Bolesny okres przejściowy prędko się nie skończy. Apple wciąż nie wymaga od deweloperów dopasowania wszystkich apek do iPhone'a X

Dopasowanie aplikacji do wyświetlacza iPhone'a X wkrótce nie będzie już tylko oznaką dobrej woli programisty, ale i jego obowiązkiem. Nie dotyczy to jednak wszystkich aplikacji.

Od 1 kwietnia aplikacje niedopasowane do ekranu iPhone'a X nie będą dopuszczane do App Store'a

Apple zaktualizował wytyczne stawiane twórcom aplikacji na platformę iOS. Począwszy od kwietnia uwzględnienie nowych proporcji ekranu iPhone'a X będzie koniecznością.

Innymi słowy, na topowym iPhonie aplikacje będą musiały wyglądać tak:

… a nie tak:

Co istotne — dotyczy to wyłącznie nowych aplikacji

Wprowadzane zmiany nie oznaczają, iż wkrótce dosłownie wszystkie aplikacje będą na iPhonie X wyglądać dobrze. Wytyczne obejmują wyłącznie całkowicie nowe apki. Na razie Apple nie wymaga od nikogo aktualizowania już istniejących.

Z punktu widzenia użytkownika zmieni się zatem niewiele. Ci oczekują przede wszystkim, by dopasowane były apki, których już używają.

Wcześniej Apple był bardziej rygorystyczny

Ostatnia zmiana proporcji ekranu, która wymagała od programistów przebudowania aplikacji, miała miejsce w 2012 roku - iPhone 5 zadebiutował z ekranem 16:9 zamiast stosowanych wcześniej paneli 4:3.

Również wtedy Apple po kilku miesiącach opublikował nowe wytyczne, ale dotyczyły one nie tylko nowych, ale i już aktualizowanych programów. Tym razem twórcy aplikacji już obecnych w App Storze mają taryfę ulgową.

Tę pobłażliwość Apple'a jestem jednak skłonny zrozumieć

To, jak łatwo jest dopasować istniejącą apkę do nowego ekranu, uzależnione jest od jej budowy. Nie w każdym przypadku zmiany wprowadzają się tylko do zmienienia proporcji.

Facebook na iPhonie X i iPhonie 7

Deweloperzy muszą zadbać m.in. o to, by najważniejsze treści znajdowały się w tzw. "bezpiecznej strefie", czyli obszarze wolnym od zaokrąglonych rogów i wycięcia w górnej części ekranu.

Trzeba też pamiętać, że pasek stanu jest wyższy niż we wcześniejszych modelach.

Żadne wirtualne przyciski i inne kluczowe elementy nie mogą nachodzić na wycięcie w ekranie.

Przyciski nie mogą też nachodzić na pasek Home na dole.

Pod uwagę trzeba również wziąć nowe gesty, które nie mogą się dublować z gestami systemowymi.

Apple wprowadzając iPhone'a X stworzył problem, który nie ma dobrego rozwiązania

Po jednej stronie barykady mamy miliony klientów, którzy wydali na telefon ok. 5000 zł i oczekują tego, by jak najrzadziej (a najlepiej wcale) oglądać czarne pasy, przez które potencjał ekranu nie jest wykorzystywany w 100 proc.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Po drugiej stronie są deweloperzy, którzy muszą poświęcić czas i pieniądze tylko po to, by ich aplikacje wyglądały i działały dobrze na nowym telefonie. A przecież nie dla każdego jest to opłacalne. W Polsce iPhone X to nisza niszy, więc opieszałość rodzimych programistów mnie nie dziwi (choć kilka większych podmiotów już o odpowiednie wsparcie zadbało, o czym pisałem w teście iPhone'a X).

Użytkowników czeka więc bolesny okres przejściowy, bo zanim wszystkie apki będą dopasowane do nowych proporcji, miną pewnie długie miesiące, jeśli nie lata.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Jakich telefonów najczęściej poszukujemy? Czym kierujemy się przy ich wyborze? Motorola W562 przeznaczona dla Chińczyków Tydzień w wygiętym zwierciadle Czy policja może zmusić cię do odblokowania telefonu? Oto, co mówią prawnicy Oto pierwszy inteligentny fidget spinner. Moda rozkwitnie na nowo? Oto Xiaomi XR, XS i XS Max. Akcja promocyjna równie pomysłowa, co bezczelna Masa nowości Xiaomi w Polsce. Oto ceny Mi Smart Banda 6, Mi 11 Ultra, Mi 11i oraz Mi 11 Lite Infineon Technologies przedstawił wydajne i tanie chipy 35-lecie telefonu komórkowego - wszystkiego najlepszego! E-TEN Glofiish V900 - specyfikacja Moto E odświeżona. Jak wyewoluował popularny średniak Motoroli? T-Mobile - oferta dla uczniów i studentów

Popularne w tym tygodniu:

Ależ Huawei zaszalał. MatePad 11 do kupienia z gratisami wartymi 1500 zł Mapy Google pokażą ci, czy w autobusie jest tłok. Teraz w całej Polsce Google zapowiada aktualizację do Wear OS 3. Jego plany brzmią jak żart OnePlus 9T raczej się nie pojawi. I to niekoniecznie zła wiadomość Coraz więcej osób kupuje nowe iPhone'y. Część z nich porzuca Androida Tego jeszcze nie grali. Huawei podwoi ilość pamięci w starych smartfonach Składane smartfony trafiają pod strzechy. Samsung sugeruje obniżkę cen Czegoś takiego mi brakowało. YouTube testuje plan Premium Lite Najpierw ekrany i obudowy, teraz aparaty. Nowe szkło Gorilla Glass ochroni obiektywy eSIM w Polsce powoli nabiera rozpędu. Orange ujawnił liczbę użytkowników Pixel 6 zapowiedziany. Google chwali się wyglądem i autorskim czipem Tensor Xiaomi Mi MIX 4 zapowiedziany. Jakiego przełomu możemy oczekiwać tym razem?