Ponad 100 milionów dolarów dziennie. Tyle użytkownicy iPhone'ów wydają na aplikacje w App Storze

Gdyby Apple sprzedał dział zajmujący się iPhone'ami oraz Macami, a sam skupił się wyłącznie na sprzedaży aplikacji w App Storze, wciąż byłby jedną z najlepiej zarabiających firm technologicznych na świecie. Rok 2017 był dla popularnego sklepu z aplikacjami wyjątkowo udany.

W 2017 roku użytkownicy iOS-u wydali na aplikacje 37,90 mld dolarów

Apple chwali się, że w 2017 roku wypłacił twórcom aplikacji 26,5 mld dolarów. Do deweloperów trafia 70 proc. zysków ze sprzedaży aplikacji, więc — jak nietrudno policzyć — portfele użytkowników uszczupliły się w tym czasie o ok. 37,90 mld dolarów. Do daje ok. 103 mln dolarów dziennie.

Aby lepiej zobrazować sobie, o jak wielkich kwotach mówimy, warto odnieść je do chociażby do przychodów innego technologicznego giganta. Przykładowo LG Electronics miało w całym 2017 roku wygenerować ok. 57,72 mld dolarów przychodów.

Innymi słowy — klienci Apple'a na same tylko aplikacje w App Storze wydali niemal 2/3 tego, co LG wygenerowało na sprzedaży telefonów, telewizorów, klimatyzatorów, pralek, lodówek, akcesoriów oraz całej masy innych urządzeń i komponentów.

Dodam tylko, że App Store bynajmniej nie jest najbardziej rentownym tworem Apple'a. Cały dział usług — do którego zaliczają się także m.in. iTunes, Apple Music, Apple Pay, AppleCare czy iCloud — w 2017 roku odpowiadał raptem za 13,66 proc. przychodów całej firmy.

W rzeczywistości iUżytkownicy wydają na aplikacje dużo więcej

Warto mieć na uwadze, że mowa wyłącznie o kwotach, które przepływają przez sklep App Store. Te obejmują płatne aplikacje i gry oraz obsługiwane przez Apple'a mikropłatności.

Wielu deweloperów zarabia na aplikacjach z pominięciem App Store'a. Dość wspomnieć o abonamencie Spotify czy Netfliksa; w ich przypadku można dokonywać płatności z poziomu App Store'a, ale możliwe jest też przelewanie pieniędzy bezpośrednio do twórców tych usług.

W rzeczywistości użytkownicy iPhone'ów i iPadów wydają więc na aplikacje nawet więcej niż wspomniane 100 mln dolarów dziennie.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Z roku na rok jest coraz lepiej

10 lat temu App Store w ogóle jeszcze nie istniał (start w lipcu 2008). W czerwcu 2010 łączna suma pieniędzy wypłaconych deweloperom przekroczyła miliard dolarów. W samym roku 2016 twórcy aplikacji zgarnęli 20 mld. Rok później było to już 26,5 mld.

Od 2008 roku przez App Store'a przepłynęło 122,98 mld dolarów, z czego 86 mld trafiło do kieszeni twórców aplikacji. Ponad 30 proc. tych kwot App Store wygenerował tylko w ciągu ostatniego roku.

Niesamowite liczby.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Sierra Wireless Compass 597 W skrócie: OnePlus One bez zaproszeń i wytrzymałość Oppo R5 Google wysłał Androida w stratosferę – dosłownie! [wideo] Era: nowa taryfa Tak Tak Hot Skanuj i Kupuj w sklepach Piotr i Paweł. Zakupy zeskanujesz smartfonem Witamy w Chinach. Bez skanu twarzy nie dostaniesz nowego numeru PaperPhone - niezwykły koncept elastycznej komórki [wideo] Sony Ericsson Xperia neo, czyli smartfon pokonany przez tsunami [Podróż w czasie] Eksperci: VAT na charytatywne SMS-y to wynalazek polski Komórki uparcie wypierają telefony stacjonarne #wSkrócie: RED Hydrogen One w sierpniu, Nokia X6 na wideo oraz OnePlus 6 na nowych zdjęciach Tydzień w krzywym zwierciadle: prezentacja imion twórców OxygenOS-u i koniec Samsunga

Popularne w tym tygodniu:

Motorola RAZR V3, czyli najpopularniejsza klapka na świecie [Podróż w czasie] Apple AirPods Pro Gold Edition, czyli słuchawki w cenie mustanga Witamy w Chinach. Bez skanu twarzy nie dostaniesz nowego numeru Huawei da ci 20 zł za pobranie apki ze sklepu AppGallery. Żal nie skorzystać Ranking DxOMark? Nie, dziękuję Huawei dziękuje pracownikom za przetrwanie ciężkiego okresu. Przeznaczy ponad miliard zł na premie Motorola razr to dobry pomysł, który zrealizowano zbyt wcześnie LG się postarało. G8X z etui Dual Screen będzie skrojony pod polski rynek Jaki powinien być Samsung Galaxy S11? Oto moja lista życzeń iPhone 12: tak może wyglądać. Są nowe wizualizacje Samsung Galaxy A51: nowy telefon z Korei na wizualizacjach Promocja Samsunga. Kup Galaxy Note10, S10e, A10 lub A20e, a zgarniesz nawet 500 zł