Seiko UC-2000 w terminalu

Seiko UC-2000 w terminalu (inexhibit.com)

Podróż w czasie: Seiko UC-2000, czyli wypasiony smartwatch z 1984 roku

Smartwatche trafiły pod strzechy dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, ale zegarki, których możliwości wykraczały daleko poza wyświetlanie godziny, mają znacznie dłuższą historię. Oto Seiko UC-2000 - nadgarstkowy komputer, który trafił do sprzedaży 34 lata temu.

Zegarek jako główny komputer

Dziś wspomniane urządzenie nazwalibyśmy smartwatchem, ale 34 lata temu producent używał określeń "nadgarstkowy system informacyjny" czy "nadgarstkowy komputer". Seiko UC-2000 nazywany był również "najmniejszym systemem komputerowym osobistym na świecie".

W roku 1984 do sprzedaży trafił też Apple Macintosh - przełomowy komputer z interfejsem graficznym

Obecnie takie określenia brzmią dość absurdalnie, ale pamiętajmy, że na początku lat 80. ubiegłego wieku rynek pecetów dopiero raczkował, nie wspominając już nawet o komórkach.

Reklama zegarka Seiko UC-2000

Dla wielu potencjalnych klientów taki zegarek był najinteligentniejszym urządzeniem w domu i jedynym, które umożliwiało tworzenie cyfrowych notatek, zarządzanie kalendarzem czy granie w gry. Tak, produkt japońskiego producenta zegarków potrafił to wszystko. A nawet więcej.

Bez akcesoriów ani rusz

Zegarki ze względu na niewielkie wymiary lepiej nadają się do odczytywania treści niż ich wprowadzania. Dlatego też w przypadku smartwatchów wiele operacji wykonuje się obecnie z poziomu smartfonów, co z oczywistych przyczyn w 1984 roku nie wchodziło w grę; pierwszy smartfon powstał dopiero 10 lat później. Seiko musiało więc znaleźć inne rozwiązanie.

Jak wprowadzać tekst? Klawiaturą oczywiście

Seiko UC-2000 można było podłączyć do przystawki z fizyczną klawiaturą. To ona umożliwiała wprowadzanie notatek czy wydarzeń do kalendarza.

W zamyśle producenta klawiatura miała być noszona w kieszeni, ale niektórzy konieczność jej ciągłego podłączania i odłączania uznali za zbędną komplikację życia.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Seiko UC-2000 z klawiaturą na nadgarstku? Kto bogatemu zabroni

Wszystkie informacje wyświetlane były na monochromatycznym ekranie wyświetlającym 4 wiersze tekstu. Zegarek był w stanie pomieścić łącznie 4000 znaków, czyli mniej więcej tyle, ile ma ten artykuł. Pod wyświetlaczem znalazły się 4 natomiast przyciski funkcyjne.

Brakuje ci jakiejś aplikacji? Napisz ją sobie sam

Kolejne akcesorium to terminal z platformą programistyczną Microsoft Basic. Mając podstawową wiedzę na temat kodowania można było napisać i wgrać na zegarek np. prosta listę zakupów czy grę pokroju Ponga.

Dodatkowe gry i aplikacje można było wgrywać dzięki umieszczanym w terminalu kartridżom.

Za mało pamięci? Wydrukuj resztę

Ze względu na ograniczoną pamięć zegarka, załadowanie gry wymazywało notatki, ale i o tym producent pomyślał. Dzięki wbudowanej drukarce termicznej kopię notatek można było wydrukować na papierze.

Nieźle jak na 1984 rok, prawda? Użytkownicy Apple Watcha mogą o czymś takim pomarzyć.

Seiko UC-2000 dogadywał się też z pecetami

Synchronizować dane można było także z domowym komputerem, ale wymagało to jeszcze innego akcesorium — przystawki, która umożliwiała podłączenie zegarka do peceta za pomocą przewodu.

Urządzenie można było kupić osobno lub w dowolnej kombinacji akcesoriów. Cena samego zegarka w Japonii — uwzględniając ówczesny kurs walut oraz inflację — to równowartość obecnych 680 zł. Terminal z drukarką to dodatkowo ok. 1060 zł.

