"Prawdziwe 5G" coraz bliżej Polski. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o zakończeniu kolejnego etapu tzw. aukcji 5G. Obyło się bez komplikacji.

Zakończył się kolejny etap aukcji 5G (Angel Garcia/Bloomberg via Getty Images)
Zakończył się kolejny etap aukcji 5G (Angel Garcia/Bloomberg via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Miron Nurski

10.08.2023 13:28

Przypomnijmy, że konsultacje w sprawie aukcji rozpoczęły się w grudniu, a w czerwcu ruszyła właściwa aukcja. Wówczas UKE dało chętnym operatorom czas na złożenie wstępnych ofert do 8 czerwca.

Wymagania do uczestników są na tyle wygórowane (mowa choćby o przynajmniej miliardowej inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną w latach 2016-2021), że potencjalnych uczestników aukcji było jedynie czterech. I - co nie jest zaskoczeniem - cała czwórka wyraziła chęć wzięcia udziału w licytacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak donosi UKE, lista podmiotów, które złożyły oferty wstępne - z zachowaniem kolejności ich złożenia - prezentuje się tak:

  1. P4 (operator sieci Play);
  2. Polkomtel (operator sieci Plus);
  3. Orange Polska;
  4. T-Mobile Polska.

Po ocenie formalnej wniosków rozpocznie się proces obejmujący aukcję próbną i właściwą. W czerwcu prezes UKE Jacek Oko przewidywał, że cała aukcja zakończy się w listopadzie. Oznacza to, że "prawdziwe 5G" może zostać udostępnione klientom jeszcze przed końcem roku.

Przedmiotem aukcji są cztery bloki po 100 MHz w paśmie 3400-3800 MHz, które pozwolą na zbudowanie bardziej zaawansowanej sieci 5G. Na razie sieć nowej generacji działa w Polsce na niższych pasmach, które operatorzy wydzielili od posiadanych zasobów 4G.

Według pierwotnych założeń, tzw. aukcja 5G miała wystartować już w marcu 2020 roku, ale plany zostały pokrzyżowane przez pandemię COVID-19.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

5gtelekomunikacjaplay
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)