmark nie muszą w pełni oddawać jakości internetu mobilnego danej sieci, ponieważ te zależą od miejsca zamieszkania użytkowników. W jednym osiągane wartości mogą być wyższe, w innych — niższe. Przedstawione uśrednione dane są jednak dość dobrym materiałem poglądowym, a z czasem — wraz z rosnącą liczbą użytkowników programu RFBenchmark — powinny być bardziej dokładne.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telekomunikacja:

Rejestracja karty SIM - co trzeba o niej wiedzieć? T-Mobile daje możliwość rezygnacji z umowy w ciągu 30 dni bez zadawania pytań Koniec z opłatami roamingowymi w Unii Europejskiej! Co zmieni się 15 czerwca? T-Mobile pozywa sieć Play za kampanię 5G Ready T-Mobile na fajną promocję dla przenoszących numer, ale Play wprowadził jeszcze lepszą opcję To ostatni moment na rejestrację karty SIM. Sprawdź, jak uniknąć kolejek Nie myl roamingu z połączeniami międzynarodowymi! Orange Flex, czyli pomarańczowa sieć z ofertą w aplikacji Buckshee, czyli darmowy internet w Orange i Plusie 5G: nieważne, kto był pierwszy. Ważniejsze jest to, by ostatni się pospieszył Numer kierunkowy 12 - jakie to miasto? Koniec z kruczkami? Operator da ci streszczenie umowy przed jej podpisaniem

Popularne w tym tygodniu:

5G w Polsce: test sieci Plusa w Warszawie. Szybkość imponuje, ale opóźnienie już mniej