Był to więc wydatek niemały, ale grany przez Tommy'ego Lee Jonesa bohater filmu "Wschód Czarnego Księżyca" się na to cacko skusił.

Seiko UC-2000 na ręce Tommy'ego Lee Jonesa

Najlepsze miało dopiero nadejść

Biorąc pod uwagę, że mówimy o roku 1984, taki kawałek technologii robi wrażenie. Prezenterka programu "Towards 2000" stacji ABC już wówczas odradzała jednak zakupu sugerując, że warto poczekać na kolejną generację. Cóż, miała rację.

Jeszcze tego samego roku do sprzedaży trafił Seiko RC-1000 — zegarek, który komunikował się z wieloma popularnymi komputerami (włącznie z kultowym Commodore 64), a przy tym nie wymagał dodatkowych akcesoriów. Slot na przewód znalazł się w kopercie.

Seiko RC-1000 łączył się z komputerem za pomocą przewodu

W roku 1985 firma wprowadziła na rynek model Epson RC-20 z — uwaga — dotykowym ekranem!

Epson RC-20 - zegarek z 1985 roku z dotykowym wyświetlaczem

Japoński producent zegarków Seiko wypuścił w latach 80. mnóstwo zaawansowanych zegarków, które różniły się wyglądem, ceną czy możliwościami.

Jak widać, smartwatche mają dłuższą historię, niż mogłoby się wydawać.

Źródło: ABCScienceOnline, Watch-it, Inexhibit, Geek magazine, Pocket Calculator Show, Watches in Movies

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

5 teledysków, które nakręcono smartfonami Jak być fanboyem Apple'a - kompletny poradnik Quiz Komórkomanii - flagowce z 2017 roku Jak to jest z tym kopiowaniem rozwiązań przez producentów? Nie zawsze wygląda to tak jak się wydaje BBK Electronics - historia firmy, do której należą dwie z pięciu najpopularniejszych marek smartfonów na świecie Najwięksi producenci smartfonów? Pomiędzy Samsunga a Apple'a wskoczył gracz, o którym wielu nigdy nie słyszało Producenci smartfonów w pogoni za Apple'em cofnęli nas do 2011 roku Nie tylko kupujemy więcej smartfonów, ale i płacimy za nie więcej MWC 2018: wygląda na to, że na tegorocznych targach ujrzymy mało flagowców. I bardzo dobrze 5 przydatnych rozwiązań ze smartfonów, które producenci uśmiercili Android jak iOS? Google może wprowadzić bardziej restrykcyjne ograniczenia Jak ciemny interfejs wydłuża czas pracy na baterii? Sprawdziłem na przykładzie telefonu z AMOLED-em Na smartfonach zarabiają tylko 3 firmy. Dlaczego pozostałe nie zrezygnują z ich produkcji? Dlaczego 18:9, a nie 2:1? 2012 vs 2017. Jak zmienił się rynek smartfonów w ciągu 5 lat? 7 technologicznych oczekiwań od tegorocznych smartfonów Frankenphone, czyli zaprojektowałem smartfon marzeń "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii", czyli funkcje smartfonów, za które w przed wiekami zostałbyś spalony na stosie Co wiadomo o flagowcach, które zobaczymy w pierwszej połowie 2018 roku? 5 rzeczy, które Apple krytykował, a później sam je zrobił Moje TOP 3 smartfonów z 2017 roku Najpopularniejsze smartfony wśród czytelników Komórkomanii w 2017 roku Xiaomi wprowadza Full Display Gestures. Coś takiego powinni zrobić producenci wszystkich "bezramkowców" 2017 był wyjątkowo dobrym rokiem dla miłośników mobilnych technologii

Popularne w tym tygodniu:

HTC One (M8), czyli podwójny aparat, który wyprzedził swoje czasy [Podróż w czasie] Czy Face ID będzie drugim 3D Touch? Wiele może na to wskazywać Jak korzystać ze smartfonu i nie być bucem. Najbardziej irytujące zachowania z telefonami w tle 5 grzechów Pixela 4. Google'u, iść pod prąd trzeba umieć Huawei P30 Pro siedem miesięcy później. Z najlepszych funkcji w ogóle nie korzystam